به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 

اسلاش ۲۰۱۴

به گزارش بیزنس ترند و اتاق فکر ایران در تاریخ 26 شهریور ماه رویداد جهانی اسلاش با همکاری گروه استارتاپ های ایران برگزار می کند. در این رویداد ۲ ساعته پس از دو سخنرانی کوتاه و معرفی داوران، چند استارتاپ در مقابل داوران ارائه خواهند داشت و درانتها پس از شور داوران، استارتاپ برگزیده معرفی می گردد. استارتاپ برگزیده به اسلاش 2014 دعوت خواهد شد، علاوه بر دعوتنامه و کمک در دریافت ویزا، هزینه پرواز و اسکان نیز تقبل خواهد شد. اسلاش ۲۰۱۴ در تاریخ ۱۹-۱۸ نوامبر در هلسینکی برگزار خواهد شد و در آن حدود ۷۰۰۰ شرکت کننده و ۱۲۰۰ شرکت از ۶۸ کشور حضور خواهند داشت و در آنجا در مقابل داوران و سرمایه گذاران به رقابت می پردازند. شرکت در این رویداد رایگان است ولی می بایست ثبت نام کنید. برای حضور در این رویداد می توانید به عنوان استارتاپ و یا به عنوان مهمان حضور داشته باشید.

اسلاش تهران

 

هفته گذشته نیز سه شرکت شتاب دهنده در مرکز آموزشی وایزآپ به علاقمندان معرفی شدند. آقای علی فارمد که در حال حاضر استارتاپ چهرک  و  راست کلیک را مدیریت می کند در وبلاگ خود مطلبی با عنوان شتاب دهنده به سبک ایرانی نوشته اند که بخشهایی از آن را در خصوص معرفی شرکت های شتاب دهنده در اینجا ذکر می کنیم.

ابتدا آقای علیرضا امیدوار از کانون کارآفرینی به صحبت در مورد شتاب دهنده ها و تجربه حضور در چند شتاب دهنده  امریکایی پرداختند : اغلب شتاب دهنده ها یک سرمایه اولیه کم مثل پول توجیبی در اختیار استارتاپ پذیرش شده برای شروع قرار می دهند،  مبلغی نزدیک به ۲۰ هزار دلار (کمی بیشتر و کمتر) و ۱۰ تا ۲۰ درصد از استارتاپ را شریک میشوند و تیم چیزی حدود ۶ ماه فرصت دارد تا ایده خود را آماده کند و طرح تجاری و یا نمونه اولیه آن را بسازد . شتاب دهنده ها فقط تیم ها را پذیرش می کنند و جایی برای پذیرش یک فرد نیست . در کنار تیم ها مربیانی (mentor) وجود دارند که با تخصص های گوناگون به کمک و راهنمایی تیم می پردازند و روزانه به صورت میانگین ۲ ساعت آموزش به تیم ها داده می شود و ۸ ساعت وقت برای کار بروی پروژه وجود دارد و عمده این آموزش ها مربوط به مهارت های بازار ،  فروش  ، بازاریابی و خصوصا ارائه پروژه برای سرمایه گذار و جذب سرمایه است . تمام تیم هایی که در شتاب دهنده هستند موفق نمی شوند و برای مثال از میان ۱۰۰ تیم در نهایت ۱۰ تیم باقی خواهند ماند که به دور دوم می رسند . پس از مرحله اول در صورت نیاز تیم های موفق می توانند مرحله دوم سرمایه گذاری را دریافت کنند که چیزی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار خواهد بود که به همین میزان شتاب دهنده سهم بیشتری از استارتاپ را مال خود خواهد کرد .

آواتک

خانم سارا یوزینگر (Sara Usinger) که مدت ۷ هفته است در ایران اقامت دارد به نمایندگی از شتاب دهنده آواتک به توضیح عملکرد این مجموعه پرداخت : آواتک ترکیبی از متخصصین ایرانی و غیر ایرانی است و قصد دارد در اکوسیستم کارآفرینی ایران نقش شتاب دهنده را ایفا کند، در شروع کار به هر استارتاپ مبلغ ۲۵ میلیون تومان سرمایه داده خواهد شد و پذیرش تیم ها مدتی است که شروع شده است و ارسال طرح از طریق سایت این گروه امکان پذیر است ، پس از تائید طرح و مصاحبه حضوری نتیجه پذیرش اعلام خواهد شد.  تمرکز آواتک بروی استارتاپ های اینترنتی است . فضایی برای کار ، قهوه ، خوراکی ، آموزش ، مربی ، منشی ، تلفن ، سالن کنفرانس و … از جمله امکاناتی است که در اختیار تیم ها قرار خواهد گرفت آواتک در این مرحله ۱۰ تیم را جذب خواهد کرد . مدیر آواتک محسن ملایری است و آواتک وابسته به گروه سرمایه گذاری “سرآوا” می باشد .

دیموند

آقای امید ظریف‌پور از مجموعه دیموند این گروه را نماینده شتاب دهنده امریکایی Plug & Play معرفی کرد و به تشریح روند کار در دیموند پرداخت : دیموند نام اولیه قله دماوند است که در گذشت زمان از دیموند به دماوند تبدیل شده است ، دو نفر از موسسین این گروه در یکی از شتاب دهندگان امریکایی مشغول به کارند و این گروه نماینده آنها در ایران محسوب می شود و قرار است در انتهای کار استارتاپ ها به صورت مستقیم به شتاب دهنده Plug & Play مرتبط شوند . دیموند چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان پول در اختیار استارتاپ قرار میدهد و بعد نسبت به امکاناتی که در اختیار آنها قرار می دهد این پول را پس میگیرد. به گفته ایشان این کار برای این است که استارتاپ کار را در محیط واقعی تر تجربه کند . تمرکز اصلی دیموند بر دانشجویان دانشگاه شریف است اما محدودیتی در پذیرش از خارج از دانشگاه وجود ندارد . دیموند در دانشگاه شریف قرار دارد و کار های خود را منجمله پذیرش طرح ها با همکاری گروه کارآفرینی این دانشگاه انجام می دهد، امکانات این گروه هم تیم حقوقی ، مشاورامور مالی و مالیات ها ، ثبت شرکت ، آموزش و مربی ، فضای کاری ، سرمایه و … است . اگر در پروژه نیاز به یک متخصص خاص وجود داشته باشد با توجه به ارتباطات خوب دیموند این فرد به گروه ملحق خواهد شد . این گروه از اسفند ۹۲ کار خود را آغاز کرده .

گروه مپس

آقای فریدون کورنگی مدیرعامل و موسس مپس، مجتمع پارس سامانه های دانش پویا را یک VC معرفی کرد و در مورد اهداف این مجموعه این چنین گفت : پس از ۳۰ سال زندگی در خارج از ایران و راه اندازی ۷ استارتاپ که منتهی به ۴ پیروزی و ۳ شکست شده بر حسب یک اتفاق و دلیل غیر کاری و خانوادگی به ایران برگشته و مپس را در خانه پدری خود شکل داده است . وی تحصیل کرده خارج از ایران است و مسن ترین فرد و تنها مدیر یک گروه در این نشست است . کورنگی تاکید زیادی بر واژه ها دارد و با انتقاد ازکلمه کارآفرین آنرا بخشی از تمام کار می خواند و واژه ارزش آفرین را درست می داند ، همچنین عبارت ترجمه شده سرمایه گذار خطر پذیر را نادرست و بد می خواند . مپیس فقط طرح هایی با دید جهانی را می پذیرد و ایده های منحصر شده به ایران را نمی پذیرد . گروه بسیاری از تحصیلکردگان ایرانی داخل و خارج از ایران در مپس همکاری میکنند و بروی همکاری با اعضای آکادمیک تاکید زیادی میکند . تا به حال سه پروژه منجمله شفاجو که در حال حاضر به درآمد ۳ میلیون تومان رسیده در مپس پرورش داده است .6  روز کار در هفته و ۷ روز تعطیلی در سال استاندارد مپس برای کار است و حدود ۸۰۰ ساعت کار آموزشی برای تیم ها انجام می شود ، محل فعالیت مپس در خانه پدری آقای کورنگی در شمال تهران است و در حال حاضر فضایی در اختیار تیم ها نمی گذارند و اعلام رسمی برای پذیرش هم نکرده اند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: