به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

موانع دیپلماسی تجاری

هما کبیری در دنیای اقتصاد گزارش مفیدی از نشست اخیر موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با عنوان دیپلماسی تجاری فعال، ضرورت قرن بیست و یکم ارائه کرد.  میرهادی سیدی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، در این همایش موانع اتخاذ دیپلماسی تجاری فعال در ایران را مورد بررسی قرار داد. وی نخستین مانع دیپلماسی تجاری را «نحوه عمل به سیاست تجاری» برشمرد و گفت:سیاست تجاری به خودی خود کاری از پیش نمی‌برد و برای این منظور نیاز به یک پل است. ضمن آنکه ایران در سال‌های گذشته نه تنها دیپلماسی تجاری نداشته، بلکه تنها به سیاست تجاری دلخوش بوده است. سیدی با اشاره به اینکه دومین مانع در این راه «نظام سلطه» است، افزود: نظام سلطه بخشی از جهانی شدن است، نه اینکه با جهانی شدن آغشته باشد. این تفکر غلط موجب شده تا عبارت نظام سلطه مانعی برای جهانی شدن تلقی شود. این در حالی است که برای لرزه انداختن به جان سلطه، باید دیپلماسی تجاری داشت. به گفته این پژوهشگر اقتصادی، جایگزینی واردات در مقابل توسعه صادرات سومین مانع دیگر اتخاذ دیپلماسی تجاری است، این در حالی است که در دنیا بزرگ‌ترین صادرکنندگان، بزرگ‌ترین واردکنندگان نیز هستند. وی در این باره گفت: با این ذهنیت که واردات بد است و صادرات خوب است، نمی‌توان دیپلماسی تجاری ساخت. لازم است تا نگاه سنتی به واردات از ذهن‌ها خارج شود. «تعریف از استقلال» به‌عنوان چهارمین مانع اتخاذ دیپلماسی تجاری از سوی این عضو هیات علمی مرکز پژوهش‌های بازرگانی مطرح شد که برای رفع آن لازم است استقلال بازتعریف شود. این در حالی است که سیدی «دلخوری از دنیا» را نیز مانع دیگری در این راه برشمرد و گفت: کشورهای زیادی در دنیا وجود دارند که با هم اختلافات اساسی دارند اما با اتخاذ یک دیپلماسی صحیح، روی این اختلافات را پوشانده‌اند و کارهایشان را پیش‌ می‌برند. همچنین «تله توازن قوای داخلی» موضوع دیگری است که رفتن به سمت دنیا این توازن را بر هم می‌زند و این اتفاق خوبی است. وی درباره دیگر عوامل بازدارنده اتخاذ دیپلماسی تجاری توضیح داد: «تحلیل وضعیت فعلی نظام تولید» که ناشی از تصمیمات گذشته است، یک مانع مهم در این راه به شمار می‌رود. ضمن آنکه «تصور امکان‌پذیری حفظ شرایط فعلی» نیز که به‌طور کلی فکر باطلی است، در این راه مطرح است. اگر وضع فعلی کشور پنج سال دیگر نیز ادامه پیدا کند، فاجعه روی می‌دهد. به گفته سیدی، «پیچیده‌تر شدن جهان و لوازم حکمرانی خوب در شرایط جهانی شدن» در حالی یک مانع اساسی برای اتخاذ دیپلماسی تجاری به شمار می‌رود که ایران به سمت ساده‌تر شدن گام برداشته است. وی در این باره توضیح داد: با الحاق به سازمان تجارت جهانی، استانداردها، نظام تعرفه‌ها و قوانین برای کشور دشوارتر می‌شود و کشورها به این سمت حرکت کرده‌اند، اما در داخل کشور ما پیچیده‌ترین نهاد سازمان برنامه و بودجه بود که آن را هم تاب نیاوردند.  «عدم وجود نیروهای کارآمد» نیز دهمین مانع اتخاذ دیپلماسی تجاری از سوی این پژوهشگر عنوان شد؛ چرا که وقتی کاری در کشور انجام نشده، قوایی در بازوهای اجرایی وجود ندارد. وی در پایان تاکید کرد: حفظ نظام مستلزم ورود به تعامل جهانی است. از علاقمندان دعوت می کنم به اظهارات آقایان علی دینی ترکمانی، حسین سلیمی و صادق ضیایی بیدگلی نیز در این زمینه توجه کنند.

توسعه كسب و كار داخلي با دستيابي به سازمان تجارت جهاني

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

افراطی گری منطقه ای و فساد داخلی

رییس جمهوری در کنفرانس بین المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری اظهارداشت: گر چه همکاری‌های گسترده اقتصادی و تعامل سیاسی در بخش‌های مهمی از نظام بین‌الملل، خشونت و افراطی‌گری را کاهش داده ولی در عین حال متاسفانه در بخش‌های دیگری از جمله منطقه خاورمیانه خشونت همچنان حضور دارد و بعضاً به طور روزانه جان ده‌ها کودک و زن و مرد را می‌گیرد. وی افزود: اروپایی‌ها بعد از قرن‌ها درگیری و نزاع و دو جنگ جهانی در نهایت به همکاری‌های بهم تنیده اقتصادی در هم نهادند و با هم‌‌گرایی اقتصادی، ‌سیاسی و امنیتی دستاوردهای بزرگی را برای صلح و امنیت منطقه خود به ارمغان آوردند. دکتر روحانی با اشاره به اینکه خوشبختانه کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین نیز با همکاری‌های گسترده منطقه‌ای و اقتصادی در فرآیند ائتلاف‌های موثر سیاسی و امنیتی قدم برمی‌دارند ، افزود: از عموم کشورهای منطقه درخواست می‌کنم که با همفکری و هماهنگی و ایجاد ائتلاف و سیاست‌گذاری‌های منطقی و عقلانی، به سوی خاورمیانه‌ای در سوی صلح و امنیت سوق پیدا کنیم. کارشناسان تاجران پیشتر مکررا به اهمیت بسط همکاری های اقتصادی در مسیر کاهش افراطی گری و ایجاد ثبات در منطقه تأکید کرده اند. در این موقعیت حساس، شایسته است كه فعالان بخش خصوصی در ایران و دیگر كشورها نیز از تمام ارتباطات خود با افراد با نفوذ و تصمیم گیر استفاده نمایند تا با پرهیز از افراط گرایی در منطقه و ایران ، به سمت اعتدال، هم گرایی و هم افزایی پیش برویم. محمد نهاوندیان نیز پیشتر گفت:  معتقدیم برای برقراری صلح و امنیت در منطقه، باید روابط اقتصادی کشورهای منطقه توسعه یابد. وی گفت: معتقدم با پیش گرفتن رویکرد توسعه و گسترش روابط اقتصادی میان کشورهای منطقه، بسیاری از آتش های شعله ور فروکش کرده و آرامشی در میان کشورهای اسلامی ایجاد می شود.  از سوی دیگر، همایش ملی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد و سخنان رییس جمهوری در این زمینه پوشش گسترده ای در رسانه های پیدا کرد. دکتر روحانی در بخشی از سخنان خود گفت: ما امروز اهدافی را داریم دنبال می‌کنیم، رونق اقتصادی، شکست رکود، توانمند کردن کشور، بالا بردن قدرت ملی، ثروت ملی، علم و دانش در جامعه، در سطح کشورهای پیشرفته قرار گرفتن در رقابت علمی و اقتصادی. مگر ممکن است ما به رونق اقتصادی برسیم، بدون حضور بخش خصوصی؟ مگر ممکن است و مگر بخش خصوصی می‌تواند در محیطی که فساد وجود دارد، حضور پیدا بکند و مگر با فساد بخش خصوصی می‌تواند رقابت کند.  شاید اغراق نباشد اگر بگوییم، کاهش فساد در داخل می تواند به حضور مؤثرتر بخش خصوصی در اقتصاد منجر شود و بخش خصوصی قویتر می تواند با بسط روابط منطقه ای ما را در مسیر کاهش تنش ها و افراطی گری در منطقه رهنمون شود.

بخش خصوصی و سیاست خارجی منطقه گرا

بخش خصوصی و امنیت و ثبات در منطقه

گسترش روابط تجاری، کاهش افراط گرایی

فساد بخش خصوصی

به گزارش ایرنا، غلامحسین شافعی در همایش ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد، تقویت دستگاه قضایی مستقل و سالم، ارتقاء مشارکت سیاسی، آزادسازی رسانه ها در شفاف سازی و پیشگیری از فساد را گامی مهم جهت مبارزه با فساد برشمرد و گفت: توجه ویژه به تورم مقررات در کشور که گاه تضادهای قانونی در عمل و اجرا ایجاد می کند، موضوعی است که باید مدنظر قرار گیرد. شافعی تصریح کرد: سیاست های اقتصادی ناکارآمد، فرآیند تخصیص منابع ارزی درآمدهای نفتی و فرآیند تصمیم گیری در خصوص تسهیلات بانکی از عوامل تاثیرگذار اشاعه فساد مالی به شمار می روند. وی با بیان اینکه فساد اقتصادی می تواند آفتی بزرگ و نابود کننده باشد، گفت:فساد می تواند پیامدهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گسترده ای بر جای بگذارد و تا حدی پیش برود که رشد کشور را متوقف کند. رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: فساد امنیت اقتصادی را به خطر می اندازد و از سوی دیگر افزایش فعالیت های زیرزمینی، بی ثباتی و اختلال در سرمایه گذاری و انحراف فعالیت ها و اولویت های اقتصادی را منجر می شود. شافعی، سیاست های اقتصادی نادرست و ناکارآمد، چارچوب های حقوقی ضعیف و ناتوان، عدم توجه به شایسته سالاری در سازمان های اداری، نظارت های ناکارآمد، کمبود آزادی های مدنی و در کشور ما فرآیند تصمیم گیری و تخصیص منابع ارزی درآمدهای نفتی و فرآیند تصمیم گیری در خصوص تسهیلات بانکی را از عوامل تاثیرگذار در اشاعه فساد عنوان کرد.  آیا به نظر شما بخش خصوصی می تواند الگوی مبارزه با فساد شود؟

توطئه نفتی

دکتر روحانی در جلسه هیات دولت خود به کاهش بهای جهانی نفت اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت نفت خام صرفا یک موضوع اقتصادی نیست بلکه ناشی از توطئه و برنامه ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است. رییس جمهوری افزود: کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می باشد. دکتر روحانی با بیان اینکه بودجه ۹۴ کمترین اتکا را به درآمدهای نفتی دارد، گفت: این امر نسبت به سالهای گذشته بی سابقه بوده و این کاهش قیمت نفت فرصتی است تا وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی جدا کنیم. کارشناسان تاجران پیشتر نیز به واقعیت های منطقه ای و فرامنطقه ای اشاره کردند. وقتی کشورهای خارجی با هم درگیر هستند یا با ما بر سر هر موضوعی مناقشه ای دارند از هر اهرمی برای پیشبرد منافع خود استفاده خواهند کرد. این یک واقعیت در عرصه بین المللی است و نباید آن را توطئه بخوانیم و یا از این حرکت ها متعجب شویم. اوپک که اکثریت اعضای آن را کشورهای مسلمان تشکیل می دهد در کنار دیگر تولیدکنندگان نفتی چه غربی یا شرقی این قابلیت را دارند که برای پیشبرد اهداف خود با قیمت نفت بازی کنند. ما باید هر چه سریعتر با امضای توافق نهایی هسته ای اقتصاد را از زیر بار تحریم ها نجات دهیم و از آسیب پذیری خود بکاهیم. به تئوری توطئه پناه نبریم اما با بازگشت به جایگاه بین المللی بتوانیم نتیجه این بازی ها را حتی با قواعد آنها به نفع خود عوض کنیم.

رسانه های خارجی و برند ملی

مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ارائه تسهیلات جدید این وزارتخانه به خبرنگاران و خبرگزاری های خارجی در ایران خبرداد. محمد منصور کوشش در گفت و گو با ایرنا از کاهش زمان صدور مجوز ورود خبرنگاران خارجی، تقلیل یکماهه تاسیس رسانه خارجی در ایران، فعالیت بیش از 137 خبرگزاری خارجی در ایران، استقبال از مشارکت بخش خصوصی و واگذاری امور به بخش خصوصی خبر داد.  به اعتقاد کارشناسان تاجران، فعالان اقتصادی باید از این فرصت بیشترین استفاده را بکنند. ارتباط با رسانه های خارجی و یا حمایت و تأسیس رسانه های داخلی در جهت معرفی مؤثرتر فرصت های تجاری، سرمایه گذاری و شناساندن برند ملی در این مقطع که به دوران پساتحریم نزدیک می شویم بسیار کلیدی خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: