به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نسخه پی دی اف خبرنامه 32 تاجران

فعالان دلسوز اقتصادی و همکاران ارجمند،

انتظار می رفت تا در این خبرنامه خبر خوش "پیروزی ملی" را با شما در میان بگذاریم و آغاز دوران پساتحریم را شاهد باشیم. هر چند اقدامات صورت گرفته تا کنون باعث امیدواری است اما تمدید مذاکرات برای اقتصاد نفس بریده ما مترادف با تمدید تحریم هاست. هزینه های تحریم ها هر ثانیه و به شکلی مضاعف بر دوش اقتصاد رنج دیده ما سنگینی می کند و هر چه با تأخیر بیشتر به توافق نهایی دست یابیم جبران این خسارت ها به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. امیدواریم همچنان که مسئولان نیز بیان کرده اند بتوانیم ابهامات باقیمانده را هم رفع کرده و در مهلت جدید به توافق نهایی هسته ای دست یابیم.  جذب سرمایه گذاری خارجی، توازن بودجه با توجه به روند نزولی اخیر بهای جهانی نفت و ... با توافق نهایی میسر خواهد شد.

در این ماه نیز همکاران شما در وبسایت تاجران با وجود مشغله های بسیار کاری تلاش خود را به بسط گفتمان اقتصادی معطوف داشتند که امیدواریم حاصل تلاش آنها مورد استفاده شما عزیزان واقع شده باشد. در ادامه مروری خواهیم داشت بر مقالات این ماه. در عین حال جا دارد از اقای ارشادی فر  برای بخش دوم پژوهش هم سنجی اتاق های بازرگانی در جهان تشکر ویژه ای داشته باشم. به دلیل محدودیت صفحات مقدور به درج کامل پژوهش ایشان نیستیم.

پایان مهرماه ماه مصادف بود با 1000 روز فعالیت وبسایت تاجران که در این مسیر با محبت ها و حمایت های شما توانست به وسع خود قدم های مؤثری در مسیر بسط گفتمان اقتصادی بردارد. امروز شاهد غنای بیشتر و تعدد انتشارات و وبسایت های اقتصادی هستیم که در مقایسه با دوسال گذشته بسیار قابل توجه و با ارزش است. از همه همکارانی که در مسیر بسط گفتمان اقتصادی می کوشند سپاسگزاریم و امیدواریم سایت تاجران نیز در جمع این خانواده قابل بدانید.

وضعیت صنعت هسته ای در ایران و جهان عنوان مقاله ای بود از آقای پورمجد که به بهانه نشست تخصصی خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی و سخنرانی اقای بهروز کمال وندی منتشر شد. آقای پور مجد در این مقاله اشاره می کند دکتر روحانی در جلسه غیر علنی مجلس نیز بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و علمی یک توافق عزتمند هسته ای تأکید کرد. وی گفت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی یک دستاورد بزرگ علمی است که به رشد علم در تمام زمینه ها جهش داده است و توافق هسته ای با رفع موانع تحریمی باعث شکوفایی این جهش علمی خواهد شد. روحانی همچنین تأکید کرد که توافق هسته ای طیف وسیعی از همکاری های بین المللی هسته ای را به روی کشور خواهد گشود و ایران به عنوان یک کشور پیشرفته هسته ای صلح آمیز، رهبری منطقه را در این زمینه به دست خواهد گرفت.

آقای پورمجد به گزارش 2014 موسسه مشاوره ای مایکل اشنایدر نیز اشاره کرد که در آن آمده:

کاهش سهم در تولید انرژی: سهم انرژی هسته ای در تولید انرژی در جهان از 4,5 درصد در سال 2012 میلادی به 4,4 درصد در سال 2014 کاهش یافته است.

متوسط عمر:  متوسط عمر نیروگاه های هسته ای فعال در نیمه سال 2014 به 28,5 سال رسیده است.

تأخیر در احداث نیروگاه ها: دست کم 49 پروژه از 69 پروژه هسته ای از جمله 75 درصد پروژه ها در کشور چین با تأخیر مواجه اند. اکثر این تأخیرها بیش از چند سال بوده است. احداث دو نیروگاه در تایوان نیز متوقف شده است.

لغو پروژه ها: چندین پروژه لغو شده و برنامه های جدیدی تا اطلاع ثانوی معوق شده اند. از جمله این پروژه ها می توان به پروژه ها در جمهوری چک و ویتنام اشاره کرد.

افزایش قابل توجه هزینه های عملیاتی:  هزینه های تولید انرژی هسته ای در فرانسه در سه سال گذشته 16 درصد افزایش یافت و واحدهای متعددی در آمریکا به دلیل زیان دهی مالی از مدار خارج شده اند. بقای نیروگاه های هسته ای متعددی در بلژیک، آلمان و سوئد نیز در خطر است.

انرژی های تجدید شونده در مقابل انرژی هسته ای: تنها در سال 2013، سی و دو گیگاوات برق از طریق توربین های بادی و 37 گیگاوات برق از طریق پنل های خورشیدی در جهان تولید شد.  چین تا پایان 2013 توانست 91 گیگاوات برق از طریق توربین های بادی و 18 گیگاوات برق از طریق پنل های خورشیدی تولید کند. این برای نخستین بار بود که میزان تولید برق از طریق پنل های خورشیدی از میزان برق تولیدی توسط نیروگاه های اتمی فراتر رفت. چین، در سال گذشته ظرفیت تولید انرژی خورشیدی خود را 4 بابر بیشتر از انرژی هسته ای افزایش داد. اسپانیا بیش از هر منبع دیگری از انرژی بادی برق تولید کرد که برای نخستین بار تولید برق از انرژی بادی از انرژی هسته ای پیشی گرفت.

سرمایه گذاری خارجی، بازار سهام و خصوصی سازی پربیننده ترین مقاله این ماه بود که آقای مرادپور زحمت ان را کشیدند. این مقاله در همین خبرنامه درج شده و مقاله خانم زهرایی نیز با عنوان جذب سرمایه گذاری خارجی برای بهبود روند خصوصی سازی در ادامه آن است.

اروپا چگونه با سونامی بیکاری جوانان مقابله کرد؟

خانم دلاوری در این مقاله می نویسد: بر اساس گزارش مرکز آمار کشور، نرخ بیکاری جوانان 15 تا 25 سال در تابستان گذشته به 22,9 درصد رسید. هر چند این رقم در مقایسه با بهار سال جاری و تابستان سال گذشته پائین تر بود، ولی بیکاری جوانان مسئله ای جدی است که می تواند به بحران و چالش بزرگی تبدیل شود. علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به کرات گفته است که ما شاهد ورود 4,5 میلیون فارغ التحصیل به بازار کار خواهیم بود که این امر به یک سونامی بیکاری منجر خواهد گشت. به اعتقاد ایشان، واقعیت آنست که اگر رشد اقتصادی حاصل نگردد و تقاضا برای کالاها و خدمات شرکت ها افزایش نیابد، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی به استخدام نیروی کار بیشتر دست نخواهند زد و ارائه وام و یارانه هم در این زمینه کارساز نخواهد بود.

خانم زهرایی در مقاله ای با عنوان معامله بوئینگ با ایران ایر، مشتی نمونه خروار، می نویسد: حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که امروزه قطعات حیاتی هواپیماها را در اختیار داریم صنایع هواپیمایی کشورمان هنوز در وضع نامساعدی بسر می برد. فروش اخیر شرکت بوئینگ در مقایسه با خدمات و امکاناتی که این شرکت می تواند ارائه نماید مشتی نمونه خروار است. به اعتقاد ایشان، ایران ایر با داشتن رتبه دهم در پایین جدول خطوط هواپیمایی خاورمیانه و با داشتن رتبه صدم در دنیا رقیبی در منطقه به شمار نمی آید. خطوط هواپیمایی قطر و امارات از جمله خطوط هواپیمایی نوظهور و در حال توسعه ای هستند که از بازار هوایی منحصر بفرد خاورمیانه که در 5 سال متوالی با رشد سالیانه 10 درصدی موقعیتی استثنایی را در منطقه ایجاد نموده است بهره جسته اند. امارات بعنوان یک از خطوط هواپیمایی مطرح بین المللی شناخته شده است و دارای ناوگانی بزرگ و متنوع است. برای رقابت با امارات، قطر در سال 2012 به اتحادیه وان ورلد پیوست که بدلیل شراکتش با 15 خط هوایی قادر به ارائه مقصدهای بسیاری به مشتریان گشت. متأسفانه صنعت هواپیمایی کشور که می تواند به دلایل متعدد از جمله موقعیت ژئوپلتیک خاص ایران به پایانه ای بین المللی برای حمل و نقل هوایی بدل شود جایگاه و سهمی در این بازار رقابتی منطقه ندارد. در آینده نزدیک بازار ایران می تواند از استراتژی ترکیش ایرلاین که سومین خط هوایی نوظهور و  درحال توسعه منطقه است بهره مند شود. ترکیش ایرلاین از نزدیکی ترکیه به اروپا نهایت استفاده را برده که منجر به رشدی درخور خطوط هوایی نوظهور و درحال توسعه شده است.

آقای کرمانی در مقاله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا یا بخش خصوصی تصریح کرد: در هشت سال گذشته، سرمایه گذاری در کشور به طور متوسط بیش از 10 درصد کاهش یافته است. به همین علت برای تقویت رشد اقتصادی باید به ترمیم و بازسازی ساختار سرمایه بانک ها بپردازیم. رسیدن به این مهم باعث خواهد شدکه واحدهای کارآفرین در کشور بتوانند از اعتبارهای لازم برای سرمایه گذاری برخوردار شوند. بدون دسترسی به سرمایه لازم، بانک ها با مشکل ترازنامه روبرو خواهند بود. انشالله با ورود به دوران پساتحریم، بانک ها خواهند توانست به جذب سرمایه خارجی بپردازند و در عین حال تخصیص اعتبار تنها منحصر به واحدهای دولتی نباشد و کارآفرینان بخش خصوصی و مستقل هم بتوانند از اعتبارات و تسهیلات لازم برخوردار شوند.

خانم دلاوری در مقاله دیگری با عنوان کاهش بهای نفت، توفیق اجباری نوشت: با توجه به اینکه بودجه امسال و سال آینده کشورمان با وضعیت شکننده ای روبروست و بانک مرکزی بر روی مسئله تورم متمرکز گشنه است سیاستهای مالی و پولی انبساطی معقول نیست. بنابراین برای اولین بار در طول این سالها اصلاح ساختاری تنها راه حل موجود است.  اگر این اصلاحات هرچند سخت را که دولت پیش از این تعهد نموده بود به انجام برساند بجان بخریم اقتصادمان از این دوران سخت جان سالم بدر برده و با بنیادی قوی تر به شکوفایی و رشدش ادامه خواهد داد.

احیای صنعت کشتیرانی برای توسعه صادرات عنوان مقاله دیگری بود از آقای کرمانی. طبق گزارشات سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ایران از لحاظ ریسک و هزینه کشتیرانی یکی از پرهزینه ترین کشورها در زمینه کشتیرانی است. این ارزیابی ایران را ملزم به پرداخت هزینه ای 10 برابری در مقایسه با یک کشوری با ریسک پایین کرده است. طبقه بندی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه  از یک تا هفت است که 1 به معنای پایین ترین سطح ریسک و 7 نشانگر بالاترین ریسک است. در سال 2005 ایران رتبه 4 را داشت و در 2007 رتبه ایران به 7 رسید و تا امروزه ایران کماکان رتبه  7 را در این طبقه بندی داراست.  درسال 2011 شرکت تایدواتر خاورمیانه که مسئول خدمات بندری ایران بوده و در 7 ترمینال فعالیت دارد از جمله بزرگترین بندر کانتینر بندرعباس و ترمینال اصلی غلات بندر امام خمینی در لیست سیاه قرار گرفت. این حرکت باعث دلسردی بسیاری ازشرکتهای کشتیرانی خارجی گردید.

بازگشت به حمل و نقل دریایی می تواند صادرات غیر نفتی ایران را در کوناهترین زمان ممکن مقرون به صرفه کند.

پربیننده ترین عناوین مجموعه "در حاشیه خبرهای هفته"

چگونه مدیریت و برنامه ریزی را احیا کنیم؟

شفافیت آماری و فضای کسب و کار

منافع ملی و اجماع اوپک مهمتر است

برای دریافت نسخه پی دی اف اینجا کلیک کنید

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: