به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وضعیت صنعت هسته ای در ایران و جهان موضوع نشست تخصصی خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی است. این همایش 6 آبان (فردا) برگزار می شود. علاقمندان می توانند برای برخورداری از شانس حضور رایگان یک ایمیل با عنوان "خانه مدیران 489" به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.  سخنران این جلسه آقای بهروز کمال وندی، سخنگوی سازمان و معاون رییس سازمان انرژی اتمی در امور بین الملل، حقوق و مجلس است.

در حالی که مسئولین و مقامات ارشد نسبت به آینده صنعت هسته ای کشور در پرتو توافق نهایی ابراز امیدواری می کنند برخی افراد و گروه ها با پیش فرض های غلط بر این باورند که غرب در پی برچیدن تدریجی زیرساخت صنعت هسته ای کشور است.  ریاست جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی خود تصریح کرد: اینکه ایران در کنار غنی‌سازی از سایر تکنولوژی‌های مدرن هسته‌ای برخوردار باشد یکی از مسایل ما با 1+5  است. الان کشورهایی درمیان 1+5  داوطلب هستند که به محض توافق تعاملات هسته ای با ایران داشته باشند و فناوری های مدرن را در اختیار ایران بگذارند. وی افزود: در همین سفر نیویورک در مذاکراتی که با رییس‌ جمهور فرانسه داشتیم این موضوع مطرح شد و خود ایشان مطرح کرد که ما می‌خواهیم با ایران تعاملات هسته‌ای داشته باشیم و در مسأله هسته‌ای فناوری‌های مدرن را در اختیار ایران بگذاریم. امروز تنها بحث غنی‌سازی نیست. بحث اینکه ایران باید همه فناوری‌های مدرن را در اختیار داشته باشد مورد اتفاق نظر است.

روحانی در جلسه غیر علنی مجلس نیز بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و علمی یک توافق عزتمند هسته ای تأکید کرد. وی گفت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی یک دستاورد بزرگ علمی است که به رشد علم در تمام زمینه ها جهش داده است و توافق هسته ای با رفع موانع تحریمی باعث شکوفایی این جهش علمی خواهد شد. روحانی همچنین تأکید کرد که توافق هسته ای طیف وسیعی از همکاری های بین المللی هسته ای را به روی کشور خواهد گشود و ایران به عنوان یک کشور پیشرفته هسته ای صلح آمیز، رهبری منطقه را در این زمینه به دست خواهد گرفت.

متخصصین هسته ای کشور همچون دیگر متخصصین ارزشمند ما در عرصه های مختلف قادر خواهند بود تا در این عرصه در سطوح بین المللی فعالیت کنند. 

مناسب است با توجه به همایش وضعیت صنعت هسته ای نگاهی اجمالی به خلاصه گزارش اخیر یکی از موسسات مشاوره ای بین المللی مستقل در حوزه انرژی و سیاست های هسته ای نگاهی بیاندازیم. در گزارش 2014 موسسه مشاوره ای مایکل اشنایدر به تفصیل به موارد زیر اشاره شده است:

کاهش سهم در تولید انرژی: سهم انرژی هسته ای در تولید انرژی در جهان از 4,5 درصد در سال 2012 میلادی به 4,4 درصد در سال 2014 کاهش یافته است.

متوسط عمر:  متوسط عمر نیروگاه های هسته ای فعال در نیمه سال 2014 به 28,5 سال رسیده است.

تأخیر در احداث نیروگاه ها: دست کم 49 پروژه از 69 پروژه هسته ای از جمله 75 درصد پروژه ها در کشور چین با تأخیر مواجه اند. اکثر این تأخیرها بیش از چند سال بوده است. احداث دو نیروگاه در تایوان نیز متوقف شده است.

لغو پروژه ها: چندین پروژه لغو شده و برنامه های جدیدی تا اطلاع ثانوی معوق شده اند. از جمله این پروژه ها می توان به پروژه ها در جمهوری چک و ویتنام اشاره کرد.

افزایش قابل توجه هزینه های عملیاتی:  هزینه های تولید انرژی هسته ای در فرانسه در سه سال گذشته 16 درصد افزایش یافت و واحدهای متعددی در آمریکا به دلیل زیان دهی مالی از مدار خارج شده اند. بقای نیروگاه های هسته ای متعددی در بلژیک، آلمان و سوئد نیز در خطر است.

انرژی های تجدید شونده در مقابل انرژی هسته ای: تنها در سال 2013، سی و دو گیگاوات برق از طریق توربین های بادی و 37 گیگاوات برق از طریق پنل های خورشیدی در جهان تولید شد.  چین تا پایان 2013 توانست 91 گیگاوات برق از طریق توربین های بادی و 18 گیگاوات برق از طریق پنل های خورشیدی تولید کند. این برای نخستین بار بود که میزان تولید برق از طریق پنل های خورشیدی از میزان برق تولیدی توسط نیروگاه های اتمی فراتر رفت. چین، در سال گذشته ظرفیت تولید انرژی خورشیدی خود را 4 بابر بیشتر از انرژی هسته ای افزایش داد. اسپانیا بیش از هر منبع دیگری از انرژی بادی برق تولید کرد که برای نخستین بار تولید برق از انرژی بادی از انرژی هسته ای پیشی گرفت. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: