به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مدتی بود که از حمید، یکی از خوانندگان ما که در تایلند کار می کند، خبری نداشتیم. شاید به یاد داشته باشید که پیشتر حمید از مشاهداتش از کشور میانمار نوشته بود و در خصوص خروج این کشور از تحریم ها توضیح داده بود. نشست نوامبر سران، اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا،  آ سه آن در نایپیداو، پایتخت جدید میانمار، برگزار شد و ما از حمید خواستیم نظراتش را در این خصوص با خوانندگان در میان بگذارد.

حمید نوشته است: میانمار میزبان نشست اعضای آ سه آن بود. این نشست در واقع موقعیتی بود تا میانمار به طور ملموس تری وارد صحنه جهانی شود. همانطور که می دانید میانمار از جامعه بین الملل منزوی بود و برای پنج دهه با تحریم های اقتصادی بین المللی دست و پنچه نرم می کرد. الان میانمار ریاست آ سه آن را بر عهده دارد و میزبان سران کشورهایی بود که با اتحادیه آ سه آن ارتباط تجاری و دیپلماتیک دارند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، شینزو ابه رئیس جمهور ژاپن، لی که چیانگ نخست وزیر چین، دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه و تونی ابوت نخست وزیر استرالیا در میان میهمانان بودند. برگزاری نشست بین المللی و شرکت مقام های ارشد کشورها در میانمار برای بنده بسیار جالب بود. در واقع تغییر جایگاه و تبدیل شدن میانمار از یک کشور منزوی به میزبان یک نشست بین المللی در این سطح می تواند نمونه جالبی برای ما باشد. ایران می تواند با دقت در تحولات میانمار درک بهتری از فرصت های موجود در دوران پساتحریم داشته باشد.  تین سین، رئیس جمهور میانمار، که ریاست دوره ای آ سه آن را بر عهده دارد، در آغاز نشست سخنرانی کرد و از اعضای اتحادیه خواست تا برای ایجاد تحولات اقتصادی در حوزه آ سه آن تلاش کنند. در این زمینه وی به تسهیل تجارت میان کشورهای عضو، از میان برداشتن تعرفه ها، وحدت و هماهنگ سازی در بازارهای سرمایه، تقویت نقش و حضور بخش خصوصی، گسترش واحدهای تجاری کوچک و متوسط، بهبود وضعیت امنیت غذا، کوچکتر کردن فاصله میان کشورهای توسعه یافته و کمتر توسعه یافته و نیز تشویق و توسعه همکاری با کشورهای خارج از حوزه آ سه آن اشاره کرد.

دکتر روحانی اخیرا گفت که توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با کشورهای آ سه آن جزء برنامه های سیاست خارجی ایران است. این سخنان کاملا منطقی است و از تلاش ها در این زمینه باید استقبال کرد. البته دولت باید ابتدا در جبهه مذاکرات اتمی با قدرتهای جهانی به توافق برسد تا تحریم های اقتصادی علیه ما رفع شود. چنین فضایی تضمین کننده همکاری های موفق ما با کشورهای آ سه آن خواهد بود. اعضای این اتحادیه شرکای بالقوه تجاری ما هستند و در این میان میانمار، که توسعه نیافته ترین کشور آ سه آن است، از ظرفیت های زیادی برخوردار است.   

میانمار جمعیت جوانی دارد و با توجه به وضعیت موجود، خیلی از برمه ای ها که کشورشان را ترک کرده اند هم به میانمار باز می گردند. این کشور از جهت جغرافیایی هم در موقعیت خوبی قرار دارد و می تواند نیروی کار غیر حرفه مناسبی برای تولیدات کم هزینه فراهم کند. موسسه تحقیقاتی مکنزی گلوب برآورد کرده است که تا سال 2025 میلادی بیش از نیمی از مصرف کنندگان جهان که درآمدشان از ده دلار در روز بیشتر است در نزدیکی شهر رانگون زندگی خواهند کرد و با هواپیما تنها 5 ساعت تا این شهر فاصله خواهند داشت. ( از تهران تا رانگون شش ساعت و نیم پرواز است).

خوب است یادآوری کنم که میانمار ذخایر غنی معدنی مثل نفت و گاز و سنگ های قیمتی دارد. بین سال های 2010 و 2013، سرمایه گذاری مستقیم خارجی سه برابر شد و از 901 میلیون دلار به 2,6 میلیارد دلار رسید. قوانین مربوط به فعالیت شرکت ها در میانمار بسیار قدیمی و تاریخ گذشته است و از آخرین باری که این قوانین تدوین و بازنگری شده یک قرن می گذرد. در این زمینه هم میانمار تلاش ها را شروع کرده و در حال ایجاد فضای باز اقتصادی ومالی است. این کشور با کمک بانک توسعه آسیا در حال به روز کردن قوانین مربوط به فعالیت شرکت هاست.

ما می توانیم در بخش کشاورزی همکاری ها با میانمار را آغاز کنیم. به علت نبود ماشین آلات و مواد شیمیایی مصرفی در بخش کشاورزی میانمار، این بخش بیشتر متشکل از واحدهای کوچک زراعی با محصولات اورگانیک است. بنده اخیرا از مدیر شرکت کیسون شنیدم که می گفت با توجه به تجربه های بین المللی مهندسان ایرانی، ما به خوبی می توانیم به کشورهایی همچون میانمار مشاوره ها و کمک های کارشناسی برسانیم. به نظر من میانمار مثال خوبی از فرصت های اقتصادی و تجاری است که در کشورهای کمتر توسعه یافته در انتظار ماست. هر چند این فرصت ها در حال حاضر در دسترس ما نیست ولی با ورود به دوران پساتحریم دسترسی به این فرصت ها  مطمئنا تسهیل خواهد شد. همانطور که قبلا هم توصیه کردم، ما می توانیم در زمینه های مختلفی همچون تولید برق، مخابرات، ایجاد شعب دانشگاهی، صنعت سیمان، فولاد و فن آوری اطلاعات با کشوری همچون میانمار تعامل داشته باشیم.

دنیا مشتاق است تا با کشورهایی که از زیر بار تحریم ها خارج می شوند مجددا رابطه برقرار کند. من مطمئنم که کشور ما خواهد توانست در دوران پساتحریم به رشد و شکوفایی برسد. بنده از شما می خواهم که به فرصت های سرمایه گذاری در میانمار هم توجه داشته باشید. هنوز برای ورود به بازارهای این کشور زمان وجود دارد. واقعیت این است که کشور ما از ظرفیت های بالایی برخوردار است و ما می توانیم چیزهای زیادی به این کشور فقیر عرضه کنیم.  

تحولات پس از رفع تحریم های اتحادیه اروپا علیه میانمار

اقتصاد میانمار پس از لغو تحریم ها

درس هایی از میانمار - قسمت آخر

درس هایی از میانمار - قسمت سوم

درس هایی از میانمار - قسمت دوم

درس هایی از میانمار - قسمت اول

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: