به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرنامه 30 تاجران

همکاران و فعالان اقتصادی ارجمند،

جامعه فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار یک ماه پرکار دیگر را پشت سر گذاشتند. در روزهای پایانی شهریورماه شاهد تب و تاب انتخابات اتاق بازرگانی بودیم. مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی و نماینده دولت در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با ۱۶۹ رأی به عنوان نایب اول رئیس اتاق بازرگانی ایرانی و نفر هفتم هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد. غلام‌حسین شافعی به عنوان رئیس اتاق ایران اعلام کرد: 289 نفر در جلسه حضور داشتند که از این تعداد مجموعا 288 رای اخذ شده و از این تعداد چهار رای سفیده بوده و مسعود کرباسیان با کسب 169 رای نایب رئیس شد. همچنین محسن چمن‌آرا نیز  115 رای اخذ کرد. آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که صرف نظر از "دولتی" . یا "خصوصی" بودن افراد، اصلاح ساختار اتاق و مستقل تر شدن آن باید مورد توجه همه دست اندرکاران باشد تا اتاق بازرگانی بتواند از یک نهاد کشوری به یک نهاد مردمی تبدیل شود و جایگاه خود را به عنوان محل هم اندیشی بازرگانان بازیابد. نقش فعالان اقتصادی در قالب یک تشکل منسجم برای ارائه طریق به سیاستگذاران لازمه تأمین سلامت اقتصادی و کسب و کار کشور است. امیدواریم اتاق بازرگانی با حفظ استقلال خود به پایگاهی مؤثرتر برای هم اندیشی و هم افزایی بازرگانان و فعالان اقتصادی تبدیل شده و پیگیر مطالبات بخش خصوصی حقیقی باشد.

در این روزها مجددا توجه محافل مختلف به ادامه روند مذاکرات هسته ای با گروه پنج بعلاوه یک است که این دوره از مذاکرات با نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان و هم مکان شده است. اراده ملت و حاکمیت بر این تعلق گرفته تا از برنامه های هسته ای در چارچوب مقررات بین المللی شفاف سازی شود. همانگونه که مقام معظم رهبری اعلام کرده ما نیز باید به تیم مذاکره کننده اعتماد کنیم، از آنها حمایت کنیم و بدانیم که آنها به نیابت از ما از منافع ملی کشور صیانت خواهند کرد. همه ما طعم تلخ تحریم ها را چشیده ایم و می دانیم گره مشکلات اقتصادی بدون رفع تحریم ها باز نخواهد شد. امیدواریم با درایت و هوشیاری بتوانیم از این مهلکه اقتصادی وارد دوران پساتحریم شده و شاهد تحقق حماسه اقتصادی نیز باشیم. هر توافقی در این مقطع تاریخی بهتر از عدم توافق نهایی است. بهتر است با این موضوع عقلانی برخورد کنیم نه احساسی.

همکاران شما در این ماه نیز کوشیدند تا در مسیر بسط گفتمان اقتصادی به سهم خود گام هایی بردارند. آقای کرمانی در ابتدای ماه مقاله ای با عنوان قاچاق بنزین؛ یارانه و آربیتراژ ونزوئلایی ارائه کردند. ونزوئلا ارزانترین ارائه کننده بنزین مصرفی داخلی در جهان است. با حدود 1 دلار می توانید باک 50 لیتری ماشین خود را پر کنید! اما دولت ونزوئلا دریافته که یارانه ها عوارض و عواقب ناخواسته دیگری نیز دارد.  به اعتقاد آقای کرمانی، دولت ما نیز متوجه شده که یارانه یکی از ابزارهای بی دوام پوپولیستی است که تأثیر چندانی بر بهبود وضع اقتصادی قشر آسیب پذیر جامعه  ندارد. کاهش یارانه های سوخت نیز به مذاق مردم خوش نخواهد آمد چون می تواند به اعتراضات و نارضایتی هایی منجر شود. این امر می تواند دست دولت را برای تخصیص بودجه به پروژه های هدفمند برای بهبود وضعیت اقتصادی قشر آسیب پذیر ببندد. در هر صورت، یارانه ها از هر نوعی که باشند به افزایش بیش از حد مصرف منجر خواهند شد چون قیمت کالاها را تصنعی پایین می آورد.

آقای پورمجد در مقاله ای با عنوان رشد صنعت پتروشیمی منوط به توافق نهایی، به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی اشاره کرده و معتقد است این افزایش به واسطه توافق موقت با پنج بعلاوه یک حاصل شده است. صنعت پتروشیمی نیازمند 74 میلیارد دلار سرمایه گذاری است تا بتواند ظرف هفت تا هشت سال آینده به ظرفیت تولید سالانه 100 میلیون تن دست یابد. معاون وزیر نفت نیز اشاره داشت، هنوز موانع ناشی از تحریم ها کاملا رفع نشده است و هنوز تحریم هایی علیه صنعت بیمه، حمل و نقل و فعالیتهای بانکی برقرار است و این تحریم ها بر صنعت پتروشیمی نیز تاثیر می گذارد. به اعتقاد آقای پورمجد ما هم از جهت منابع و هم از جهت نیروی کارشناسی آمادگی داریم که به یکی از اصلی ترین صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تبدیل شویم اما تنها در سایه تعامل سازنده و با دوام با جهان و بدون خطر تحریم هاست که به این جایگاه خواهیم رسید.

گزارش گالوپ از شاخص اعتماد

آقای علیزاده در بررسی گزارش گالوپ از کاهش شاخص اعتماد در ایران اشاره کرده است که چرا با وجود کاهش تورم، افزایش ارزش صادرات غیرنفتی و چشم انداز مثبت خودروسازی این گزارش به کاهش اعتماد اقتصادی ایران از منفی 18 در سال 2012 میلادی به منفی 34 در سال 2013 اشاره دارد.  ایشان پس از برشمردن برخی از دلایلی که می توان برای این کاهش متصور شد افزود: شاخص منفی 34 باید هشدار و تذکری برای ما باشد تا فراموش نکنیم چه رسالتی داریم و چه باید بکنیم. دولت تدبیر و امید باید برنامه های خود برای خروج از رکود را با جدیت به اجرا بگذارد و بخش خصوصی نیز باید برای دوران پساتحریم آماده شود و برنامه ریزی های لازم را انجام دهد. اگر در پایان مهلت اخیر به توافق نهایی برسیم می توانیم به سلامت از این وادی پرخطر گذر کنیم. اگر چنین شود، می توانیم به افزایش چشمگیر شاخص اعتماد تا سال آینده امیدوار باشیم.

آقای فرامرزی در ادامه مبحث منطقه گرایی و در پاسخ به توصیه یکی از همکاران، مقاله ای با عنوان  آسیای میانه، منطقه گرایی و بخش خصوصی ارائه کردند که پربیننده ترین مقاله ماه بود و در همین خبرنامه برای سهولت دسترسی درج شده است.

شمار گردشگران خارجی

آقای پورمجد همچنین مقاله ای با عنوان چشم انداز صنعت گردشگری در دوران پساتحریم ارائه کردند. به اعتقاد ایشان تلاش های دولت برای بهبود شرایط صنعت گردشگری در کشور مثبت بوده است، اما ما نمی توانیم به وضعیت موجود راضی باشیم. ما هنوز راه زیادی در پیش داریم. ما باید مسیرهای هوایی بیشتری را به دیگر کشورها راه اندازی نمائیم و سرمایه گذاری های بیشتری را در صنعت گردشگری و حمل و نقل جذب کنیم. با آغاز دوران پساتحریم باید انتظار داشت که تعداد گردشگران بین المللی به ایران افزایش یابد و ما باید برای این افزایش آماده باشیم. تعداد بیشتر مسافران خارجی به افزایش فرصت های شغلی در حوزه های خدماتی، هتل، رستوران، خرده فروشی و جاذبه های توریستی خواهد انجامید و در همین حال افزایش گردشگر به معنی افزیش ورود ارز به کشور خواهد بود. این روند مطمئنا به سود اقتصاد کشور است و ما باید خود را برای حرکت در این مسیر آماده کنیم.

پیامدهای اقتصادی شکست مذاکرات اتمی عنوان مطلب دیگری بود از آقای علیزاده که در این خبرنامه به عنوان مقاله برگزیده ماه تقدیم شده است.

میانگین بارش باران

کاشت، نداشت، برنداشت مقاله دیگری بود از خانم دلاوری. بخش کشاورزی ایران بیش از 90 درصد از منابع آب شیرین کشور را مصرف می کند. باید توجه داشت که این بخش تنها کمی بیشتر از یک دهم تولید اقتصادی کشور را تشکیل می دهد. البته این آمار خیلی با استانداردهای جهانی تفاوت ندارد و کشورهای دیگر هم  بیشتر منابع آب خود را به مصارف کشاورزی اختصاص می دهند. ولی نباید ناگفته گذاشت که مصرف آب در ایران بازده بسیار پائینی نسبت به متوسط بازده جهانی دارد. به اعتقاد ایشان بالا بردن توان فنی برای افزایش بازدهی باید با مدیریت صحیح همراه گردد. متخصصان می گویند زمانی که بازدهی آبیاری بالا می رود تمایلی نیز برای افزایش مساحت زمین های زراعی به وجود می آید. ما باید با مدیریتی صحیح با این گرایش مقابله کنیم. اگر بتوانیم بازده آبیاری را بالا ببریم ولی در مقابل زمین های کشاورزی را هم به همان اندازه افزایش دهیم، عملا از بازدهی بالا بهره برداری نکرده ایم. این مسئله آسیبی به بازده کشاورزی وارد نمی کند، ولی مشکل بی آبی را هم رفع نخواهد کرد. برای این مهم تمام استان های کشور باید با هم همکاری داشته باشند تا افزایش سطح کشت به دقت مورد نظارت قرار گیرد.

خانم دلاوری همچنین مقاله ای ارائه کردند با عنوان فرصت جذب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد از دست نرود.  کارشناسان تاجران امیدوارند باتوجه به سرعت تحولات مناطق آزاد منطقه در رقابت جذب سرمایه گذاری خارجی وتسخیر بازارهای منطقه، مسئولان محترم با توجه به فرصت هایی که در دورانپساتحریم بروز خواهد کرد اعمال سیاستگذاری های مناسب در خصوص مناطق آزاد وویژه را با جدیت و سرعت پیگیری نمایند تا بتوانیم به جای بحث در مورد کلیاتو اهمیت مناطق آزاد، در عمل شاهد شکوفایی این مناطق و در نهایت اقتصادکشور باشیم.

خانم زهرایی گزارشی از استارتاپ، شتاب دهنده ها و اسلاش ارائه کردند و به معرفی سه شرکت شتاب دهنده که در مرکز آموزشی وایزآپبه علاقمندان معرفی شدند پرداختند. آواتک، دیموند و مپس.

ایشان همچنین به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین همایش بانکداری اسلامی، مطلبی با عنوان بانکداری اسلامی و چالش های پیش رو ارائه کردند. به اعتقاد ایشان، پس از انقلاب اسلامی و تغییرات ساختاری در همه عرصه ها، تلاش هایی برای اسلامی کردن نظام بانکی صورت گرفت. هر چند این تلاش ها با نیات مثبتی آغاز شد، ولی اقدامات ایران موفقیت آمیز نبود و به سرنوشت دیگر کشورهایی دچار شد که تلاش کرده اند بانکداری اسلامی را با مدیریتی دستوری و از بالا به پائین به اجرا درآورند. مثلا نظام بانکداری اسلامی در پاکستان و سودان به همین شکل است و این امر باعث شده که ابتکار و خلاقیت های فردی چندان فراهم نشود. در مقابل در کشوری مثل بحرین سیستم بانکی به طور مستقل عمل می کند و این استقلال باعث شکوفایی سیستم بانکی شده است. در این مقاله همچنین به دیدگاه دکتر بیژن بیدآباد در خصوص راهکار بانکداری راستین اشاره شده است.

در پایان از تمام همکاران و دوستانی که ما را در تهیه مجموعه پربیننده در حاشیه خبرهای هفته یاری می دهند سپاسگزاری می کنم.

با تشکر، مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: