به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 روح تعامل و توافق مجلس و دولت

چهارمین نشست مجلس و دولت باعث دلگرمی ملت بود. رییس جمهوری با بیان اینکه در برخی مسائل ملی و کشوری باید دارای نظر واحد باشیم، تصریح کرد: خوشبختانه دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند و این موضوع را در اظهارات رییس مجلس و نمایندگان احساس کردیم. به گزارش خبرگزاری خانه ملت: امیدواری مردم به آینده ترجیع بندی بود که رایحه و عطر آن فضا را آکنده کرده است و مجلسی ها و دولتی ها اصرار داشتند که نباید این فضا از بین برود. دکتر لاریجانی خطاب به حاضران گفت : این امیدواری دلایل مختلفی دارد و یکی ازدلایل این است که مردم احساس می‌کنند رفتار معقولی در دولت وجود دارد و اشکالات دیده و حل می‌شوند. همچنین مردم به حل مسائل هسته‌ای امیدوار هستند و اینکه دیپلماسی درستی در مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل دنبال می‌شود. همه اینها کمک می‌کند که امیدواری در دل مردم به وجود بیاید و نباید بگذاریم این امیدواری مخدوش شود. دکتر روحانی هم به نمایندگان ملت گفت : وقتی نگرانی‌ها برطرف شود به طور طبیعی کارآفرینان به صحنه خواهند آمد، دولت به دنبال ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

بیکاری بزرگ

به گزارش خبرگزاری مهر، طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران مطلق کشور 2 میلیون و 530 هزارنفر است، اما برخی مقامات ارشد دولت تدبیر و امید خبر از بیکاری 6 میلیون نفری نیز می دهند. هشدارهای فراوانی در طول یکسال گذشته در اینباره داده شده و بسیاری از مقامات دولت از احتمال وقوع بیکاری بزرگ در کشور ابراز نگرانی کرده اند. برخی مقامات ارشد دولت مانند وزیر کشور به تازگی عنوان کرده اند در صورت ادامه شرایط فعلی، اقتصاد ایران در 7 سال آینده و در آستانه سال 1400 با 11 میلیون نیروی فارغ التحصیل دانشگاهی متقاضی کار روبرو خواهیم بود. مسئولان وزارت کار نیز عنوان کرده اند تعداد جمعیت فعال کشور از 22 میلیون نفر فعلی در سال 1400 به 35 میلیون نفر بالغ خواهند شد که این موضوع به صورت بالقوه 13 میلیون تقاضا برای شغل را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین در یک دوره چند ساله اقتصاد کشور باید برای ورود میلیون ها نیروی جدید به بازار کار مهیا شود. در تازه ترین اظهارنظر، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از مهم ترین اهداف دولت در شرایط فعلی را تأمین اشتغال مولد برای نیروی جوان کشور عنوان کرد و گفت: در آینده نزدیک باید برای 8 میلیون نفر شغل ایجاد کنیم. مقامات ارشد دولتی می گویند تا قفل های بسته شده بر دست و پای اقتصاد ایران باز نشود، خبری از اشتغال زایی نخواهد بود. در واقع قرار گرفتن اقتصاد ایران در طول یکی دو دهه اخیر در شرایط نامناسب اقتصادی، باعث انباشت صدها هزار تقاضای شغل در کشور شده است. کارشناسان می گویند اشتغال زایی موضوعی نیست که بتوان آن را به صورت جداگانه و در قالب یک پروژه در دولت ها تعریف و بدون در نظر گرفتن سایر شرایط اقتصادی و حتی سیاسی کشور اجرا کرد. به اعتقاد کارشناسان تاجران، یکی از عوامل موثر دستیابی به توافق نهایی هسته ای است که نه تنها دسترسی کشور به دارایی های مسدود را میسر می سازد بلکه دروازه های کشور را بر روی سرمایه گذاری خارجی باز خواهد کرد که می تواند نیازمندیهای بسیاری از واحدهای تولیدی کشور را مرتفع کند و جهش مثبتی در عرصه اشتغال ایجاد کند. توجه دولت در این مقطع به بخش خصوصی با توان 80 درصدی اشتغال زایی، ضروری است.

رشد 30 درصدی نقدینگی

ابوالفضل اکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به آخرین آمار متغیرهای پولی، اظهارداشت: در 5 ماهه اول سال جاری حجم نقدینگی نسبت به اسفند ماه سال گذشته 7.7 درصد افزایش یافت و به 640 هزار و 700 میلیارد تومان رسید. وی افزود: این رقم در مقایسه با مرداد سال گذشته 30.3 درصد رشد داشته که البته 3.7 درصد از این رشد ناشی از افزودن آمار نقدینگی موسسات جدید پولی به آمارهای بانک مرکزی است. مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به رشد منفی حجم پایه پولی در 5 ماهه اول امسال، تصریح کرد: در این مدت پایه پولی به 110 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند 4.2 درصد کاهش داشته و ضریب فزاینده پولی هم با 12.4 درصد افزایش به 5.8 رسیده است. به اعتقاد کارشناسان تاجران، بدون شک سیاستگذاری های پولی مناسب که از جمله شامل مدیریت پایه پولی هم می شود یکی از عوامل موثر در کنترل تورم است. اقتصاد ما به واسطه تحریم ها و تأثیر منفی آنها بر میلیاردها دلار درآمد نفتی کشور و افزایش ریسک سرمایه گذاری خارجی شاهد رشد نرخ تورم بوده است. ایران و گروه 1+5 به توافق نهایی نزدیک تر می شوند و امیدواریم که در فرصت کوتاه باقیمانده با رسیدن به توافق نهایی و لغو تحریم ها بتوانیم آنچنان که بایسته و شایسته است روی سیاست های مالی و پولی تمرکز کنیم. اکرمی همچنین گفت: بانک مرکزی سعی می‌کند به طور مرتب مسیر نقدینگی را پایش کرده و در صورت لزوم از ابزارهای کنترل نقدینگی استفاده خواهد کرد. وی ادامه داد: تلاش بانک مرکزی این است که حجم نقدینگی تا پایان سال جاری به 23 تا 25 درصد برسد؛ نقدینگی برای سیاست‌گذار پولی یک هدف میانی است و هدف‌گذاری اصلی بانک مرکزی تورم است. 

اقتدار اتاق بازرگانی

مسعود خوانساری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در گفت و گو با اقتصاد نیوز به نکات خوبی در خصوص ماهیت، ساختار و وظایف اتاق پرداخت. وی از جمله به وظایف زیر اشاره کرد: تهیه طرح‌های مشخص اقتصادی و ارائه پیشنهادات به سه قوه در جهت ارتقاء منافع کشور؛ رسیدگی و حل مشکلات و معضلاتی که بخش خصوصی با دولت دارد؛ تشکیل یک واحد حقوقی و قضایی بسیار قوی است که بتواند در جهت دفاع از منافع بخش خصوصی در دادگاه‌ها شرکت کند؛ تسهیل تجارت خارجی و توسعه ارتباط خارجی از طریق اتاق های مشترک با سایر کشور‌ها. خوانساری پس از برشمردن برخی چالش های موجود به فعالیت ها و تفکرهای سیاسی اتاق اشاره کرد و یکی از نقاط ضعف اتاق های بازرگانی در ایران را عدم اقتدار کافی دانست.  کارشناسان تاجران پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در بحث اتاق بازرگانی و کار سیاسی تأکید کردند وقتی سهم مردم از اقتصاد کم و کمتر می شود، تصمیمات سیاسی می تواند برای تجارت کشنده باشند. استقلال اتاق به معنی عدم کار سیاسی نیست . فعالان اقتصادی در بخش خصوصی نیازمند تشکلی منسجم هستند که بتواند مطالبات آنها را پیگیری کند. خوانساری در پایان با تاکید بر اینکه ترکیب اتاق بازرگانی به نحوی است که تعداد نمایندگان در بخش‌های مختلف از قبل تعیین شده است، گفت: به طور مثال در اتاق بازرگانی تهران ۱۶ نماینده صنعتی، ۱۴ نفر نماینده بخش معدن و 20 نفر هم از بخش بازرگانی حاضر هستند، از این رو بهتر است برای تقویت نقاط مثبت و رفع نقاط منفی در اتاق‌های بازرگانی افرادی در این ترکیب‌ها قرار گیرند که نسبت به امورات اتاق‌های بازرگانی دلسوز‌تر هستند. آنچه که باید تغییر کند افرادی هستند که در ترکیب تعیین شده در قانون در این راستا فعالیت کنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: