به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیش از یکسال پیش گروه تاجران در نتیجه همفکری های برخی از فعالان اقتصادی و سیاسی، مطلبی با عنوان لزوم گفتمان شفاف در مورد تحریم ها و برنامه هسته ای منتشر کرد که در آن آمده بود: به نظر این گروه هر موضوعی که به نوعی منافع مردم و نظام را در بر دارد باید در گفتمانی شفاف در سطح ملی مطرح باشد تا نتیجه همفکری میان فرهیختگان و متخصصان دانشگاهی، فعالان اقتصادی، سیاستگذاران و مسئولین ما را به سوی اتخاذ تدابیر و راهکارهای موثر رهنمون شود. اگر در تلاشیم تا حماسه ای سیاسی و یا اقتصادی بیافرینیم نباید موضوعی را از گفتمان ملی حذف کنیم چه برسد به صحبت در مورد پروژه هایی که هویتی ملی پیدا کرده اند و به همین دلیل مردم که سهامداران اصلی آن هستند باید از چند و چون آن مطلع باشند و در تصمیمگیری ها سهیم. در آن مقاله ابراز امیدواری شد که به زودی شاهد گفتمانی شفاف و سازنده در مورد اقتصاد باشیم که در بر گیرنده تحریم ها و برنامه هسته ای کشور باشد و از این مسیر به تحقق حماسه اقتصادی و سیاسی کمک کنیم.

از آن زمان تا کنون شاهد بسط گفتمان اقتصادی بوده ایم و این موضوع از دایره فعالان اقتصادی و بخش خصوصی فراتر رفته و در عرصه سیاستگذاری نیز شاهد گفتمانی به نسبت شفاف تر در خصوص تحریم ها و لزوم برنامه ریزی برای دوران پساتحریم هستیم.

در این میان جا دارد علاوه بر افزایش کمی و کیفی روزنامه ها و مجلات و سایت های اینترنتی که به این موضوع می پردازند به دو نمونه از وبسایت هایی اشاره کنیم که با تمرکز خاص مذاکرات اتمی را دنبال می کنند و می توانند مرجع خوبی برای اطلاع رسانی عمومی و عمومی ساختن گفتمان هسته ای باشند. از کلیه دست اندرکاران این وب سایت ها برای انجام این وظیفه مهم سپاسگذاریم.

سایت مذاکرات هسته ای

سایت مذاکرات هسته ای به بررسی روند مذاکرات هسته ای ایران می پردازد. به نقل از گردانندگان این سایت، از آنجا که این وب سایت همسو با افکار عمومی داخلی و خارجی، امضای موافقنامه تاریخی ژنو را در جهت منافع ملی کشورمی داند، لذا در نظر دارد از طریق جمع آوری نظرات کارشناسان و مقامات سیاسی در جهت تنویر افکار عمومی پیرامون اهداف، دستاوردها و پیامدهای مثبت موافقنامه حرکت کند و تا حد بضاعت خود به ابهامات مطروحه در این خصوص به ویژه از جانب منتقدان داخلی و خارجی، پاسخی قانع کننده ارائه دهد. از طرف دیگر این وب سایت تلاش دارد همگام با آخرین تحولات و اخبار مربوط به موافقنامه ژنو حرکت کرده و خوانندگان خود را در جریان بروزترین وقایع پیرامون این توافق تاریخی قرار دهد. گروه گردانندگان این وب سایت شامل جمعی از نخبگان دانشگاهی، حقوقدانان و کارشناسان باتجربه در مسائل سیاست خارجی ایران هستند که در راستای تحقق اهداف فوق تلاش می کنند. حضور سایت مذاکرات هسته ای در شبکه های اجتماعی نیز بر ارزش آن افزوده. شما نیز می توانید در فیسبوک و توئیتر مطالب این سایت را دنبال کرده و در این گفتمان مشارکت کنید.

سایت امید هسته ای ایرانیان

سایت امید هسته ای ایرانیان نیز می خواهد از ورای چالش و غبارهای سیاسی خارجی و گاه داخلی به صورت شفاف به ذات فعالیت های صلح آمیز هسته ای، آنچه حاصل شده و آنچه باید تحقق یابد بپردازد. در این جهت طبعا نیازمند بازگویی و بازخوانی مفاهیم و مبانی پایه در حوزه انرژی هسته ای و وضعیت و جایگاه حقوقی و فنی آن در جهان نیز هستیم. می خواهیم شفاف تر از قبل نشان دهیم که بعد از توافق ژنو فعالیت های صلح آمیز هسته ای در چه ابعاد و گستره ای در جریان است. می خواهیم امید ها و انتظارات و افق ها را ترسیم کنیم و در حوزه دیپلماسی نشان دهیم همراهی و پوشش تلاش تیم مذاکراتی جدید برای کاستن از دامنه تحریم ها با حفظ اصول و حقوق اساسی کشور با پذیرش داوطلبانه اقدامات اطمینان بخش نزد بهانه گیران غربی، به معنای نفی تلاش های صورت گرفته قبلی نیست؛ چراکه اگر تاکتیک ها در مقاطعی متفاوت بوده اما جهت گیری کلی و استراتژی ها ثابت بوده و آنچه به دست آمده یکی از قابل توجه ترین دستاوردهای کشور در چالش های سنگین خارجی و بین المللی است و مگر نه آن که بحران هسته ای بعد از جنگ تحمیلی را می توان سنگین ترین چالش بعد از انقلاب دانست؛ چالشی که نظام و دولت ها به شکلی آن را اداره کرده اند که امروز از دل آن جوانه های فراوان امید پیش روی ملت قرار گرفته است؛ امیدی که از برخورداری انرژی پاک، برخورداری از چرخه سوخت و ساخت نیروگاه های اتمی و تولید رادیو دارو ها تا به کرسی نشاندن اراده و خواست به حق و قانونی یک ملت در عرصه جهانی و پیشرفت در این زمینه ها را در بر می گیرد.

اخیرا نیز نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور برای نخستین بار به مناسبت هفته دولت با پیام "آرامش و امید" برای بازدید عموم مردم و هموطنان طراحی و افتتاح شد. بازدیدکنندگان این نمایشگاه منحصر بفرد با بخشی از اقدامات و دستاوردهای ارزشمند محققان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه‌های مختلف این صنعت آشنا می‌شوند.

کارشناسان تاجران از این اقدامات و رویکرد دولت در شفاف سازی و مشارکت عمومی در گفتمان هسته ای کشور استقبال می کند. آینده اقتصادی و سیاسی کشور و ثبات و آرامش در منطقه نیز به روند مذاکرات و سرنوشت آن گره خورده است. در این مقطع هر توافقی بهتر از عدم توافق است و این فرصت تاریخی را به هیچ قیمتی نباید از دست داد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: