به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برخی از کارشناسان حوزه نفت بر این باورند که در اجلاس آینده اوپک به منظور مقابله با روند نزولی بهای نفت خام، ممکن است تصمیماتی برای کاهش سقف تولید گرفته شود. طبیعتا کشورهای عضو تلاش خواهند کرد تا این هزینه را به گونه ای متعادل تر بین خود تقسیم کنند. به گزارش صمت در حالی که تقاضا در امریکا به دلیل افزایش تولید نفت شیل و در اروپا به ‌دلیل کاهش رشد اقتصادی حوزه یورو افت کرده است، دفاع از سهم فعلی و به ‌دست آوردن سهم بیشتر در بازارهای همچنان در حال رشد آسیا، اکنون به تمرکز اصلی تولیدکنندگان نفت تبدیل شده است. به ‌طوری‌که متحد سنتی عربستان در منطقه، با کاهش قابل توجه قیمت نفت خود، در حال به چالش کشیدن همسایه بزرگترش برای به‌دست آوردن سهم بیشتری از بازار نفت آسیاست. به نقل از رویترز قیمت نفت خام کویت در ماه اکتبر ۵۰ سنت ارزان‌تر از قیمت رسمی نفت عرب درجه متوسط عربستان بود که بیشترین تخفیف اعمال شده در قیمت نفت این کشور حداقل از سال۱۳۸۱ (۲۰۰۴م) تاکنون بود. عراق، دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک نیز قیمت نفت سبک بصره خود را با بیشترین تخفیف نسبت به نفت عرب درجه متوسط در یک سال اخیر عرضه کرده است. ایران، کویت و عراق، معمولا قیمت خود را با توجه به قیمت رسمی نفت عربستان تنظیم می‌کنند، اما با توجه به کاهش قیمت رسمی نفت عربستان در ابتدای ماه اکتبر برای چهارمین ماه متوالی، این کشورها ممکن است برای محافظت از سهم خود از بازار نفت، با یکدیگر دچار کشمکش شوند. در همین حال هفته گذشته عربستان در اقدامی که حکایت از رقابت سرسختانه این کشور برای دارا شدن سهمی بیشتر از بازار داشت، قیمت رسمی نفت خود در ماه نوامبر برای مشتریان آسیایی را به شدت کاهش داد. ایران نیز قیمت رسمی نفت سبک خود را برای ماه نوامبر ۸۲ سنت کمتر از قیمت متوسط عمان و دوبی تعیین کرده است که پایین‌ترین رقم از ۱۳۸۷ (دسامبر۲۰۰۸م)تاکنون است.

ایران، عموما طرفدار افزایش قیمت نفت بوده و این در حالی است که عربستان عموما خواستار قیمت های تعدیل شده است.  حسین نجابت، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت،‌ درباره اجلاس آتی اوپک و پیش بینی قیمت نفت در فصل آتی، گفت:‌ اجلاس آتی اوپک بر قیمت نفت تاثیرگذار نیست مگر آن که بزرگان اوپک بخواهند کاری کنند.

 در همین بین دستورات رئیس‌جمهور به زنگنه، به رفتار منفعلانه وزارت نفت نسبت به ادامه روند نزولی قیمت نفت خام در روزهای اخیر و پیگیری برگزاری نشست اضطراری اوپك پایان داد. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از كاهش سقف بودجه در صورت ادامه روند كاهش قیمت نفت خام خبر داده و اعلام كرده است:رئیس‌جمهور نیز درباره كاهش قیمت نفت خام تأكیداتی را در جلسه هیئت وزیران داشته است. وی با تأیید اینكه در صورت استمرار سقوط قیمت نفت، منابع درآمدی كشور كاهش خواهد یافت، گفت: اگر‌چه آخرین آمار از متوسط قیمت فروش نفت در بازارهای جهانی حدود 104 دلار بوده است، اما معمولاً با چند ماه وقفه آثار اقتصادی كاهش یا افزایش قیمت در بودجه خود را نشان می‌دهد. وی افزود: این احتمال وجود دارد كه در چند ماه آینده در صورت ادامه وضعیت شاهد عدم تحقق منابع در بودجه باشیم. مناسب‌ترین راه برای ما كاهش هزینه‌ها خواهد بود، یعنی باید تناسبی بین هزینه‌ها و درآمدها به وجود آید.

با در نظر گرفتن نیازهای حیاتی اقتصاد کشور باید این کاهش قیمت نفت را یک زنگ خطر جدی تلقی کنیم، خصوصا که حجم قابل توجهی از درآمد نفتی ما به واسطه تحریم ها مسدود شده است.  احتمالا یکی از دلایلی که برخی مسئولان این زنگ خطر را جدی نمی گیرند این است که درآمدهای محدود شده نفتی ما مستقیما به بانک مرکزی واریز نمی شود و به واسطه تحریم ها در کشورهای مقصد می ماند و تحت قرار دادهای دوجانبه تبدیل به کالا و سپس راهی کشور می شود.  نگاهی به تراز تجاری میان ایران و کشورهای خریدار نفت ایران نشان می دهد که ما مازاد تجاری قابل توجهی داریم و نمی توانیم از درآمدهای نفتی استفاده حداکثری کنیم.  شاید به خاطر همین تحریم ها و شرایط تحریمی است که برخی از مسئولان این کاهش قیمت نفت را هنوز خیلی جدی تلقی نکرده اند. شاید این افراد فکر می کنند چون پول نفت نقد به دستشان نمی رسد پس کاهش ارزش نفت چندان مهم نیست! با این نوع رویکرد اگر در دوران پساتحریم بخواهیم برای افزایش سهم بازار، حجم صادرات را افزایش و به حداکثر درآمد دست یابیم، با مشکل مواجه خواهیم شد. این زنگ خطر برای زنگنه نیست، بلکه زنگ خطری برای دولت و ملت است.

 کسری بودجه با سقوط بهای نفت؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: