به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

گزارش های دولت حاکی از آنست که صادرات محصولات پتروشیمی کشور در ماه های اخیر افزایش یافته است. این افزایش در پی توافق موقت با پنج به علاوه یک حاصل شد. هر چند ارزش صادرات پتروشیمی هنوز بسیار کمتر از ارزش صادرات نفت است ولی این بخش ظرفیت های زیادی برای رشد دارد و فرصت های شغلی زیادی هم برای متخصصان کشور در بر دارد. بسیاری از همسایگان ما از تکنولوژی مدرن و ثبات سیاسی لازم برای گسترش صنعت پتروشیمی برخوردار نیستند و از همین رو این محصولات می تواند برتری خاصی به صادرات ایران بدهد. ما باید مسئولین کشور را تشویق کنیم که روند مذاکرات را تا رسیدن به توافق نهایی اتمی پیش ببرند تا بخش انرژی کشور از محدودیت های تحمیل شده آزاد شود و شرایط لازم برای افزایش صادرات و درآمدهای ارزی فراهم گردد.

واقعیت این است که خریداران خارجی خواستار افزایش خرید محصولات پتروشیمی ایران هستند. در این میان می توان به طور خاص به هند و کشورهای آفریقایی اشاره کرد. البته نباید فراموش کرد که افزایش تولیدات مستلزم افزایش سرمایه گذاری است. عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته است که برای رسیدن به تولید سالانه 100 میلیون تن محصولات پتروشیمی، ما طی هشت تا ده سال آینده به سرمایه گذاری معادل 74 میلیارد دلار نیاز داریم. با توجه به مشکلات اقتصادی کشور در سال های اخیر واقعگرایانه به نظر نمی رسد که این میزان سرمایه گذاری در داخل تامین شود. در این راستا ما باید با شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی همکاری توام با احترام و تعامل داشته باشیم. در سال های گذشته و پیش از اعمال دور آخر تحریم ها، همکاری های ما با شرکت های خارجی نتایج خوبی داشت. باید گفت که در فضای پساتحریم این همکاری ها می تواند قوی تر پیش رود و صنعت پتروشیمی کشور را به سطح بسیار پیشرفته تری برساند.     

حتی در شرایط کنونی هم ما دومین تولید کننده محصولات پتروشیمی در خاورمیانه هستیم و سالانه 60 میلیون تن محصول پتروشیمی تولید می کنیم اما همانطور که اخیرا معاون وزیر نفت نیز اشاره داشت، هنوز موانع ناشی از تحریم ها کاملا رفع نشده است و هنوز تحریم هایی علیه صنعت بیمه، حمل و نقل و فعالیتهای بانکی برقرار است و این تحریم ها بر صنعت پتروشیمی نیز تاثیر می گذارد. برای مثال در شرایط کنونی شرکت های بین المللی بیمه تمایل ندارند تانکرهایی که محصولات ایران را جابه جا می کنند تحت پوشش قرار دهند زیرا نگرانند که مذاکرات اتمی ایران و پنج به علاوه یک به نتیجه نهایی نرسد و این شرکت ها نهایتا متضرر شوند. در واقع این نگرانی ها بدون رسیدن به یک توافق نهایی اتمی رفع نخواهد شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت، از فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی و افزایش استخراج گاز طبیعی و تولید میعانات گازی سخن گفته است. اما بسیاری پیش بینی می کنند که پارس جنوبی و دیگر میادین به علت وضعیت اقتصادی کشور با چالش های جدی روبروست و توسعه میادین با تاخیر همراه خواهد بود. به همین علت است که توافق های موقت و ناتمام اتمی کافی نخواهد بود. بهره برداری از منابع انرژی کشور برای تولید محصولات مهم پتروشیمی می تواند بازخورد مثبتی بر صنعت پتروشیمی داشته باشد و به توسعه این بخش بیانجامد. اما ما نباید به وضعیت موجود راضی شویم و نباید تلاش برای رفع کامل تحریم ها را متوقف کنیم.

ما هم از جهت منابع و هم از جهت نیروی کارشناسی آمادگی داریم که به یکی از اصلی ترین صادرکنندگان محصولات پتروشیمی تبدیل شویم اما تنها در سایه تعامل سازنده و با دوام با جهان و بدون خطر تحریم هاست که به این جایگاه خواهیم رسید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: