به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

درهفته هایی که گذشت، بسیاری از صاحبنظران در خصوص افت قیمت نفت و اثرات آن بر اقتصاد کشورمان مطالبی نوشتند. بی شک نزول قیمت نفت اثرات منفی در اقتصاد کشورمان خواهد داشت بخصوص با توجه به وضعیت مالی که دولت با آن دست به گریبان است. مسئله وابستگی اقتصادمان به درآمد نفتی قابل پیشگیری بود. برای سالیان دراز دولت تنها با تکیه بر درآمد حاصل از فروش نفت بودجه کشور را تأمین کرده است. شاید قیمت پایین نفت امروزه آن توفیق اجباری را نصیبمان کرده باشد که بالاخره تحولات لازم اما سختی را که برای سالیان سال پشت گوش انداخته ایم به انجام برسانیم. با توجه به اینکه بودجه امسال و سال آینده کشورمان با وضعیت شکننده ای روبروست و بانک مرکزی بر روی مسئله تورم متمرکز گشنه است سیاستهای مالی و پولی انبساطی معقول نیست. بنابراین برای اولین بار در طول این سالها اصلاح ساختاری تنها راه حل موجود است.  اگر این اصلاحات هرچند سخت را که دولت پیش از این تعهد نموده بود به انجام برساند بجان بخریم اقتصادمان از این دوران سخت جان سالم بدر برده و با بنیادی قوی تر به شکوفایی و رشدش ادامه خواهد داد.

خوشبختانه دولت روحانی قدم هایی را در زمینه اصلاحات اقتصادی برداشته است. قطع یارانه ها که بیش از یک چهارم تولید ناخالص داخلی کشورمان را شامل می شد کار ساده ای نبود و باعث افزایش ناگهانی قیمت سوخت به میزان 75 درصد نیز شد. این در حالی است که هنوز دولت یارانه های حامل های انرژی را کاملاً قطع ننموده و قیمت بنزین در ایران درمقایسه با معیارهای جهانی بسیار پایین است.

خوشبختانه نزول قیمت نفت یعنی کاهش یارانه های بنزین و اینبار بدون افزایش ناگهانی قیمت بنزین برای مصرف کنندگان و یا حداقل اینکه افزایش قیمتها به شدت دوره اول که دولت یارانه را کاهش داد نخواهد بود. بعلاوه کاهش یارانه های بنزین به دولت این فرصت را خواهد داد که وضعیت مالی اش را در این مقطع زمانی که با کاهش درآمد روبروست بهبود بخشد. باشد که دولت بتواند بخشی از این صرفجویی ها را متوجه برنامه های هدفمند یارانه ای نماید و یارانه ها را صرف نیازمندان واقعی و پروژه های زیربنیادی و اساسی کند که موجب شکوفایی بلند مدت اقتصادی کشور گردد.

نزول قیمت نفت نه تنها چالشی برای کشورمان بلکه برای تمامی کشورهای صادرکننده نفت است. با این وجود باید از این فرصت نهایت استفاده را برده و یارانه های بنزین را هرچه بیشتر کاهش دهیم، باشد که مصرف بیش از حدِّ نیاز را مهار نموده و وضعیت مالی را بهبود بخشیم و پس اندازها را متوجه پروژه هایی نماییم که نیازمندان واقعی را هدف قرار داده و موجبات ترقی و شکوفایی بلند مدت اقتصادی را در کشورمان فراهم آورد. 

با کاهش بهای نفت چگونه مقابله کنیم

کاهش بهای نفت، زنگ خطری برای زنگنه؟

وزارت نفت، پرچمدار برنامه ریزی برای پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: