به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرنامه 29 تاجران - نسخه پی دی اف

فعالان دلسوز اقتصادی،

از حمایت های روزافزون شما سپاسگزاریم. در ماه گذشته شاهد دو رویداد مهم بودیم. تمدید مذاکرات اتمی و همچنین بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود.  اهمیت بسته پیشنهادی دولت بیش از هر چیز مشارکت دادن نظرات کارشناسان و اقتصاددانان در روند اتخاذ سیاست های اجرایی آن بود که خوشبختانه با استقبال و مشارکت خوبی همراه شد و امیدواریم این نوع تعاملات فکری و راهبردی باز هم ادامه پیدا کند تا ما را در اتخاذ سیاست های مناسب با اتکا به خرد جمعی یاری دهد.

تمدید چهار ماهه: فرصت سوزی یا فرصت شناسی عنوان مقاله ای بود که خانم دلاوری ارائه کردند. به اعتقاد ایشان تمدید چهار ماهه مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 به نوعی یک پیروزی محسوب می شود. تلاش های دستگاه دیپلماسی کشور به آزاد شدن 2.8 میلیار دلار از دارایی های مسدود شده در خارج انجامید و این امر این باور را در ما قوت می بخشد که می توانیم به توافق جامع نیز دست پیدا کنیم. تمدید چهارماهه مذاکرات و آزاد شدن 2.8 میلیارد دلار از دارایی های کشور نشاندهنده حسن نیت همه طرفین مذاکرات است. در عین حال نباید فکر کنیم که این تمدید و این مقدار پول برای احیای اقتصاد کشور کافی است. شاید بتوان گفت که این تمدید در درازمدت به نفع کشور نیست چراکه فرصت پرداختن به معضلات ساختاری را از ما می گیرد در حالی که همزمان با این موضوع، دست دولت و بانک مرکزی را برای اعمال سیاست های لازم برای احیای رشد اقتصادی می بندد. خانم دلاوری افزود پایان دادن به رکود تورمی و احیای رشد اقتصادی در این مقطع وابسته به توافق نهایی است. با آزاد شدن کل سرمایه های مسدود شده در خارج و آغاز دوران پساتحریم، دولت قادر خواهد بود تا معوقات خود را پرداخت کرده، منابع مالی بودجه را تأمین کند و با رفع نگرانی از مشکلات پرداخت حقوق و مزایای کارمندان به اصلاحات ساختاری مورد نیاز اقتصاد بپردازد. اشتغال زایی و حرکت رو به رشد اقتصاد در نهایت به افزایش درآمد مالیاتی دولت نیز خواهد انجامید. تسلسل این امور توانمندی دولت برای از میان برداشتن چالش های مالی را افزایش خواهد داد.  بهبود شرایط اقتصادی، بانک مرکزی را قادر می سازد تا سیاست های مناسب تری در جهت کاهش تورم اتخاذ کند.  هر چند تمدید مذاکرات آرامشی موقت به بازار داده است اما برای تحقق حماسه اقتصادی و موفقیت سیاست های مالی و پولی، جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، تأمین منابع مالی بودجه، احیای صنایع و تولید ملی، اشتغال زایی برای جوانان کشور نیاز به رفع کامل تحریم ها داریم.

مدیریت جهادی بحران آب عنوان مقاله ای بود توسط آقای کشاورز که پربیننده ترین مقاله ماه نیز بود و در همین خبرناه جهت سهولت دسترسی شما درج شده است.

چرا اقتصاد ایران از عربستان سعودی عقب مانده؟ آقای کرمانی در این مقاله نوشته است: عربستان سعودی با وجود محدودیت های منابع انسانی و طبیعی در مقایسه با ایران تقریبا در تمامی شاخص های توسعه اقتصادی از ایران جلوتر است.  ما باید قوه محرکه اقتصادی در خاورمیانه و غرب آسیا باشیم ولی متاسفانه چندین دهه سوء مدیریت و محاسبات نادرست در عرصه سیاست خارجی باعث شده که از کشوری همچون عربستان عقب بمانیم. بدون شک رفع تحریم ها و بازگشت به اقتصاد جهانی می تواند تغییر محسوسی در اقتصاد کشور ایجاد کند، اما باید توجه داشت که تنها رفع تحریم ها ساختار ضعیف اقتصاد کشور را تغییر نخواهد داد. در عین حال، با پیگیری سیاست هایی موثر می توانیم اشتباهات راهبردی گذشته را جبران کنیم و در مسیر رسیدن به جایگاه ایران که در سند چشم انداز بیست ساله تعیین شده گام برداریم.

کارشناسان تاجران با توجه به فراخوان دولت برای ارائه نظرات اقتصاددانان و فعالان اقتصادی در مورد بسته خروج از رکود دولت در مقالاتی این نظرات از جمله نقد مرکز پژوهش های مجلس را منتشر کردند و مجموعه نظرات جمع آوری شده را در قالب تدبیر یا امید به احیای اقتصاد کشور به مسئولان و جامعه فعالان اقتصادی ارائه کردند. این مجموعه به عنوان مقاله برگزیده ماه در این خبرنامه تقدیم شده.

اشتغال و آینده اقتصاد ایران عنوان مقاله ای بود به قلم خانم زهرایی. به اعتقاد ایشان نرخ بیکاری در کشور همچنان در سطح نگران کننده ای است و طی شش سال گذشته بالای 10 درصد بوده است. این در حالی است که چشم انداز ایجاد فرصت های شغلی برای دانشجویان تیره تر می باشد. در نیمه دوم سال 92 نیروی کار جوان (بین 15 تا 30 سال ) برای یافتن کار با دشواری بسیار بیشتری نسبت به افراد مسن تر روبرو بود. نرخ بیکاری این گروه به سطح 20 درصد رسیده و در گروه سنی 20 تا 24 سال این نرخ سال گذشته از 25 درصد هم فراتر رفت. این وضعیت نمونه روشنی از کل سال مالی گذشته است. متاسفانه این نرخ نشان می دهد که عملکرد امروز ما پاسخگوی نیازهای فردای کشور نیست و روند کنونی نه به صلاح آینده کسب و کار بوده و نه به صلاح آینده کشور و انقلاب. ما باید به فارغ التحصیلان دانشگاه ها تاکید کنیم که آینده ایران در دستان توانای آنان است. مردم باید متوجه باشند که سرمایه های اصلی کشور و اقتصاد ایران هستند. ما باید به برنامه ها و تلاش های دکتر روحانی و بانک مرکزی باور داشته باشیم و آماده باشیم تا به حرف های دلسوزان کشور و مردم گوش دهیم. با امیدی که مذاکرات اتمی در پی داشته، اقتصاد ما آماده پیشرفت و موفقیت است. ما آماده ایم تا از بند تحریم ها آزاد شویم و فرصت های شغلی برای نیروی جوان کشور ایجاد کنیم و موفقیت کشور را رقم زنیم. همه با هم، به عنوان یک کشور و ملت، می توانیم وضع کنونی را بهبود بخشیم و آینده ای درخشان برای ایران عزیز به ارمغان آوریم.

آقای پورمجد مقاله ای با عنوان خطوط لوله انتقال گاز به پاکستان و هند ارائه کردند. ایشان معتقد است در آینده شاید گاز طبیعی مهمترین بخش در اقتصاد ما باشد. تلاش ها برای نزدیک شدن به توافقی جامع با گروه پنج به علاوه یک ادامه دارد و اکنون زمان آن رسیده که هم دولت و هم بخش خصوصی برنامه ریزی های دقیقتری انجام دهند تا زیرساخت های صنعت گاز کشور توسعه یابد و ما بتوانیم به بهترین نحو از بازارهای جدیدی که در دسترس ما خواهد بود استفاده کنیم. با توجه به مشکلات جاری در رابطه با صادرات گاز به اروپا، اکنون زمان آن است که توجه بیشتری به فرصت های موجود در آسیا داشته باشیم. خط لوله ایرانپاکستان یک راه ممکن برای دستیابی به بازارهای آسیایی است. یک گزینه دیگر نیز ساخت یک خط لوله زیردریابی به هند است. ایشان در این مقاله از طرحی نو برای تاسیس خط لوله مستقیم زیر دریایی ایران و هند یاد می کند. و می نویسد: در درازمدت احتمالا هند ( نسبت به پاکستان) بازار مهمتری برای صادرات گاز طبیعی خواهد بود. اما بر اساس طرح موجود، گاز صادراتی ما به هند باید از پاکستان گذر کند و این کشور حق ترانزیت هم دریافت خواهد کرد. اما بر اساس طرحی متفاوت می توان به جای گذر از پاکستان، یک خط لوله زیر دریایی تاسیس کرد و گاز را از پسابندر در خلیج گواتر به خلیج کوچ در هند رساند. البته ساخت این خط زیر دریایی هزینه بیشتری در بر خواهد داشت ولی دیگر هزینه ترانزیت پرداخت نخواهیم کرد و با مشکلات امنیتی در خاک پاکستان روبرو نخواهیم شد.

تدبیر و امید در نبرد با تورم به قلم آقای فرامرزی این سوال را مطرح کرد: با توجه به پیشینه تورم در کشور چرا دولت بر این گمان است که وضعیت این بار متفاوت است؟ و در همین راستا چرا افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی به افزایش نرخ دیگر کالاها نخواهد انجامید؟ به اعتقاد ایشان اصلاح یارانه ها به تورم خواهد انجامید زیرا بنزین یک کالای واسطه است و در پی افزایش قیمت این سوخت، قیمت کالاها و خدمات مختلف (از هزنیه حمل و نقل گرفته تا قیمت خواربار) افزایش خواهد یافت و درواقع این امر همیشه در اقتصاد ما رخ داده است. البته شکی نیست که دولت نمی تواند از عهده پرداخت یارانه های گسترده برآید و اصلاح این نظام اجتناب ناپذیر است. اما این اصلاحات یارانه ای دستکم در کوتاه مدت با سیاست های ضدتورمی سازگار نخواهد بود.البته در خصوص رابطه طرح اصلاح یارانه ها و نرخ تورم هم باید با دقت بیشتری بحث کرد. حداقل به گفته دکتر صالحی اصفهانی این افسانه ای بیش نیست که گمان شود در سال 1390 و 1391 اصلاح یارانه ها به تنهایی به جهش قیمت ها انجامید. در واقع ترکیبی از تزریق بیش از حد پول و افزایش قیمت خدمات و کالاها ( که ناشی از اصلاح یارانه ها بود) به جهش نرخ تورم انجامید. در ضمن با رکود اقتصادی عملا میزان نقدینگی بازار در برابر میزان عرضه بازار بسیار بالا بود.

آقای علیزاده در مقاله ای با عنوان بهشت آنها جهنم ما بود به سخنان رییس جمهوری در جمع روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور اشاره کرد و نوشت: کارشناسان تاجران ترجیح می دهند به جای بحث در مورد نوع گفتار رییس جمهور توجه همکاران را به وضعیت اقتصاد کشور جلب کنند. همه ما با آسیب های تحریم آشناییم و از آسیب های اقتصاد غیر رسمیکه به مراتب کشنده تر از آسیب های تحریم ها بود نیز آگاهی داریم. برخیبه بهانه دور زدن تحریم ها، منافع ملی را دور زدند و همین دلالان تحریم و ویژه خواران بودند که برای خود بهشت اقتصادی و برای ما جهنم اقتصادی ساختند. اکنون نیز که با رهنمودهای رهبری و با اراده و انسجام ملی در مسیر ورق زدن یک برگ تاریخی دیگر و رفع تحریم ها و آغاز دوران پساتحریم هستیم عده ای دلواپسند و خطوط قرمزشان مانع از صیانت منافع ملی کشور شده است.

آقای پورمجد در مقاله دیگری با عنوان بلند آسمان جایگاه من است؟ صنعت هوایی، سانحه هوایی نگاهی دقیقتر به صنعت هواپیمایی کشور داشت و نوشت اگر به روند کنونی ادامه بدهیم متأسفانه باید شاهد رکود هر چه بیشتر صنعت هواپیمایی کشور باشیمو با جان مردم بازی کنیم. احیای صنعت هوا و فضای کشور باعث اشتغال زایی و درآمدزایی می شود و هزینه سرمایه گذاری در این صنعت بسیار کمتر از سایر پروژه های اشتغال زایی خواهد بود.

چشم انداز مثبت خودروسازی در دوران پساتحریم که با کمک آقای پورمجد و برخی دیگر از همکاران تهیه شد به این نکته توجه داشت که به رغم پسرفت ها، تحولات اخیر حاکی از آنست که ما می توانیم صدمات وارد شده به خودروسازی را جبران کنیم و حتی از سقف تولید پیشین هم فراتر رویم. در واقع صنعت خودروسازی می تواند در دوران پساتحریم به یکی از مهمترین منابع اشتغال زایی و رشد اقتصادی کشور بدل شود.

آقای مرادپور با توجه به اینکه از سال 1389 تا کنون تعداد اعتراضات کارگری روندی افزایشی داشته است، در مقاله ای به این سوال پاسخ دادند که کارگران تا کی معترض خواهند بود؟

یک سال تدبیر و امید؛ دستاوردها و چالش ها نیز مرور کارشناسان تاجران بر عملکرد یکساله دولت تدبیر و امید است.  مجموعه "در حاشیه خبرها" را در وبسایت مطالعه کنید.

با تشکر- مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: