به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در پی تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای کشورمان، شرکت های نفتی همچون شل و توتال پروژه های خود را در ایران ناتمام رها کردند. متأسفانه پیگیری بسیاری از پروژه ها بدون حضور شرکت های خارجی، چالش بزرگی برای ما بوده است. به رغم این چالش ها، سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت که ما قادر خواهیم بود پروژه های موجود در حوزه انرژی را که شرکت های بین المللی پس از اعمال تحریم ها ناتمام گذاشته اند با موفقیت تکمیل کنیم. این امر تحول بسیار مهمی است و با عملی شدن این مهم، خواهیم توانست در دوران پساتحریم صادرات نفت و گاز را به سرعت افزایش دهیم. البته، ما باید هزینه های خودکفایی در حوزه انرژی را نیز در نظر داشته باشیم. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به سرمایه موجود در بخش بانکی کشور دسترسی دارد و ممکن است توان اجرای پروژه های نیمه تمام را داشته باشد اما نباید از نظر دور داشت که هم اکنون شرکت های خصوصی برای توسعه زیرساختی به منابع مالی نیازمندند ولی به شدت با مشکل کسب اعتبار روبرو میباشند. واقعیت این است که بسیاری از شرکت ها از مزایایی که قرارگاه خاتم الانبیا از آن برخوردار است بی بهره هستند و نمی توانند خلا ناشی از تحریم ها را پر کنند. در واقع بانک ها به طور انحصاری به بنگاه ها و کارخانه های دولتی وام می دهند و شرکت های کوچک و متوسط از این منابع مالی بی بهره اند.

متأسفانه این وضعیت وخیم تر هم خواهد شد. دولت روی بانک ها فشار وارد کرده تا مهلت بازپرداخت واحدهای دولتی و وابسته به دولت را تمدید کنند اما باید توجه داشت که بسیاری از این واحدها وام های دریافتی را در حوزه هایی سرمایه گذاری کرده اند که سودآور نبوده و به همین علت توان بازپس دادن دیون خود را ندارند. بیش از 18 درصد وام هایی که امسال بانک های ما پرداخته اند سودآور نبوده و بسیاری از اقتصاددانان برآورد می کنند این رقم بسیار بالاتر است. این امر باعث شده که بانک ها برای اعتباردهی به بخش خصوصی با چالش بزرگی روبرو باشند. واحدهای دولتی و وابسته به دولت شاید بتوانند با نفوذی که دارند و به رغم ضرردهی به دریافت وام و اعتبار ادامه دهند اما واحدهای خصوصی از این امکان برخوردار نیستند و به همین علت است که این واحدها با چالش مضاعفی روبرو میباشند. هم باید با تحریم ها دست و پنجه نرم کنند و هم در رقابتی نابرابر با واحدهای دولتی روبرو شوند.

در هشت سال گذشته، سرمایه گذاری در کشور به طور متوسط بیش از 10 درصد کاهش یافته است. به همین علت برای تقویت رشد اقتصادی باید به ترمیم و بازسازی ساختار سرمایه بانک ها بپردازیم. رسیدن به این مهم باعث خواهد شدکه واحدهای کارآفرین در کشور بتوانند از اعتبارهای لازم برای سرمایه گذاری برخوردار شوند. بدون دسترسی به سرمایه لازم، بانک ها با مشکل ترازنامه روبرو خواهند بود. انشالله با ورود به دوران پساتحریم، بانک ها خواهند توانست به جذب سرمایه خارجی بپردازند و در عین حال تخصیص اعتبار تنها منحصر به واحدهای دولتی نباشد و کارآفرینان بخش خصوصی و مستقل هم بتوانند از اعتبارات و تسهیلات لازم برخوردار شوند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: