به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هر بیست روز یک قسط

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در چارچوب مرحله دوم توافقات ژنو مبنی بر انتقال 2.8 میلیارد دلار از منابع مسدود شده بانک مرکزی، اقساط اول و دوم معادل یک میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی در کشور ژاپن به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کشور عمان واریز شد. همچنین مقرر شده است، علاوه بر تامین نیازهای واردات کالاهای بشردوستانه شامل کالاهای اساسی،نهاده های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی به صورت نامحدود که در جریان اقدام است، بخشی از منابع ارزی ایران نیز طبق جدول زمان بندی از دهم مرداد ماه سال جاری در6 قسط (هر بیست روز یک قسط) به حساب بانک مرکزی واریز شود که قسط های اول و دوم آن روز گذشته به حساب این بانک منتقل گردید. امیدواریم با تداوم روند مذاکرات ضمن ازادسازی منابع مسدود شده بانک مرکزی، با رفع تدریجی و کامل تحریم ها منابع مالی مورد نیاز اقتصاد تأمین شود و با جذب سرمایه گذاری خارجی بتوانیم تحرک لازم را در اقتصاد پساتحریم ایجاد کنیم.

اولین مدیر زن در سازمان خصوصی‌سازی

به گزارش اقتصاد نیوز، سازمان خصوصی سازی از جمله نهادهایی بود که در دولت یازدهم با تغییر مدیریتی چندانی مواجه نشد، اما اکنون پس از گذشت یک سال وزیر اقتصاد نه تنها به تغییر دو مدیر این سازمان اقدام کرده است بلکه یک مدیر زن را برای اولین بار در این سازمان بعنوان عضو هیات عامل این سازمان منصوب کرد. زهره عالی‌پور به سمت معاون ارزیابی، نظارت و امور حقوقی این سازمان منصوب شد. اخیرا نیز سهیلا جلودار زاده نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از سوی وزیر صنعت،معدن وتجارت مأموریت یافت تا در نشست‌های اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران شرکت کند. به این ترتیب شمار بانوان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران به عدد چهار رسید. پیش از این سیده فاطمه مقیمی،فریال مستوفی و فاطمه دانشور در هیات نمایندگان اتاق تهران عضویت داشتند که با پیوستن سهیلاجلودار زاده، شمار زنان عضو هیات نمایندگان اتاق به عدد چهار رسید. البته سه عضو دیگر نماینده بخش خصوصی هستند اما جلودارزاده نماینده بخش دولتی اتاق بازرگانی تهران محسوب خواهد شد. در این میان جا دارد از تلاش های نهادها و موسساتی که به کارآفرینی و بازرگانی بانوان توجه دارند و در مسیر مشارکت بیشتر بانوان در عرصه های مختلف جامعه از جمله بازرگانی و کارآفرینی اهتمام دارند قدردانی کنیم.  جهت کسب اطلاعات بیشتر و حمایت مضاعف از این تلاش ها می توانید به سایت های بانوان بازرگان و کارآفرین اتاق، انجمن زنان مدیر و کارآفرین، انجمن ملی زنان کارآفرین مراجعه کنید.  شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در حاشیه کنفرانس مددکاری اجتماعی در گناباد گفته است که سالم سازی محیط کار برای زنان در برنامه دولت است. همچنین یکی از همایش های اخیر استارتاپ ویکند تهران نیز به زنان اختصاص داشت. امیدواریم بانوان توانای کشور در تمام عرصه ها پیشتاز باشند.

استارتاپ ویکند

اغراق اقتصادی

سعید لیلاز، اقصاددان، در روزنامه آرمان امروز در مقاله ای با عنوان "در حوزه افصاد اغراق نکنید" نوشته است: یکی از مشکلات اقتصاد این است که معمولا آمارهای منتشره درمورد شاخص‌های عملکرد اقتصادی به موقع تهیه نمی‌شوند و با تاخیری نسبتا طولانی تهیه می‌شوند که بعضا این تاخیرها، کارکرد و اهمیت و ارزش این آمارها را زیر سوال می‌برد. این اطلاعات معمولا به آن سرعت و اندازه‌ای که به‌روز باید باشد، نیست و این چالشی است که مرکز آمار و بانک مرکزی که معتبرترین محل برای تهیه شاخص‌ها و آمارهای اقتصادی ایران است باید درموردش فکری کنند. وی اشاره کرد:  به نظر می‌رسد از همین سه ماهه اول سال 1393 اقتصاد ایران با رشد مثبت روبه‌رو بوده است ولو بسیار سطحی و اندک اما ترم اقتصادی رشد، یعنی اصطلاح علمی رشد اقتصادی که عبارت است از ایجاد ارزش‌افزوده نسبت به مدت مشابه سال قبل، به نظر می‌رسد که در اقتصاد ایران اتفاق افتاده و اگر بانک مرکزی آمار و ارقامش را اندکی سریع‌تر و با شفافیت بیشتر منتشر کند، این اطلاعات به‌زودی می‌تواند بهتر مورد بهره‌برداری کارشناسان اقتصادی قرار گیرد و درعین حال تکلیف فعالان اقتصادی کشور هم برای اینکه در چه حوزه‌هایی بیشتر فعالیت کنند روشن‌تر می‌شود.

فورد و فقر

سعید کاکاآقازاده در یادداشت روزنامه مردمسالاری در خصوص زندگی کارگران زیر خط فقر نوشت. به اعتقاد ایشان درحال حاضرکارگران بیشتر از گذشته نگران آینده خودهستند واین نگرانی نیز بی دلیل نیست زیراحداقل دستمزد ماهانه کارگران برای سال 1393، حدود 608 هزارتومان تعیین شده است.این تصمیم را شورای‌عالی کار درشرایطی گرفته که آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد که هزینه زندگی یک خانوارچهار نفره درحدود یک میلیون و 700 هزار تومان است. همچنین شاخص دستمزد نسبت به شاخص تورم 7/69 درصدکاهش داشته است. از آنجایی که هزینه زندگی آنها بیشتر ازدرآمدشان است کارگران مجبورهستند در شیفت‌های متوالی و یا شغل‌های دوم مشغول به کارشوند به همین علت تعدادی ازتشکل‌های کارگری با توجه به ماده 44 قانون کارکه تاکید دارد حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید براساس نرخ تورم رسمی‌و نیزهزینه یک خانوارتعیین شود.ازدولت درخواست کرده بودند تا دستمزد کارگران را از 608 هزارتومان درماه به دومیلیون تومان افزایش دهد.همچنین آنها خواستاراجرای مصوبه طرح 7300 روزکاری درمشاغل سخت و زیان آوری برای کارگران از سوی سازمان تامین اجتماعی شده بودند زیرا این سازمان تاکنون از اجرای این طرح اجتناب کرده است. باید خاطر نشان کرد حقوق دریافتی کارگران پایین ترازخط فقراست و نزدیک 90 درصد آنها هم زیرخط فقرزندگی می‌کنند. ازسوی دیگرمسوولین دولتی همیشه وعده داداند که حل مشکلات کارگران ازجمله پرداخت حقوق ومزایای عقب افتاده، تغییر وضعیت قرارداد وهمچنین قانونی شدن بازنشستگی پیش‌از موعد درمشاغل سخت وزیان آورو بهبود حدقل دستمزد را دردستورکارخود قرارداده‌اند. البته این وعده‌ها تا کنون تحقق پیدا نکرده است و به علت مشکلات اقتصادی ایران شرایطی به وجود آمده که بعضی از کارخانه‌ها و بنگاه‌های تولیدی به علت بحران اقتصادی که با آن مواجه هستند تعطیل شدند و یا به ناچار به تعدیل نیروی کارخود اقدام کرده‌اند. اکنون باید مشکلات جامعه کارگری را درعدم اجرای قوانین، رعایت حقوق کار، دستمزد ناچیز و نبود حمایت صنفی و مسائلی ازاین دست جستجو کرد.چنانچه تصمیم‌گیران وسیاست گذاران درخصوص رفع مشکلات واحدهای تولیدی، صنعتی وهمچنین کارگران چاره‌اندیشی نکنند، استمراراین وضعیت باعث وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی کارگران خواهد شد.  ضمن تأیید مطالب به جای کاکاآقازاده بد نیست برای اهالی بیزنس و کسب و کار به نکته ای که پیشتاز صنعت خودروسازی آمریکا، هنری فورد، گفت اشاره کنیم. فورد دریافت که کاهش دستمزد و مزایای کارگران برای افزایش سود شرکت ها سیاستی ناکارآمد است چرا که سود شرکت ها تا حد زیادی به قدرت خرید کارگران بستگی دارد. اگر کارگران قدرت خرید نداشته باشند، چه کسی کالاهای تولید شده را بخرد؟  شاید این مشکل را دولت و بخش خصوصی با مطالعه و همکاری های مشترک بتوانند حل کنند.

کارگران تا کی معترض خواهند بود؟

بازار عراق

همایش یک روزه راه‌کارهای روانسازی تجارت خوزستان با عراق با هدف توسعه حضور فعالان اقتصادی و کالاهای تولیدی خوزستان در بازار کشور عراق و با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق در اهواز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اتاق ایران به نقل از اتاق اهواز، این همایش به همت و محوریت اتاق اهواز و با همکاری دفتر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در خوزستان، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت شهرک‌های صنعتی، اتاق‌های بازرگانی آبادان و خرمشهر و اتاق تعاون خوزستان برپا شد. رستم قاسمی، دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، به اختصاص پنج میلیارد دلار اعتبار برای کمک به تجار و سرمایه گذاران ایرانی در کشور عراق اشاره و بیان كرد: این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی با بهره کم و برای تجار ایرانی سرمایه گذار در کشور عراق در نظر گرفته شده است که می‌تواند برخی از مشکلات نقدینگی تجار و سرمایه گذاران بخش‌خصوصی کشور را برای صادارت به عراق حل کند. عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان نیز گفت: انتظار داریم برای تسهیل و روان سازی صادرات به عراق جلساتی تشکیل شود و در این جلسات بخش‌های خصوصی انتظارات و توقعات خود از ما را بیان کنند، همچنین با همکاری اتاق‌های بازرگانی و تعاون این استان حضور بیشتری در استان های جنوبی عراق داشته باشند. وی افزود: ما باید از فرصت به دست آمده برای حضور مستمر و پایدار در عراق نهایت بهره را ببریم و مسؤولان اتاق‌ها باید به ما اعلام کنند که جایگاه ما در این فرصت به دست آمده چه می‌تواند باشد. از سوی دیگر، مركز آموزش بازرگانی وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت میزبان همایشی برای بررسی برنامه های دولت برای رونق صادرات به بازار عراق بود. در این همایش عنوان گردید ، موازنه تجاری ایران و عراق در چهار ماهه اول سال 93 ، 1 میلیون و 387 هزار دلار رسیده و حجم مبادلات دو كشور در این مدت 1میلیون و 413 هزار دلار بوده است. ارزش صادرات ایران به عراق  در این مدت نیز به رقم 1 میلیون و 400 هزار دلار رسیده است  و ارزش صادرات 13 میلیون دلار بوده است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: