به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نامه مشترک وزرای خارجه پیشین اروپایی بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های اینترنتی داشت. در این نامه تأکید شده که حالا زمان توافق هسته ای با ایران است. در حالی که اکثر رسانه ها به جنبه های مثبت و امیدوارکننده این نامه توجه کردند لازم است به بخشی از این نامه که به هزینه های شکست مذاکرات می پردازد توجه کنیم. این قسمت ترجمه ای است از متن کامل این نامه:

هزینه شکست مذاکرات نیز باید مد نظر قرار گیرد. برای EU3+3 این شکست احتمالا موجب نظارت ضعیف برنامه نامحدود هسته ای ایران خواهد شد که در صورت شکست مذاکرات از حیطه نظارت خارج خواهد شد. شکست در رسیدن به توافق نهایی منجر به تشدید تحریم ها و تنش ها خواهد شد و انزوای ایران می تواند به ایران انگیزه بیشتری بدهد تا به دنبال تسلیحات هسته ای برود. این امر منافع کشورهای غربی را تهدید خواهد کرد و می تواند منجر به رزم آرایی های نظامی شود که به مویی بند خواهند بود. هزینه این شکست برای ایران، هم از جهت اقتصادی و هم امنیتی از حساب خارج است. این نتیجه ممکن است دلخواه برخی از مخالفان توافق در هر دو طرف باشد اما برای رهبران مسئولیت پذیر نباید چنین باشد.

به اعتقاد کارشناسان تاجران، هر چند امیدواری و برنامه ریزی برای دوران پساتحریم لازم است اما باید همواره جایگزین نا میمون توافق نهایی هسته ای را در ذهن داشته باشیم. اقتصاد و امنیت کشور، تاب افزایش تحریم ها، تنش ها و هزینه های ناخواسته تمهیدات و تجهیزات و زورآزمایی های بهیوده نظامی را ندارد. خواست مردم در انتخابات رفع مخاصمت ها و تعامل با جامعه بین المللی و رفع تحریم ها بود. روحانی به عنوان رییس جمهور در این راه قدم برداشت و اراده سیاسی و هدایات مقام معظم رهبری ما را تا یک قدمی توافق نهایی و آغاز دوران پساتحریم رسانده است.  می توان از گروه 1+5 توقع داشت که قدم نهایی را بردارد، ولی در عین حال ما نیز باید آماده باشیم تا در صورت نیاز این قدم را ما برداریم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: