به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نرخ رشد اقتصادی مثبت شد؟

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حسابهای اقتصادی این بانک ،تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمتهای ثابت سال 1383 در فصل اول سال 1393 به 480491 میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه فصل اول سال 1392 به میزان  4.6 درصد رشد نشان می دهد.  به نظر می رسد ثبات نسبی در بخش های مختلف به خصوص سیمان، فراورده های دارویی، پتروشیمی و خودروسازی باعث این رشد شده باشد. این تحول در کنار روند کاهش تورم خبرهای خوشی برای مردم و فعالان اقتصادی است اما در عین حال شواهد چندانی در ظرفیت های اقتصادی مبنی بر این رشد تولید ناخالص داخلی به چشم نمی خورد. هزینه های تحریم ها از سال 1374 تا کنون در گزارش های مختلف بیش از 170 میلیارد دلار تخمین زده می شود که در این صورت، در صورت عدم دستیابی به توافق نهایی و رفع تحریم ها احتمالا همچنان شاهد رشد منفی اقتصاد خواهیم بود.  دکتر محمدمهدی بهکیش معتقد است: اول آنکه ارقام ابتدایی است و ارقام قطعی میبایست اعلام شود ودوم ارقام واقعی در این سه ماهه حدود 8 تا 10 در صد کمتر از ارقام مشابه در بهار سال 1390 می باشد و بنابراین راه طولانی در پیش است تا به موقعیت سال 90 برسیم و سوم آن که دقت کنیم برای محاسبه ارقام رشد به قیمت های تابت میبایست اطلاعات جمع آوری شده را به قیت های ثابت تبدیل کرد. ظاهرا ارقام سال 92 بر اساس نرخ تورم بالاتر از 40 در صد تعدیل شده و ارقام تولید در بهار امسال بر اساس تورم 16 در صد. طبیعی است که تعدیل 16 در صدی حاصل بسیار بزرگتری از تعدیل 40 در صدی به وجود می آورد. حال سوالی که در ذهن شکل میگیرد آن است که واقعا ارقام ذی مدخل در محاسبه تولید در طی یک سال منتهی به بهار سال 93 واقعا به طور متوسط 16 در صد رشد قیمت داشته اند که حال با تعدیل 16 در صد به ارقام ثابت قابل مقایسه با بهار 92 دست یابیم؟ یا آنکه تعدیل کننده اریب دار باعث بزرگ نشان داده شدن رشد 4 در صدی شده است. این برداشت از آنجا به وجود میاید که به نظر میرسد ظرفیت های اقتصاد چون اشتغال و........به همان نسبت در این دوره رشد نکرده اند.

خلاصه گزارش تحولات اقتصادی ایران در بخش واقعی در سه ماهه اول سال 1393
گزارش نکاتی در خصوص رشد اقتصادی در فصل اول سال 1393

اگر توافقی حاصل نشود

سخنان دکتر روحانی در در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در خصوص تحریم ها و لزوم دستیابی به توافق جامع هسته ای حاوی نکات مثبتی بود. روحانی تآکید کرد توافق نهایی در مورد برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، می تواند سرآغاز همکاری های همه جانبه، در راستای پیشبرد امنیت، صلح و توسعه در منطقه و جهان باشد. وی افزود امیدواریم مذاکرات جاری در فرصت کوتاه باقیمانده، به توافق نهایی بینجامد و در عین حال هشدار داد هرگونه تأخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه ها را بالا می برد و این هزینه ها نه فقط بر ما، که بر اقتصاد و تجارت طرف مقابل و بر توسعه و امنیت منطقه ای تحمیل می شود. به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک ، عباس عراقچی نشست سه جانبه دیروز بین محمد جواد ظریف ، جان کری و کاترین اشتون را نسبتا خوب و سازنده خواند. وی ابراز امیدواری کرد این امر می تواند نشانه خوبی از احتمال وجود درک مشترک باشد. وی در پاسخ به این سئوال که اگر به جمع بندی دست نیافتید چه خواهد شد تصریح کرد هنوز دو ماه تا مهلت تعیین شده سوم آذر ماه ( بیست و چهارم نوامبر) وقت باقی مانده و هنوز درباره اینکه اگر توافقی صورت نگیرد برنامه ای در نظر گرفته نشده است. عراقچی در پایان تصریح کرد: اگر تا سوم آذر توافقی حاصل نشود، طبعا شرایط تغییر خواهد کرد و آن زمان است که باید تصمیم گرفته شود که روند چگونه ادامه یابد.  به اعتقاد کارشناسان تاجران ما باید نهایت تلاش خود را در این فرصت باقیمانده به کار ببندیم تا به توافق نهایی دست یابیم. هشدار رییس جمهور بر مخاطرات افزایش هزینه ها در صورت عدم توافق هشداری جدی است. اقتصاد ایران و مردم اگر هم تاب تحمل این فشارها را داشته باشند سزاوار آن نیستند. برای رسیدن به دروازه های پساتحریم و ابادی و سرافرازی مجدد کشور باید تحت هر شرایط و توافقی تحریم ها را کنار بزنیم. منافع ملی ما اینچنین حکم می کند.

منطقه گرایی بدون مرز

دکتر روحانی در دیدارهایش با سران کشورهای اروپایی از جمله بر این نکته تأکید کرده است که ایران می‌تواند مرکز انرژی مطمئنی برای اروپا باشد. این اظهارات دو جنبه راهبردی برای ما در برخواهد داشت. از یک سو، توجه به اهمیت منطقه گرایی مطرح است که ما نیز به تفصیل در مقالات مختلف به آن پرداخته ایم و از سوی دیگر این سؤال را مطرح می کند که مفهوم منطقه چه می تواند باشد. ایا منطقه به کشورهای همجوار محدود می شود؟ آیا تعریف جغرافیایی دارد و یا در دوران جهانی شدن منطقه به مفهوم ائتلاف دو یا چند ملت با منابع و احتیاجات متکمل است که به اصل تعامل سازنده پایبندند؟ آیا اتحادیه اروپا در کنار ترکیه، هند، چین و آسیای مرکزی به این مفهوم در رویکرد منطقه ای ایران می گنجند؟ آیا کشورهای عرب که تا این اندازه در درگیری های داخلی گرفتارند در اولویت پایین تری قرار می گیرند؟ بازرگانان و تجار ایرانی و صاحبان کسب و کار در چنین شرایطی باید از ظرفیت بالقوه راهیابی به بازارهای اتحادیه اروپا استفاده کنند. ایران با ارائه داده ها و تجارب و تخصص در حوزه انرژی می تواند با مؤسسات بین المللی در این مسیر همکاری کند و یکی از پایانه های انرژی منطقه باشد.

بخش خصوصی و بحران آب

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: نزدیک به 78 درصد دشت های کشور در اثر افت شدید منابع آب زیرزمینی رو به نابودی هستند. رحیم میدانی با بیان اینکه یکی از جدی ترین چالش های آب کشور از بین رفتن منابع آب زیرزمینی است، اظهار داشت: این منابع زیرزمینی سرمایه ملی ما هستند که در آستانه از بین رفتن قرار دارند و تنها راه نجات، کاهش مصرف است. میدانی با تاکید بر مغفول ماندن بحث مدیریت مصرف، گفت: وزارت نیرو طرحی را در شورایعالی آب کشور با عنوان احیا و تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی مطرح کرده که یکی از مصوبه های شورا پیرامون طرح این است که 25 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش داده شده و پروانه های بهره برداری نیز طبق این سیاست اصلاح شود. به اعتقاد کارشناسان تاجران هر چند ارائه طرح از طرف وزارت نیرو اقدامی مناسب است اما در این میان جای پژوهش ها و توصیه های بخش خصوصی خالی است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: