به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیشبینی صندوق بین المللی پول نشان می دهد متوسط قیمت هر بشکه نفت خام از 102,8 دلار در سال 2014 به 99,4 دلار در سال 2015 و 97,3 دلار در سال 2016 خواهد رسید. این قیمت ها بسیار کمتر از متوسط قیمت نفت طی چند سال گذشته است. البته در هفته گذشته شاهد کاهش بیشتر قیمت نفت بودیم و اخیرا قیمت هر بشکه نفت خام دریای شمال به 84 دلار رسید. قیمت گاز طبیعی نیز در بازارهای عمده جهانی کاهش یافته، زیرا کندی رشد اقتصادی در اروپا به کاهش مصرف سوخت انجامیده و در ضمن سرعت گرفتن تولید نفت شیل هم در آمریکای شمالی به افزایش عرضه منجر شده است. به همین علت است که ما باید خود را برای کاهش قیمت نفت و گاز آماده کنیم و باید توجه داشت که این روند نزولی ممکن است چند سال به طول بیانجامد.

بهای نفت - تاجران  taajeraan.com

به نظر می رسد پس از برخی واکنش های اولیه و شعارگونه مبنی بر اینکه کاهش بهای نفت تأثیری بر بودجه کشور ندارد، ریاست جمهوری طی دستوراتی از وزارت نفت خواست تا برنامه هایی برای مقابله با این چالش ارائه کند. محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینکه سقوط قیمت نفت منجر به کاهش منبع درآمدی دولت خواهد شد، گفت: اگر همین منوال ادامه داشته باشد در بودجه شاهد عدم تحقق منابع خواهیم بود و مناسب ترین راه برای ما کاهش هزینه هاست. وی افزود: در صورت کاهش درآمدها سعی می‌کنیم هزینه‌های جاری کم و به هزینه‌های عمرانی اضافه کنیم چرا که فعالیت‌های عمرانی در تولید موثر است و یکی از دلایل خروج از رکود، مبالغ قابل توجهی بود که از سوی دولت در طرح های عمرانی سرمایه گذاری شده بود. این در حالی است که علی محمد احمدی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، به جلسه ای با مسئولان وزارت نفت خبر داد که در آن راه های جبران کسری بودجه در 6 ماهه دوم سال مورد بررسی قرار گرفت. محمد علی عبدالله زاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در این خصوص گفت: دولت برای جبران کسری بودجه راهی جزء استفاده از بودجه عمرانی ندارد وی افزود:  اگر از بودجه عمرانی برای جبران کسری بودجه استفاده شود به طور طبیعی به تشددید رکود دامن می زند. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برای جبران کسری بودجه می تواند انضباط مالی، مدیریت هزینه، سبک و چابک کردن بدنه دولت، نظامند کردن مالیات و اجرای بهتر هدفمندی یارانه را در دستور کار داشته باشد. محمد باقر نوبخت در رویدادی دیگر گفت: حدود ۲۵ میلیارد دلار از فروش نفت سهم دولت می‌شود که همین هم با تحریم‌ها در اختیار دولت قرار ندارد.

با نزدیک شدن به توافق جامع هسته ای با جامعه بین المللی، رفع تحریم ها باید به ما امکان دهد تا به میزان قابل توجهی صادرات نفت و گاز را افزایش دهیم. در عین حال ممکن است دیگر صادرکنندگان نفت از میزان صادرات خود بکاهند که این امر می تواند به ما کمک کند تا سهم خود از بازار جهانی نفت را تا حدودی بازیابیم.  افزایش حجم صادرات به ما کمک خواهد کرد تا کاهش کلی قیمت نفت و گاز را جبران کنیم. برای مقابله با کاهش بهای نفت و همچنین آماده شدن برای رشد و شکوفایی اقتصادی در دوران پساتحریم لازم است در همفکری میان مجلس و دولت، سیاست های کارآمدتری اتخاذ شود. طبیعتا سیاستگذاری های مختلفی را می توان در این مقطع توصیه کرد. در ادامه به نمونه هایی از آن می پردازیم. چنانچه شما نیز توصیه ای در این مسیر دارید لطفا با ما در میان بگذارید.

دولت باید انتظار کاهش قیمت نفت را داشته باشد و بر همین اساس تمرکز را از درآمدهای نفتی خارج کرده و بر قدرت بخشیدن به دیگر بخش های اقتصاد کشور معطوف کند. این امر بدان معنی است که ما باید بر صادرات غیرنفتی تمرکز داشته باشیم و در همین راستا تقاضای داخلی برای نفت را افزایش دهیم. در ضمن دولت باید طرح هدفمندسازی یارانه ها را به طور جدی اصلاح کندتا مخارج دولت کاهش یابد و سرمایه های بیشتری برای اقدامات زیرساختی آزاد شود. اصلاح یارانه ها می تواند به کاهش هزینه و مصرف حامل های انرژی خواهد انجامید.

نکته دیگر مربوط به مخارج تولید نفت است. در شرایطی که بهای نفت روندی نزولی را طی می کند، باید بر کاهش مخارج استخراج و تولید انرژی تمرکز داشت. اگر تلاش های وزارت نفت برای پیگیری الگوی جدید قراردادهای نفتی موفقیت آمیز باشد و به جذب بیشتر سرمایه گذاران خارجی بیانجامد، در آن صورت خواهیم توانست به فن آوری های جدید دست یابیم و روش های کارآمدتر و ارزانتری را برای استخراج و تولید نفت به اجرا درآوریم. شرکت های بزرگ نفتی تجربیات زیادی در این زمینه دارند و همکاری با این شرکت های بین المللی به ما امکان خواهد داد که روش های آنها را بومی کنیم. در ضمن باید یادآور شد که افزایش تولید نفت شیل در آمریکای شمالی احتمالا قدرت اوپک را برای کنترل بازار نفت کاهش خواهد داد. اگر اوپک نتواند مثل قبل قیمت نفت را در بازارهای جهانی کنترل کند، بهینه سازی فرایند تولید نفت از اهمیت دوچندانی برخوردار خواهد شد. در واقع کاهش این مخارج می تواند به میزان قابل توجهی کاهش قیمت نفت را خواهد جبران کند.

و نکته آخر هم مربوط به زیرساخت های صنعت گاز طبیعی است. با ورود به دوران پساتحریم و افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی، باید بر توسعه زیرساخت های صنعت گاز طبیعی تمرکز کنیم. ذخایر گاز طبیعی ما بسیار گسترده است و دستیابی به فن آوری های مدرن برای تولید و انتقال گاز طبیعی بینهایت مهم است. پیشرفت های جدید در صنعت اکتشاف و استخراج  به ما امکان خواهد داد تا به ذخایری دست یابیم که پیش از این یا پنهان بوده و یا گسترششان به صرفه نبوده است. با جذب سرمایه گذاران خارجی می توانیم در انتقال گاز طبیعی نیز تحول ایجاد کنیم و به احداث ترمینال های گاز مایع بپردازیم. این تکنولوژی به ما امکان خواهد داد تا با آزادی عمل به صدور گاز در بازارهای مختلف بپردازیم و تولیداتمان را با قیمت های بالاتری به فروش برسانیم.  

صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که افزایش صادرات نفت ایران در صورت دستیابی به  توافق نهایی اتمی به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهد انجامید. اما همانطور که پیشتر یادآور شدیم، افزایش سرمایه گذاری در این بخش به کاهش مخارج تولید و تعدیل درآمد نهایی خواهد انجامید. اتخاذ سیاست های مناسب حتی در شرایط تداوم روند بهای نفت می تواند گره گشا باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: