به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانیت، روحانی و توافق نهایی

دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در جریان سفر به شهر مقدس قم، با شش تن از مراجع عظام تقلید دیدار کرد. رییس دفتر رییس‌جمهوری در این سفر با حضور در بیوت آیات عظام مکارم شیرازی، وحید خراسانی، علوی گرگانی، صافی گلپایکانی، جوادی آملی و شبیری زنجانی با این مراجع تقلید دیدار کرد.دکتر نهاوندیان در این دیدارها با ابلاغ سلام حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری، گزارشی از وضعیت جاری کشور و برنامه‌های دولت در حوزه‌های مختلف به محضر مراجع تقلید ارائه کرد. مراجع عظام تقلید نیز با ابلاغ سلام برای رییس‌جمهوری، با ارائه دیدگاه‌های خود، برای نتیجه‌بخش بودن برنامه‌های دولت یازدهم و نمایان شدن تأثیر آنها در زندگی مردم و رشد و پیشرفت کشور، آرزوی موفقیت کردند.حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم، رییس دفتر رییس‌جمهوری را در دیدار با مراجع عظام تقلید همراهی می‌کرد. کارشناسان تاجران، سال گذشته در مقاله ای با عنوان روحانی، روحانیت و توافق جامع هسته ای ضمن اشاره به ملاقات های معاون وزیر امور خارجه، عباس عراقچی با آیت‌ الله محمد تقی مصباح‌ یزدی و همچنین آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری تأکید کردند که توافق مقدماتی ژنو آغازی بود برای گذار به دوران پساتحریم اما در این مسیر و تا رسیدن به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها مسیری پر فراز و نشیب در پیش خواهیم داشت و بدون حمایت و هدایت رهبری و استمرار اتحاد و همدلی میان تمام آحاد ملت، مجلس و دولت به حماسه اقتصادی که همانا رسیدن به توافق جامع هسته ای دست نخواهیم یافت.  پایان این مسیر پر فراز و نشیب در افق نزدیک نمودار شده است و امید است در این مقطع حساس نیز، مراجع عظام تقلید تا ورود به دوران پساتحریم همچنان حامی خواست ملت و دولت باشند.

ایران هراسی و برند ملی

به گزارش ایرنا، یازدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران با حضور استادان علوم ارتباطات ایران 27 مهرماه 93 در مرکز همایش های بین المللی المپیک برگزار می شود. این کنفرانس با مشارکت انجمن جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی، انجمن های روابط عمومی، وزارتخانه ها، نهادها و استان های مختلف کشور و همچنین شش دانشگاه مطرح کشور در حوزه علوم ارتباطات و روابط عمومی برگزار می شود. کارشناسان تاجران از اینگونه اقدامات در مسیر بهبود ذهنیت جهانی نسبت به کشورمان استقبال می کنند.  تا پیش از امضای توافق موقت ژنو در آبان ماه سال گذشته، دیدگاه جامعه بین المللی نسبت به ایران روندی نزولی داشت. از آن زمان تا کنون، بازتعریف سیاست های کلان کشور و اصلاح رویکرد سیاست خارجی تا اندازه ای از ایران هراسی در جامعه بین المللی کاسته است و امروز شاهد اشتیاق سرمایه گذاران برای ورود به بازار ایران پس از لغو تحریم ها هستیم. موفقیت ما در دوران پساتحریم مستلزم تقویت برند ملی و بهبود اعتبار کشور است. امیدواریم در اینگونه اجتماعات علاوه بر تبادل دستاوردها و تجارب میان مدیران روابط عمومی، راهکارهایی هم برای ارتقاء اعتبار کشور در جامعه جهانی ارائه شود.  هر چند این مهم بدون اجرای صحیح قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و یا تأمین امنیت سرمایه گذاری خارجی و موارد متعدد زیرساختی دیگر میسر نخواهد شد اما باید با واقعبینی برای رقابت پذیری در جامعه جهانی آماده شویم. در این مقطع همه شرکت ها، نهادها و وزارتخانه ها باید برای پساتحریم برنامه ریزی و اقدام کنند، فردا دیر است.

وزارت اطلاعات و توافق نهایی

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات در همایش بزرگداشت سی‌امین سالگرد تأسیس این وزارت گفت: همه سناریوها درباره پرونده هسته‌ای و نتایج مذاکرات از قبیل سناریوی توافق، تمدید و حتی بن‌بست پیش‌بینی و تدوین شده است. شفیعی ارائه این سناریوها به رهبری، رئیس جمهور و سایر مسئولان نظام اسلامی را برشمرد و گفت: نتایج بررسی‌های وزارت اطلاعات در زمینه‌های مختلف از طریق سه لایه انجام شده و سرانجام تهیه، تدوین و نهایی می‌شود. وی با بیان اینکه در لایه نخست از ظرفیت مؤسسات ، پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها در قالب همکاری مختلف استفاده می‌شود افزود: در لایه دوم اتاق‌های فکری را با حضور نخبگان داشته که در نشست این هفته درباره موضوع نظم آینده جلسه‌ای خواهیم داشت. رئیس مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات، آخرین لایه از بررسی‌های استراتژیک وزارت اطلاعات را مربوط به اطلاعات معاونت‌های این وزارتخانه برشمرد و اضافه کرد: در این لایه جمع‌بندی موضوعات مختلف صورت می‌گیرد و تمامی این سناریوها بر اساس کارهای کارشناسی انجام می‌شود. وی در ادامه به نقش و ضرورت استحکام و وحدت درون نظام اسلامی را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: ما باید بتوانیم در هر شرایط وحدت کلمه و انسجام را در نظام داشته باشیم که قطعاً این به نفع جمهوری اسلامی است. شفیعی با بیان اینکه اگر شکاف بین مردم و حاکمیت شکل بگیرد این اولین مشکل خواهد بود. کارشناسان تاجران ضمن تأیید لزوم حفظ وحدت برای رسیدن به توافق نهایی معتقدند اقتصاد کشور از عدم توافق آسیب های جبران ناپذیر خواهد دید. تداوم تحریم ها علیرغم دلگرمی هایی که ریاست جمهوری می دهند که تحریم ها به شرایط یک سال گذشته بر نخواهد گشت، اقتصاد کشور را مجددا به ورطه سقوط سوق خواهد داد.  نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد که در آستانه سال 92 منتشر شد و در بخشی از آن آمده که بیم آن وجود دارد که استمرار این وضعیت [اقتصادی] در دراز مدت به تعارضات اجتماعی و سیاسی منجر شود. هر چند قدم های مثبتی در مسیر توصیه های این کارشناسان برداشته شده است اما هم اینک که وزارت اطلاعات به پژوهشکده ها و اتاق های فکری و نخبگان توجه دارد باید هزینه عدم دستیابی به توافق را هم مد نظر قرار دهد.   

 کسری بودجه با سقوط بهای نفت؟

به نقل از اکونومیست، گزارش دویچه بانک حاکی از این است که 7 کشور از 12 کشور عضو اوپک در صورت نزول بهای نفت به زیر 100 دلار در هر بشکه با کسر بودجه مواجه خواند شد.  در سال 2008 میلادی قیمت هر بشکه نفت خام به 140 دلار رسید اما در این هفته به زیر بشکه ای 90 دلار رسید. به گزارش مهر، قیمت پایه نفت در قانون بودجه سال ۹۳ کل کشور ۱۰۰ دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده است، با این وجود در طول هفته جاری بهای جهانی نفت خام حتی تا سطح بشکه ای ۸۵ دلار هم سقوط داشته است و پیش بینی ها نشان می دهد که روند سقوط آزاد بهای جهانی نفت دست کم تا چند ماه آینده متوقف نخواهد شد. سید مسعود میرکاظمی عضو کابینه دولت نهم و دهم با بیان اینکه"در شرایط فعلی دولت با کسری بودجه روبه‌رو است"، معتقد است: میزان صادرات نفت و میعانات گازی طبق بودجه ۹۳ باید روزانه ۱.۴ میلیون بشکه باشد، گزارش رسمی و کتبی وزارت نفت نشان می‌دهد که نسبت به این رقم حداقل ۱۰۰هزار بشکه در روز کاهش داریم. به گفته وزیر اسبق نفت، گزارش ۵ ماهه کتبی و ۶ ماهه غیر رسمی داریم که میزان صادرات کشور نسبت به برنامه عقب است و از نظر حجمی میزان مورد نظر در برنامه محقق نشده است و از نظر ریالی نیز بودجه سال ۹۳ محقق نشده است. غلامحسین حسن تاش رئیس اسبق موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ایران هم با بیان اینکه در قانون بودجه سال جاری باید قیمت هر بشکه نفت به جای ۱۰۰دلار، ۸۵ دلار تعیین می شد، گفت: در مورد قیمت نفت، از ابتدای سال جاری مشخص بود که قیمت نفت ۱۰۰ دلاری بالا است و با توجه به نوسان های قیمتی، تعیین نفت ۱۰۰ دلاری در بودجه شکننده و متزلزل است. این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه احتمال کسری بودحجه در سال جاری را محتمل عنوان کرد و افزود: اگر روند کاهش قیمت نفت ادامه یابد، متوسط قیمت نفت در کل سال به زیر ۱۰۰ دلار می رسد و دولت با کسری بودجه روبرو خواهد شد. در این مقطع باید همت را متوجه دستیابی به توافق نهایی کرد تا دارایی های مسدود شده آزاد شده و شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: