به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: فعالان اقتصادی در بخش های خصوصی در دنیا که با ایران در ارتباط هستند، در مذاکرات و سفرهایی که از سوی بخش خصوصی صورت می گیرد، همه به عنوان یک عطش منتظر حل مشکل هستند و به نظر می رسد اگر این موضوع حل شود، هجمه‌ای برای کار با اقتصاد ایران وارد کشور خواهد شد. وی افزود: سمینارهای متعددی از سوی تجار خارجی در انگلیس و آلمان و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی در حال برگزاری است که همه آنها به دنبال این هستند که فعالیت‌های بعد از تحریم با ایران را چطور مدیریت کنند تا بیشترین نفع را عاید خود کنند.

در رویدادی دیگر فاطمه مقیمی، مدیریت اتاق فکر کارآفرینان و نوآفرینان، در نشست خبری همایش ملی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان تهران نیز بر این مهم تأکید گذاشت. خانم مقیمی به عنوان دبیر این همایش اعلام کرد:  امروز فعالان اقتصادی راجع به سرمایه‌گذاری در وضعیت پساتحریم اقتصاد ایران در کشورهای مختلف صحبت می‌کنند.

از سال گذشته که امیدها برای رسیدن به توافق هسته ای قوت گرفت، کارشناسان تاجران از انتظار افزایش سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم خبر دادند. فعالان اقتصادی با تحولات میانمار پس از لغو تحریم ها آشنا هستند.  با اعلام رفع تحریم های اتحادیه اروپا علیه میانمار، چشم انداز سرمایه گذاری داخلی و خارجی تغییر کرد و بسیاری از شرکت های بین المللی در حال بازگشت به میانمار هستند. برای نمونه می توان به کنفرانس فرصت های راهبردی سرمایه گذاری برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط در میانمار اشاره کرد که به همت اتاق بازرگانی مشترک تایلند و ایتالیا برگزار شد. اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در میانمار با شتاب به پیش می رود. تعدد نرخ تبدیل ارز در این کشور از بین رفته است و انجام معاملات با ارز مجاز شده است. همچنین بانک مرکزی آن کشور توانسته استقلال قابل ملاحظه ای از دولت پیدا کند. قوانین و تسهیلات جدیدی برای جذب سرمایه گذاری خارجی وضع شده و مناطق ویژه اقتصادی نیز مشمول این اصلاحات و مزایا شده اند.

یکی دیگر از شواهد تاریخی که وابسته به تحول روابط سیاسی بود مربوط به سرمایه گذاری آمریکا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در آن منطقه بود. از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵میلادی، در دورهء کوتاهی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای عضو "سازمان همکاری اقتصادی و توسعه" سرمایه گذاری های خود را در روسیه ۹ برابر کرده و از ۱۰۷.۳ میلیون دلار به ۱۰۳۱.۴ میلیون دلار رساندند. در حالی که شرکت های غربی از فرصت های مختلف سرمایه گذاری در روسیه استفاده کردند، اما درصد قابل توجهی از سرمایه گذاری ها در این دوره بر پروژه های مشترک در حوزه نفت و گاز روسیه بود که از سوی شرکت هایی همچون بی پی و اکسان موبیل صورت می گرفت.  در این دوره، در میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را در روسیه داشت. در واقع سرمایه گذاری آمریکا از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ از ۱۹ میلیون دلار به ۵۲۵ میلیون دلار رسید و روند این سرمایه گذاری ها به گونه ای پیش رفت که در سال ۱۹۹۵، بیش از ۵۰ درصد از کل سرمایه گذاری های مستقیم کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در روسیه متعلق به آمریکا بود.با توجه به آمار فوق الذکر به روشنی می توان دید که به رغم دهه ها دشمنی میان ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، به محض اینکه وضعیت سیاسی بهبود یافت، شرکت های آمریکایی از فرصت ها استفاده کردند و به سرمایه گذاری گسترده در روسیه پرداختند. روند تجارت با روسیه به گونه ای پیش رفت که در سال ۱۹۹۵، سرمایه گذاری های آمریکا بیش از چهل درصد کل سرمایه گذاری های خارجی در روسیه را تشکیل می داد. در همین مدت، آمریکا سرمایه گذاری های مشابهی هم در کشور نفت خیز قزاقستان انجام داد و در سال ۱۹۹۵ نزدیک به ۴۶ درصد از کل سرمایه گذاری های خارجی در قزاقستان متعلق به آمریکا بود.

آل اسحاق در ادامه گفتگوی خود با مهر به روند مثبت مذاکرات اشاره کرد و افزود: با توجه به موضع گیری‌های خوب تیم مذاکره کننده و واقع بینی، تدبیر و صلابت آنها، به نظر می رسد که از سوی ایران، به توافق رسیدن مذاکرات با گارد باز و البته با تکیه بر تمامی ارزش‌های کشور دنبال می‌شود و البته به نتیجه رسیدن مذاکرات بستگی به طرف مقابل دارد و امیدواریم هرچه زودتر این مسائل حل شود. وی گفت: طرف‌های خارجی ایران همه به دنبال حل موضوع هسته ای در مذاکرات پیش رو هستند و مساله را خوشبینانه می‌بییند.

محمدرضا بهرامن، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رییس همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری استان تهران نیز با تاکید بر سرمایه‌گذاری در فضای شفاف، اظهار کرد: با صحبت‌های اخیر رییس‌جمهوری که گفتند «همه چیز برای سرمایه‌گذاری خارجی مهیاست»، ما با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی در این همایش قصد داریم این فرصت‌ها را برای رشد سرمایه‌گذاری و اشتغال در کشور فراهم کنیم.  وی البته موفقیت در این زمینه را منوط به باز شدن فضای سیاسی کشور دانست و افزود: با این امید که از فضای بسته گذشته خارج شویم به برگزاری این همایش اقدام می‌کنیم. خارج از ایران گروه‌هایی برای مطالعه توانمندی‌ها همکاری می‌کنند.  عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فضای سرمایه‌گذاری را برای تمامی کشورها در ایران آماده اعلام و اظهار کرد: باید بسترهایی ایجاد کنیم تا سرمایه‌های مورد نیاز را در کشور جذب کنیم.

به اعتقاد کارشناسان تاجران در این مقطع همه شرکت ها، نهادها و وزارتخانه ها باید برای پساتحریم برنامه ریزی و اقدام کنند، فردا دیر است.  رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران هشدار داد موضوع گذشت زمان را نیز نباید نادیده گرفت، چراکه با تمدید مذاکرات و تعویق آن، زمان از دست می‌رود.

ایران، بهشت سرمايه گذاری در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: