به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تاجران Taajeraan - تولید خودرو در ایران

در سال 1390 ما بیش از 1,6 میلیون دستگاه خودرو تولید کردیم. این رقم کشور ما را در مقام پنجم آسیا قرار می داد و در منطقه هم ما پس از ترکیه صدرنشین بودیم. اما در سال 91 و در پی شدت گرفتن تحریم های بین المللی، تولید خودرو در کشور نزدیک به 40 درصد کاهش پیدا کرد و به 989110 دستگاه رسید. به رغم این پسرفت، تحولات اخیر حاکی از آنست که ما می توانیم صدمات وارد شده را جبران کنیم و حتی از سقف تولید پیشین هم فراتر رویم. در واقع صنعت خودروسازی می تواند در دوران پساتحریم به یکی از مهمترین منابع اشتغال زایی و رشد اقتصادی کشور بدل شود.

از زمانی که توافق موقت با پنج به علاوه یک به امضا رسید، خودروسازان کشور توانسته اند قطعات و مواد اولیه را از اروپا و آسیا وارد کنند و کارخانه هایی که طی دو سال گذشته فعالیت چشمگیری نداشته اند نیز دوباره فعال شده اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، از اسفند 92 تا خرداد 93 ما توانستیم 223023 دستگاه خودرو تولید کنیم که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، 79,8 درصد رشد نشان داده است. هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو، نیز گفته است که بر اساس پیشبینی این گروه صنعتی، ایران امسال 1,3 میلیون دستگاه خودرو تولید خواهد کرد. در ضمن نباید فراموش کرد که امکان رسیدن به توافقی جامع با پنج به علاوه یک و رفع تحریم ها هم باعث شده که شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری و مشارکت صنعتی در ایران فعال شوند.

شرکت های پژو و رنو خواستار اجرای پروژه های مشترک با گروه صنعتی ایران خودرو شده اند. در واقع این دو شرکت فرانسوی امیدوارند که شرایطی فراهم شود تا بار دیگر پروژه های سودآفرین را در ایران از سرگیرند. در واقع قبل از سال 91 و پیش از گسترش تحریم های اتحادیه اروپا علیه صنعت خودروسازی ایران، کارخانه های پژو و رنو سالانه بیش از نیم میلیون دستگاه خودرو به ایران می فروختند. ایران هشتمین بازار شرکت رنو و دومین بازار شرکت پژو بود. در واقع 13 درصد از فروش سالانه پژو به ایران بود. اما پس از گسترش تحریم های جامعه بین الملل، پژو هم همچون دیگر تولیدکنندگان، فروش مواد و لوازم را به کشور ما محدود نمود. البته رنو تا سال 92 فروش قطعات خودرو را به ایران ادامه داد ولی این شرکت هم بالاخره صادراتش را به حال تعلیق درآورد.

اخیرا جروم استول از مقام های ارشد شرکت رنو گفت که این گروه صنعتی آماده بازگشت به بازار ایران است و در این راستا علاقمندست تا همکاری ها با ایران خودرو و پارس خودرو را در زمینه مونتاژ از سر گیرد. ایران خودرو نیز اعلام کرده که با ساخت پژو 301 و 2008، کلیو 4 و نیز کپچر با شرکت های رنو و پژو همکاری مشترک خواهد داشت. در ضمن ایران خودرو در همکاری با کارخانه چینی دانگ فنگ خودروهای جدیدی تولید خواهد کرد. انتظار می رود که ایران خودرو امسال در حد 2700 دستگاه با همکاری دانگ فنگ تولید کند. در ضمن انتظار می رود که شرکت چینی شری اتومبیل هم امسال بیش از یک میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید کند. گروه اتوموتیو پکن نیز اخیرا اعلام کرد امیدوار است تا سال 1399، صد هزار دستگاه اتومبیل در ایران بسازد. در ضمن سعید مدنی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا هم اخیرا گفت این گروه صنعتی در همکاری با شرکت کیا قصد دارد محصول جدیدی (سراتو مدل دنده ای و اتوماتیک) تولید کند.

اینگونه همکاری ها ظرفیت اشتغال زایی خوبی دارند و به تولیدکنندگان داخلی امکان می دهند تا فن آوری های مدرن را فراگیرند و استاندارهای بین المللی را در داخل کشور به اجرا گذارند. این روند نهایتا باعث بهبود کیفیت خودروسازی بومی کشور و رقابت پذیرتر شدن محصولات ما خواهد شد. هاشم یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو اخیرا گفت که خواستار انتقال تکنولوژی از سوی شرکت های خارجی و نیز تاسیس مراکز تحقیقی این شرکت ها در داخل ایران است. آقای یکه زارع همچنین گفته است که ایران خودرو طی سه سال آینده قصد دارد ده تا پانزده محصول جدید عرضه کند و سه محصول با نام ایران خودرو به بازار عرضه خواهد شد. اگر این برنامه ها عملی شود، ایران می تواند بار دیگر جایگاه خود را به عنوان رهبر منطقه ای در تولید خودرو پیدا کند و یکی از عرضه کنندگان اصلی خودرو (با مارک های ایرانی و غیر ایرانی) در خاورمیانه و آسیای میانه شود.

به رغم این قرارها باید توجه داشت که تضمینی برای اجرای کامل این برنامه ها وجود ندارد. اگر ما با گروه پنج به علاوه یک به توافق نرسیم و جامعه بین الملل تحریم ها علیه صنعت خودروسازی را بار دیگر از سر گیرد، شرکت هایی همچون رنو و پژو و کیا مجبور خواهند شد صادرات خود به ایران را متوقف کنند و توافق های صورت گرفته را منتفی سازند. به یاد داریم که زمستان سال گذشته مقام های شرکت رنو گمانه زنی کرده بودند که تولید خودرو در ایران به شدت افزایش خواهد یافت ولی در ضمن افزوده بودند که کاهش موقت تحریم ها چندان به افزایش صادرات قطعات اتومبیل نیانجامیده است. در واقع صادرات تجهیزات به ایران تنها در صورتی افزایش خواهد یافت که ما بتوانیم به سرمایه گذاران خارجی نشان دهیم وضعیت بازارهای کشور از ثبات برخوردار است تا آنها نیز به نوبه خود بتوانند برنامه های درازمدتی را در صنعت خودروسازی داخل ایران پیگیری کنند.

چالش دیگر این است که اگر تحریم ها به ممنوعیت صادرات قطعات اتومبیل به ایران بیانجامد، صنعت بومی کشور مجبور خواهد شد که به خرید و تولید قطعات با کیفیت پائین بسنده کند و یا تولید را به طور کلی متوقف سازد ( همچون سال 90). در واقع این مشکلی است که به طور مزمن گریبانگیر صنعت خودروسازی ما بوده است.  شهریار سلطانی، معاون شبکه خدمات ایساکو، اخیرا اعلام کرد که این شرکت تلاش ها را برای مقابله با عرضه کالاهای تقلبی (که با بسته بندی اصلی ارائه می شوند) افزایش داده است. باید توجه داشت که اگر تحریم ها علیه صنعت خودروسازی از سر گرفته شود، تجارت کالاهای تقلبی نیز افزایش خواهد یافت و عده ای فرصت طلب خواهند توانست از وضعیت پیش آمده سوء استفاده کنند.

مجلس اخیرا تحقیقی در زمینه عملکرد خودروسازان کشور انجام داد. گزارش مجلس حاکی از آن است که صنعت خودروسازی پس از نفت و گاز بزرگترین بخش اقتصاد کشور است و سالانه به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی می انجامد. این گزارش همچنین حاکی از آنست که صنعت خودروسازی ایران از واردات قطعات با کیفیت پایان (به طور خاص قطعات چینی) رنج می برد. ضعف اقتصاد داخلی هم به خودروسازان آسیب می رساند. در واقع سایپا و ایران خودرو اعلام کرده اند که مشتریانشان 80 تریلیون ریال به این شرکت ها بدهکارند. در ضمن حجم خودروهایی که ساختشان تکمیل نشده هم حدود 18 تریلیون ریال است.

خوشبختانه دولت تلاش داشته تا به صنعت خودروسازی کمک کند. بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که به خودروسازان ارز مبادله ای تخصیص می دهد زیرا این بخش نیازمند واردات قطعات و مواد از کشورهایی است که در بسیاری موارد ارزی به جز دلار آمریکا را نمی پذیرند. این امر تحول مثبتی محسوب می شود زیرا کارشناسان پیشتر گفته بودند که افزایش قیمت مواد و کاهش نرخ ریال در برابر ارزهای خارجی از چالش های اصلی بخش خودروسازی ایران است. دولت هم اعلام کرده که به شرکت هایی که می خواهند در صنعت خودروسازی ما سرمایه گذاری کنند، ویزاهای درازمدت و مشوق های مالیاتی ارائه خواهد کرد. این اقدامات به جذب سرمایه خارجی منجر خواهد شد. صنعت خودروسازی ما قطعا با مشکلاتی روبروست، اما اگر بتوانیم به توافق جامعی با پنج به علاوه یک برسیم و مانع از بازگشت تحریم ها علیه صنعت خودروسازی شویم، در آن صورت چشم انداز این صنعت در دوران پساتحریم امیدوار کننده خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: