به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دستاوردیی فراتر از نتایج فنی مذاکرات

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در همایش دیپلماسی هسته‌ای در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی گفت: همه به این نتیجه رسیدند راه برخورد با ملت ایران منطق و تعامل است. رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تولید امنیت، اقتدار، نفوذ و کاهش آسیب پذیری ایران و تغییر فضای بین‌المللی به نفع ایران، بر اثر این مذاکرات، ایران است که امن‌تر شده است. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز در نشست خبری خود با اشاره به این که در مذاکرات چه در سطح کلان نظام و چه در سطح مجلس و دولت هماهنگی خوبی به وجود آمده بود، خاطرنشان کرد: مذاکرات جایگاه بین‌المللی ایران را به اثبات رساند. وی ادامه داد: این مذاکرات قدر و منزلت ایران را نشان داد. رضایی در ادامه افزود:‌ اثبات شان و جایگاه یبن‌المللی نظام کمتر از نتیجه فنی مذاکرات نیست.  به اعتقاد کارشناسان تاجران نیز دستاورد اصلی توافق نهایی فراتر از توافقات فنی بر سر برنامه اتمی است. هر چند دستیابی ایران به فناوری های مدرن هسته ای نیز در این توافق منظور خواهد شد اما آنچه برای هر ایرانی اهمیتی ویژه دارد بازگشت سرافرازانه ایران و نظام به جامعه بین المللی و برخورداری از بسترهای مناسب علمی، تجاری، فرهنگی و سیاسی دوران پساتحریم در سطح جهانی است.  حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی،  نیز در اختتامیه همایش دیپلماسی هسته‌ای گفت: این مذاکرات نماد تغییر جایگاه ایران در نظام بین‌الملل است. همچنین این مذاکرات در دوگانه‌ای که در جهان اسلام به وجود آمده بسیار تاثیرگذار است و ایران را به تدریج نماد وجه پذیرفتنی جهان اسلام می‌کند. امروز دو تصویر متفاوت از اسلام در دنیا است؛ یکی اسلام طالبانی - داعشی و دیگری چهره ای است که ایران از اسلام ارائه می‌کند که این چهره منطقی، عاقل، همساز با دنیا و اهل قانون و مذاکره است.

تشدید تدبیر، نه تمدید امید

ملت در انتظار توافق نهایی است

نتایج تازه ترین نظرسنجی اداره کل پژوهش و بررسی های خبری ایرنا از شهروندان تهرانی نشان می دهد که 81 درصد پاسخگویان، دیدگاه مثبت نسبت به تفاهم وین و تمدید گفت و گوهای هسته ای دارند و این تمدید را به نفع ایران می دانند. این نظرسنجی در روزهای چهارم و پنجم آذرماه و به صورت غیر حضوری در سطح مناطق 22 گانه تهران و با جامعه آماری 262 تن انجام شد. 59,1 درصد پاسخگویان مرد و 40,9 درصد زن بودند و میانگین سنی 40,5 سال بود.  33,6 درصد پاسخگویان معتقدند که تمدید مذاکرات فرصت بیشتری را برای تحقق شرایط برد برد در اختیار طرفین قرار می دهد. موارد مثبت دیگری که توسط این پاسخگویان مطرح شد از جمله احقاق حقوق هسته ای، آزاد شدن بخشی از بدهی ها و ایجاد ثبات اقتصادی، بهبود چهره ایران در نظام بین الملل و افزایش سرمایه گذاری خارجی را در بر می گرفت. آنهایی که چندان خوشبین نبودند بیشتر بر ظن عدم حسن نیت و یا غیر قابل اعتماد بودن غربی ها توجه داشتند. هر چند ممکن است برخی این نظرسنجی را چندان علمی تلقی نکنند اما در هر صورت می توان از نتایج این نظرسنجی چنین استنباط کرد که نشانه هایی از هم گرایی در میان اکثریت مردم و مجلس در حمایت از تیم مذاکره کننده دیده می شود. از خلال اظهار نظرات می توان چنین برداشت کرد که آگاهی عمومی نسبت به عواقب شکست مذاکرات نیز وجود دارد. همچنین روشن است که مخالفان توافق درصد کمی از افکار عمومی را تشکیل می دهند. در این مقطع به نظر می رسد بهانه ای برای مخالفت با توافق وجود نداشته باشد و ملت حاضر است تا در گام آخر و در کوتاه ترین زمان ممکن ثمره انسجام ملی و توافق نهایی را بچشد.  

هزینه اقتصادی و امنیتی شکست مذاکرات از حساب خارج است

دوران پساتحریم آغاز کار است، نه پایان

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت: هیچ خطری برای اقتصاد ایران بدتر از یله شدن در دوره پساتحریم نیست. محسن رنانی در هفتمین جلسه کمیسیون تجارت اتاق اصفهان با پرداختن به موضوع شرایط اقتصادی کشور پس از برداشتن تحریم ها تصریح کرد: دولت برای درآمدهای آزاد شده پس از تحریم از هم اکنون باید برنامه ریزی دقیقی انجام دهد زیرا وقتی سیل این درآمدها می آید نمی داند چگونه آنرا هزینه کند و این درآمدها به هر جایی که کسری وجود داشته سرازیر می شود و این باعث یله شدن اقتصاد می شود. وی با تشریح نگرانی های پس از تحریم در اقتصاد ایران گفت: آشفتگی اقتصادی و بی برنامگی دولت پس از تحریم و به هم ریختگی سیاست های اقتصادی مهمترین دغدغه نخبگان پس از برداشتن تحریم هاست. وی تصریح کرد: برای مثال به نظر می رسد بانک مرکزی برای هدایت بازار ارز کشور در شرایط پساتحریم هنوز راهبرد مشخصی ندارد و فعلا به اقتضای وضعیت جاری در حال مدیریت بازار است، در حالی که بانک مرکزی باید از هم اکنون سیاست‌های شفافی در مورد دوره پسا تحریم طراحی و مصوب و اعلام کند تا فعالان اقتصادی از هم اکنون بتوانند برنامه ریزی های خود را بر آن اساس انجام دهند. کارشناسان تاجران نیز در طول سال گذشته کرارا بر لزوم برنامه ریزی نهادها و وزارتخانه ها برای دوران پساتحریم تأکید داشتند. اخیرا نیز یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی تهران، در این مورد گفت: ما باید به پساتحریم هم توجه کنیم، معلوم نیست که اگر تحریم‌ها برداشته شود، آمادگی ورود به بازار جهانی را داشته باشیم و باید نظام تدبیر را در حوزه‌های مختلف تغییر دهیم.  بیشتر اقتصاددانان و اهالی کسب و کار انتظارات و دیدگاه های واقعبینانه ای نسبت به دوران پساتحریم دارند.  توافق نهایی ابتدای دوران پساتحریم است و رفع تحریم ها یک پروسه است و نه یک پروژه و طبیعتا زمان خواهد برد اما فرصت شناسی و برنامه ریزی برای دوران پساتحریم باید از هم اکنون صورت پذیرد.

سیاست های پولی مسئولانه برای اقتصاد پساتحریم

گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی

محسن رنانی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه کمیسیون تجارت اتاق اصفهان گفت: همان‌گونه که در زمان دفاع مقدس تمام هیئت دولت و مقامات گوش به فرمان فرماندهان نظامی در تامین و تجهیز جبهه‌ها بودند، در شرایط کنونی نیز که جبهه اصلی ما اقتصادی است باید همه مسئولین و همه بخش‌های کشور گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی کشور باشند و اقداماتی که موجب تضعیف سیاست‌های اقتصادی می‌شود را پرهیز کنند. وی همچنین در خصوص نقش موثر اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: اتاق از منظر قانون می تواند قدرت مانور زیادی بر روی تصمیمات اقتصادی دولت داشته باشد و باید از این ظرفیت قانونی استفاده کند . وی تصریح کرد: اتاق های بازرگانی می توانند با تدوین استراتژی صنعت ،تولید و تجارت به دولت در تصمیم سازی صحیح کمک کنند. رنانی اظهار داشت: زمانی که دولت قبلی سهم 30 درصد صنعت را از درآمدهای یارانه های پرداخت نکرد باید بخش خصوصی اعتراض و حتی به محاکم قضایی شکایت می کرد و فعالانه از دولت بازخواست می کرد. اما متاسفانه شاهد انفعال گسترده در این نهاد مدنی بخش خصوصی بودیم.  به اعتقاد کارشناسان تاجران با داغ تر شدن تنور انتخابات اتاق بازرگانی جا دارد فعالان اقتصادی در خصوص جایگاه این "نهاد مدنی" و تضمین استقلال آن به جهت استفاده حداکثری از "ظرفیت قانونی" در نشست های عمومی و جلسات خصوصی خود به همفکری و هم افزایی بپردازند.

اتاق بازرگانی و روند خصوصی سازی

استقلال اتاق بازرگانی

مناطق آزاد، پایانه خدمات

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد گفت: هم اکنون 40 منطقه ویژه اقتصادی در کشور، با وجود داشتن مصوبه مجلس شورای اسلامی، غیر فعال است. وی گفت: سازمان های مسؤل برخی مناطق ویژه هنوز توانایی لازم برای جذب سرمایه گذاری را ندارند. وی اضافه کرد: این در حالی است که مناطق آزاد و یا ویژه اقتصادی باید طبق مطالعات کارشناسی و براساس ظرفیت های منطقه شکل بگیرند تا بتوانند در اقتصاد کشور نیز سهیم باشند. به گفته وی، برای رفع این مشکل و فعال شدن مناطق ویژه اقتصادی، کارهای کارشناسی در دست اقدام است. ترکان تصریح کرد: به طور یقین با انجام سرمایه گذاری های زیرساختی، سرمایه گذاران جذب این مناطق ویژه می شوند.  ترکان از پارس جنوبی، بندر امام، بندر عباس و سیرجان، سلفچگان و بم به عنوان مناطق ویژه اقتصادی مهم کشور یاد کرد که کارکرد خوبی از نظر اقتصادی دارند. به گزارش ایرنا، در رویدادی دیگر، اکبر ترکان در نشستی با مدیران خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: دفاتر نظام مهندسی در راستای صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج، در کشورهای همسایه ایجاد می شود. هم اکنون دفاتر نظام مهندسی در دو استان عراق دایر شده است و بزودی این دفاتر در اربیل در اقلیم کردستان عراق نیز دایر خواهد شد. وی اضافه کرد: همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران پیگیر دایر کردن دفاتر این سازمان در کشور ترکمنستان به عنوان یکی از کشورهای متقاضی خدمات فنی و مهندسی کشورمان نیز است. به اعتقاد کارشناسان تاجران، اگر این دو موضوع یعنی نبود سازمان و مسؤل در مناطق غیر فعال و ایجاد دفاتر صدور خدمات فنی و مهندسی در کشورهای همسایه را در کنار هم قرار دهیم طبیعی به نظر می رسد که با قرار دادن پرسنل متخصص و سازماندهی لازم در مناطق آزاد نمونه هایی از این دفاتر می تواند در این مناطق ایجاد گردد. در این صورت با توجه به امیدهای جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در دوران پساتحریم، اینگونه شرکت های تخصصی می توانند جایگاه ویژه ای در مناطق آزاد داشته باشند و با سرعت و قابلیت بیشتری در پروژه های منطقه ای با کشورهای همسایه همکاری کنند. ایجاد شهرک متالورژی اینچه برون برای بهره گیری از معادن فولاد، مس، منیزیم و آلومینیوم قزاقستان که به واسطه اتصال راه آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان میسر خواهد شد نمونه خوبی برای این نوع تفکر است.   

فرصت جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد از دست نرود

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: