به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فقط 24 سال طول می کشد

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت : 75 هزار طرح و پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که برای اتمام آنها به چهار میلیون و 170 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است. محمد شریعتمداری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی که با هدف تهیه مقدمات سفر هیات دولت به این استان تشکیل شده بود افزود : با توجه به حجم منابع محدود مالی کشور حدود 24 سال طول می کشد که این طرحها و پروژه ها به اتمام برسد. جدا از این آمار تکان دهنده که نیاز کشور به توافق نهایی و تأمین منابع مالی را یادآور می شود شریعتمداری افزود: برخی از شرکتهای سرمایه گذاری متصل به دولت و وابسته به صندوقهای بازنشستگی کشوری و لشگری وجود دارند که اگر با همین وضعیت به حیات خود ادامه دهند شاید در آینده محتاج به کمک از بودجه عمومی دولت باشند. وی افزود: باید ارتباط و همکاری بین دولت و نهادهای عمومی غیر دولتی همچون بنیاد مستضعفان، بخشهای اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد شهید و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) برقرار شود که با برنامه های توسعه کشور هم جهت شوند. شریعتمداری گفت: امسال، بنیاد مستضعفان 40 هزار میلیارد ریال در کشور سرمایه گذاری می کند که در این هفت استانی که تاکنون سفر کاروان تدبیر و امید صورت گرفته خیلی از تعهدات را این بنیاد بر عهده گرفته است. کارشناسان تاجران در مقاله بنیادها و اقتصاد پساتحریم تأکید کرده اند که در دوران پساتحریم بنیادها می توانند عملکردهای مختلفی داشته باشند. اگر بنیادها به افزایش شفافیت و کاهش انحصار بپردازند و بر شایسته سالاری تاکید کنند، خواهند توانست پرچمدار رشد و اصلاحات باشند. اما اگر بنیادها بر روش های جاری خود تاکید کنند، کماکان چالشی برای اقتصاد کشور خواهند بود. 

رفع تحریم لازمه تحرک جدی در اقتصاد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در صورتی که سرمایه گذاری به دنبال رفع تحریم ها ایجاد شود، تحرک جدی در اقتصاد ایران شکل می گیرد. علی ربیعی در چهارمین نشست کار گروه تخصصی اشتغال در استان کردستان گفت: با تجربه رشد منفی سال‌های اخیر اقتصاد ایران به نرخ رشد دو رقمی نیاز دارد، ضمن آنکه اقتصاد کشور باید توانمند شود و به سوی آینده‌ای بهتر گام بردارد. سخنان وزیر کار سخنانی واقعبینانه است. دولت نیازمند تأمین منابع مالی است و این کار با افزایش نرخ مالیات یا چنانچه در بسته خروج از رکود مقرر شده با افزایش پایه مالیاتی صورت نخواهد گرفت.  افزایش صادرات نفت و جذب سرمایه گذاری خارجی در این مقطع حیاتی است تا بتوانیم سرمایه های لازم برای اجرای برنامه های بلند مدت را در مسیر کاهش تدریجی وابستگی به درآمد نفتی تأمین کنیم. اگر می خواهیم با تورم و رکود مقابله کنیم باید با جدیت به دنبال رفع تحریم ها باشیم.

انتظار افزایش سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم

مبادلات تجاری ایران در پنج ماه نخست امسال

مبادلات تجاری ایران در پنج ماه نخست امسال - www.taajeraan.com

به گزارش ایلنا، گمرک ایران اعلام کرد: در این مدت صادرات غیر نفتی کشور ۲۰.۳۸ درصد و واردات به ۳۳.۵۸ درصد افزایش یافته است.  بر اساس این گزارش، در این مدت 19 میلیارد و 639 میلیون دلار انواع کالا صادر و به میزان 21 میلیارد و 981 میلیون دلار هم وارد کشورمان شده است. این ارقام نشان می‌دهد که صادرات غیر نفتی ایران در این مدت 20 و 83 صدم درصد و واردات کشورمان هم 33 و 58 صدم درصد افزایش یافته است. هر چند این ارقام امیدوار کننده است اما باید نگاه دقیقتری به آن داشته باشیم. هزینه کانتینری صادرات کالا در دوسال گذشته 35 درصد افزایش داشته ولی صادرکنندگان ما توانسته اند همچنان حجم صادرات را افزایش دهند. دلیل این امر کاهش ارزش ریال است که باعث رقابت پذیری قیمت کالاهای صادراتی شده و افزایش هزینه حمل و نقل را جبران کرده است. از طرف دیگر این کاهش ارزش پول ملی به افزایش قیمت کالاهای واداتی و در نتیجه افزایش نرخ تورم منجر می شود. این نکته از این جهت قابل توجه است که عمده واردات ما کالاهای اساسی از قبیل گندم، برنج و سویا است و هزینه آن بر خانواده های بسیاری تحمیل می شود. از سوی دیگر عمده صادرات ما اقلام پتروشیمی است.  در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی ما باید به تولید توجه داشته باشیم و تولید را رقابت پذیر کنیم. صنعت پتروشیمی توانسته است در مقابل هزینه های فزاینده صادرات که به واسطه تحریم ها ایجاد شده دوام بیاورد اما بخش تولید چنین توانایی را ندارد و رقابت پذیری خود در سطح جهانی را از دست داده است. بر اساس این گزارش شاید در مسیر درستی قرار گرفته ایم اما تا رسیدن به سر منزل مقصود راه درازی در پیش است.

 

 - taajeraan - import export cost هزینه دلاری صادرات هر کانتینر

برای پساتحریم برنامه ریزی کنید

نتیجه آخرین نظرسنجی تاجران نشان می دهد که تنها با توجه به روند مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک، تنها 55 درصد از 561 شرکت کننده در این نظرسنجی برای دوران پساتحریم برنامه ریزی کرده اند. 

 

برنامه ریزی دوران پساتحریم - taajeraan

در بهمن ماه سال گذشته، یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: شرکت های ایرانی خود را برای پساتحریم آماده کنند و شرایط مثبت را برای برقراری ارتباطات اقتصادی فراهم کنند. به فاصله کوتاهی مجیدرضا خریری در رأس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران از انجمن ها و تشکل های وابسته به اتاق ایران دعوت کرد تا به تدوین الگوی تجاری دوران پساتحریم توجه شود.  چندی پیش یکی از اعضای اتاق به تاجران پیشنهاد کرد: متاسفانه در عمده وزارتخانه های ذیمدخل در ایجاد تحول اقتصادی، تحول اقتصادی بچشم نمیخورد بجز وزارت نفت که پروژهای بسیاری را معرفی کرده است ، انگار سایرین چشم براه مذاکرات هسته ای و اعلام نتیجه کار وزارت امور خارجه هستند. ایجاد تحول اقتصادی نیاز به برنامه ریزی و ظرفیت سنجی دارد. درغیاب چنین برنامه ریزی و در صورت پیشرفت برنامه سیاستهای واقع گرایانه خارجی ، ممکن است ما وارد فازی از تصمیمات عجولانه شویم که خود میتواند مشکل ساز باشد. بهرحال بحث های انجام شده پساتحریم لازم است از اتاق بازرگانی فراتر رفته و کارشناسان وزارت خانه ها و بانک مرکزی بر آن اهتمام داشته باشند. شاید ایجاد گروه های کارشناسی برای این فرصت سنجی ها گام نخستی باشد که دولت میتواند بردارد.  در بیستمین نشست کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران، روند ترانزیت در حوزه گمرک و بندر مورد بررسی قرار گرفت.  در این نشست سید حسین میر محمد علی اعلام کرد: انتظار می رود، سازمان بنادر و دریانوردی برای شرایط بعد از تحریم برنامه ریزی داشته باشد وظرفیت های خود را برای شرایط پس از تحریم ها قطعا با افزایش حجم واردات،صادرات و ترانزیت مواجه خواهیم شد توسعه دهد. سازمان بنادر برای شرایط پس از تحریم برنامه ریزی کند. به اعتقاد ما وزارت نفت، پرچمدار برنامه ریزی برای پساتحریم بوده اما در این مقطع همه باید برای برنامه ریزی اقدام کنند، فردا دیر است.

سرپل تجاری مناطق آزاد

اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطق آزاد، با اشاره به اهمیت توسعه تجارت با کشورهای همسایه از جمله عراق، گفت: برقراری مبادلات تجاری و صنعتی با همسایگان، اقدامی است که دشمنان نمی توانند روی آن تاثیر بگذارند از این رو هر منطقه آزاد می تواند به عنوان یک سرپل تجاری برای مبادلات با همسایگان محسوب شود. مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه تصویب دو منطقه آزاد بوشهر و جاسک نیز به دلیل گسترش حوزه دریایی در دست اقدام است، افزود:مناطق آزاد جدید نیز با منطق توسعه روابط تجاری و صنعتی با همسایگان هویت پیدا می کنند از این رو هر منطقه جغرافیایی ایران که به طور طبیعی استعداد کار با همسایگان را داشته باشد، می تواند در زنجیره مناطق آزاد تعریف شود. ترکان تاکید کرد: یکی از مسایل مهم فلسفه اقتصاد مقاومتی این است که ما در اقتصاد طوری حرکت کنیم که آسیب پذیری کشور از تکانه های بین الملی و تحریم ها به حداقل برسد.  کارشناسان تاجران پیشتر نیز تأکید کرده اند که در پی توافق ژنو و ادامه روند مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک در فاز نهایی، فرصت مغتنمی ایجاد شده است تا برای جذب سرمایه گذاری های خارجی به مناطق آزاد کشور توجه خاص مبذول شود.

ضرورت تشکيل اتاق بازرگاني مستقل در مناطق آزاد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: