به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

منافع ملی و اجماع اوپک مهمتر است

سخنان وزیر نفت در برنامه شب آفتابی حاکی از واقعبینی و پختگی وی داشت. اظهارات زنگنه در خصوص تأثیر تحریم ها و مهم تر از آن رویکرد مدبرانه ایران در برخورد با تحولات ناخوشایند بهای نفت و اقدامات اوپک بسیار واقعبینانه و عملگرا بود. به نقل از شانا، وی در پاسخ به برخی منتقدان که عملکرد وی را در افزایش نیافتن بهای نفت موثر عنوان می کنند، با اشاره به این که عده ای اصرار داشتند ایران درخواست برگزاری نشست فوق العاده اوپک را مطرح کند، گفت: توجه داشته باشید ونزوئلا این درخواست را مطرح کرد و با بی توجهی اعضای اوپک روبرو شد. وزیر نفت با بیان این که لازمه تشکیل نشست فوق العاده اوپک، اجماع همه اعضا بود، ادامه داد: در شرایطی پیشنهاد رسمی در این زمینه توجیه دارد که زمینه برای اجماع اعضا و موافقت با درخواست وجود داشته باشد، در حالی که در شرایط کنونی این زمینه موجود نبود. وی تاکید کرد: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و رفع تحریمها، تولید نفت کشورمان ظرف مدت کوتاهی افزایش می یابد و ورود نفت بیشتر به بازار نیز ایجاب می کند تعادل در بازار از طریق متناسب کردن عرضه و تقاضا ایجاد شود.  از سوی دیگر، سید محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز تصریح کرد که صادرات نفت در دوران پساتحریم شتاب خواهد گرفت. وی همچنین یادآور شد: البته نمی‌توانیم به سرعت به رقمهای سابق گذشته برسیم چون دیگران جای ایران را در بازار گرفته‌اند. این نکته مهمی در برآورد ضرر تحریم هاست که باید فعالان اقتصادی و سیاستگذاران نیز به آن توجه کنند.  از دست دادن سهم بازار و تنزل جایگاه جهانی ایران را نباید نادیده گرفت و به همین جهت اتخاذ سیاست های درست باید هر چه زودتر انجام شود تا بتوانیم سریع تر و با خسارت کمتر به جایگاه شایسته خود بازگردیم.

در همین زمینه حرف حساب - بیژن نامدار زنگنه، وزارت نفت، پرچمدار برنامه ریزی برای پساتحریم

محاق محاصره تحریم ها

دکتر حامد حاجی حیدری در روزنامه رسالت مطلبی با عنوان مذاکرات اتمی و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ارائه کرد و نوشت:  پروژه مهم و تعیین کننده "نرمش قهرمانانه"، که از سخنرانی نوروزی-رضوی فروردین ماه 1392 آیت ا... سید علی حسینی خامنه‌ای، مقام معظم رهبری، آغاز شد، تا ایستگاه مذاکرات اتمی مسقط پیش آمده است، و در آستانه نتیجه بخشی است. وی معتقد است چه این مذاکرات به توافق بینجامد، و چه به پیمان منتهی نگردد، با شرایط فعلی، پروژه "نرمش قهرمانانه" نتایج درخشانی برای ملت ما به بار آورده است. وی می گوید: اگر [مذاکرات] به توافق بینجامد، جمهوری اسلامی ایران ... حق قانونی غنی سازی خود را به کرسی نشانده است، غنی سازی صنعتی خود را در کوتاه مدت و بلندمدت تضمین و اجرایی کرده است، و خود را از محاق محاصره و حکم وحشیانه تحریم رهانیده است و اگر هم مذاکرات به پیمان منتهی نگردد، جمهوری اسلامی ایران، در صف ممالک پنج به علاوه یک، شکافی ترمیم ناشدنی ایجاد کرده، آمریکا را منزوی ساخته، و حلقه محاصره را شکافته است، حق غنی سازی خود را به کرسی نشانده است، و به عینی‌ترین وجه، حقانیت مبارزه خود با شیطان بزرگ را برای نسل آینده این کشور ترسیم نموده است.  به اعتقاد کارشناسان تاجران گمانه زنی دکتر حاجی حیدری در صورت عدم دستیابی به توافق نهایی نیاز به توجه بیشتری دارد. در عالم سیاست و روابط بین المللی هیچ "شکافی" ترمیم ناشدنی نیست خصوصا اگر روابط مستحکم تجاری، مالی و سیاسی گروه 1+5 را در نظر داشته باشیم. این روابط تا اندازه ای در هم تنیده و مستحکم است که بعید است آمریکا از آن "منزوی" شود. سوالی که مطرح است این است که در صورت عدم دسترسی به توافق دقیقا کدام "حلقه محاصره" شکافته خواهد شد؟ محاصره تحریم ها؟ تمام هیاهوی سرمایه گذاری خارجی هنوز یک ذهنیت بیش نیست و  به امضایی هم نرسیده. سرمایه گذاران خارجی قطعا ترجیح می دهند تا به جای ورود به حلقه های محاصره،  در کشورهایی سرمایه گذاری کنند که ریسک کمتر و سود بیشتر عایدشان شود.

در همین زمینه هزینه اقتصادی و امنیتی شکست مذاکرات از حساب خارج است، پیامدهای اقتصادی شکست مذاکرات اتمی

رایزنان اقتصادی پساتحریم

ابوطالب بدری، معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در مقطع کنونی رایزنان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در 11 کشور فعالیت دارند اما با برنامه ریزی صورت گرفته رایزنان اقتصادی کشورمان در 30 کشور فعالیت خواهند کرد. در همان روز ایرنا به نقل از علی عمرانی، کارشناس اقتصادی، گزارش داد: جذب سرمایه های خارجی را عامل شتاب به روند توسعه و بازار سرمایه دانست و افزود: ورود حجم بالای سرمایه های خارجی به کشور نیازمند ایجاد شرایط مطلوب و اطمینان بخش برای امنیت سرمایه ها است.  عمرانی با تاکید به نیاز اقتصاد کشور به نقدینگی از طریق انجام سرمایه گذاری های داخلی و خارجی جدید، تصریح کرد: مسئولان اقتصادی کشور و نهادهای مرتبط با مقوله سرمایه گذاری، باید لوزام و بسترهای تحقق آن را فراهم کنند.  در همین حال، محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد و رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: مراجعات و درخواست های شرکت های معتبر جهان برای سرمایه گذاری در ایران در یکسال گذشته پنج برابر افزایش داشته است. وی افزود: افزود: شرکت های معتبر خارجی ، هیات های اروپایی، آمریکای لاتین و کشورهای عربی خواستار سرمایه گذاری میلیاردی در ایران هستند.  اخبار امیدوار کننده اقتصاد ایران در دوران پساتحریم با اظهارات دبیر ستاد فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی ادامه یافت. منوچهر منطقی اعلام کرد: شبکه هایپر مارکت هوایی و هوانوردی تا پیش از پایان سال جاری با حضورشرکت های داخلی و خارجی برای تقویت صنعت هوانوردی راه اندازی می شود. وی یادآورشد: در حال حاضر بسترهای لازم تشویق و ترغیب بخش خصوصی برای پیوستن به این شبکه صورت می گیرد و اکنون سیاست های تشویقی درکمیته های مشورتی این ستاد در حال بررسی است تا بتوانیم با جمع بندی این سیاست ها را به صورت رسمی ابلاغ کنیم. منطقی افزود: تا کنون از کشورهای چین، ترکیه، اندونزی و همچنین برخی شرکت های دانش بنیان داخلی درخواست همکاری برای پیوستن به شبکه هایپرمارکت هوایی ارسال شده است.  برشمردن فرصت های توسعه تجارت در دوران پساتحریم مثنوی هفتاد من کاغذ شود. نمونه های بالا تنها مشتی نمونه خروارند از گزارش های امیدوارکننده در این راستا اما در صورت عدم دستیابی به توافق نهایی، این چشم انداز روشن به سرابی هولناک بدل خواهد شد. تأمین امنیت سرمایه گذاران و سرمایه گذاری باید در اولویت قرار گیرد. کارشناسان تاجران از اظهارات اخیر وزیر اطلاعات در این خصوص استقبال می کنند. سید محمود علوی در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در استان همدان گفت: از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم با خاطری آسوده در ایران سرمایه‌گذاری کنند. وزیر اطلاعات در عین حال با بیان اینکه سرمایه گذاری امنیت را تثبیت می‌کند، خاطرنشان کرد: تصور اینکه سرمایه‌گذاری ممکن است امنیت را آسیب برساند اشتباه است، اگر امنیت برای سرمایه‌گذاری برقرار شود و سرمایه‌گذار احساس امنیت کند شروع به فعالیت مثبت کرده و به پایداری امنیت کمک می‌کند.وی با تاکید براین‌که یکی از ضرورت‌های اولیه فعالیت‌های اقتصادی تامین امنیت است، تصریح کرد: وظیفه خود می‌دانیم امنیت را برای تمام فعالان اقتصادی، فرهنگی و علمی فراهم کنیم.

در همین زمینه اتاق بازرگانی تهران و دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی اقتصادی: چهار اقدام برای بهبود روابط تجاری در منطقه، دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

شریک قوی یا ضعیف تجاری؟

نماینده یک هیات تجاری روسیه گفت: بر اساس تجربیات کشورها، ایجاد بازاری در مسکو با هدف توسعه مناسبات تجاری تهران - مسکو ضروری است. شمی ایستا در دیدار با رییس اتاق بازرگانی تبریز، افزود: در این چارچوب نقش و جایگاه اتاق های بازرگانی دو کشور ارزشمند است. وی گفت: در این خصوص تلاش داریم همکاری تجاری روسیه با ایران توسعه یافته و از تجربیات دیگر کشورها نیز در این خصوص بهره ببریم. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این دیدار گفت: همکاری اتاق های بازرگانی ایران و روسیه نقش بزرگی در توسعه روابط دو کشور ایفا می کند. رحیم صادقیان با بیان اینکه آذربایجان شرقی توانمندی های بسیاری در عرصه صنعت و تجارت دارد، افزود: این استان در طول تاریخ به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم همواره مورد توجه بازرگانان قرار گرفته است. وی اظهار امیدواری کرد: تعامل تجار و صنعتگران آذربایجان شرقی با روسیه بتواند مسیر را برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک باز کند. وی افزود: در شرایط حاضر بهترین فرصت ایجاد شده تا دو کشور همسایه مبادلات بیشتری داشته باشند و تحریم های صورت گرفته بر هر دو کشور را خنثی کنند. از سوی دیگر، معاون اول رییس جمهوری در دیدار با منگ جیان جو، رییس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه گسترش تجارت با چین برای ایران اهمیت بسیاری دارد، اضافه کرد: مسوولان جمهوری اسلامی ایران نگاه بلندمدتی به بازار انرژی چین دارند و تهران ضمن استقبال از حضور شرکت های چینی برای سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز ایران، علاقمند است روابط تجاری خود را با پکن توسعه دهد. جهانگیری همچنین با اعلام استقبال ایران از ایده رییس جمهور چین با عنوان کمربند اقتصادی جاده ابریشم، زمینی و دریایی تصریح کرد: ایران در این زمینه برای همکاری با طرف چینی به طور کامل آمادگی دارد. به اعتقاد کارشناسان تاجران، عباراتی چون "همکاری دوجانبه" یا "سرمایه گذاری مشترک" یا "توسعه روابط تجاری" دلگرم کننده است اما می تواند واقعیت های تلخ را از دید ما پنهان نگاه دارد. برخی از واقعیت های پنهان می تواند "شراکت ها" را به سوء استفاده های "یکجانبه" تبدیل کند. رفع تحریم لازمه تبدیل شدن ایران به شریکی قوی در روابط دوجانبه است. اگر تحریم ها تا حدودی خنثی شوند ولی برچیده نشوند، روسیه همچنان دست بالا را خواهد داشت و چین هم که بیشترین رشد اقتصادی را دارد حسابش جدا خواهد بود. لزومی به داشتن دکترای اقتصاد و یا روابط بین الملل نیست تا این عدم توازن را ببینیم و به مزیت بهبود موقعیت ایران در دوران پساتحریم پی ببریم.  شاید به همین دلیل است که جهانگیری خواستار نقش فعال تر پکن برای توافق جامع هسته ای شد.

در همین زمینه: واکاوی ریسک تجارت با روسیه، آن روی سکه تجارت با روسیه

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: