به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حمایت رهبر از ارتش منظم دیپلماسی

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگیهای ایران در خارج از کشور، دستگاه دیپلماسی کشور را مدافعان خط مقدم دفاع از اهداف، منافع ملی و سرمایه ملی ایرانیان خواندند. رهبر انقلاب، وزارت خارجه را ارتش منظم دیپلماسی کشور خواندند و افزودند:در مسئله سیاست خارجی، دستگاههای دیگری هم مؤثرند اما وزارت خارجه به عنوان یک سازمان موظف و ارتش منظم، مسئولیت اصلی را بر عهده دارد. ایشان افزودند: اگر در مقطع فعلی دستگاه دیپلماسی بتواند حضور فعال، هوشمندانه و مقتدرانه داشته باشد، جایگاه و استحکام جمهوری اسلامی در چندین ده سال آینده و در نظم جدید جهانی به عنوان جایگاهی برجسته تثبیت می شود وگرنه، در جهان پیش رو، از موقعیت لازم برخوردار نخواهیم بود. کارشناسان تاجران از حمایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از دستگاه دیپلماسی و مذاکرات استقبال می کنند و امیدوارند با تداوم این روند سایر نگرانی ها و بدبینی ها نیز مرتفع شود. پیش از سخنان رهبر انقلاب، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان گزارشی از همایش سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور وظیفه دستگاه سیاست خارجی را استفاده از فرصت های استثنایی پیش آمده در داخل و خارج توصیف و تاکید کرد: قدرت معنایی جمهوری اسلامی در حال حاضر بر اساس گفتمان امام و رهبری، مردم سالاری دینی و آرمانگرایی واقع بینانه، ایران را به ثبات داخلی رسانده و با تبدیل جمهوری اسلامی به قدرت منطقه ای، از سرمایه مقاومت و گسترش اسلام خواهی در منطقه بهره مند کرده است. شکار فرصتها و استفاده صحیح از آنها، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب نیز بر آن تأکید داشت. ما بر سر یک دو راهی تاریخی قرار داریم که باید راه درست را برای احراز جایگاه شایسته کشور در نظم نوین جهانی انتخاب کنیم. امیدواریم در فرصت باقیمانده، توافق نهایی هسته ای حاصل شود و در دوران پساتحریم شاهد تحقق حماسه اقتصادی که نیروی محرکه شکوفایی های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است باشیم.

بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حسن روحانی در نخستین همایش ملی سازمان‌های مردم نهاد (سمن)، سازمان‌های مردم نهاد را گروه‌های داوطلب و غیرسیاسی توصیف کرد و گفت: برای توسعه کشور نیازمند یک جامعه قدرتمند هستیم و جامعه قدرتمند نیز نیازمند مشارکت بیشتر مردم است، بنابراین باید زمینه‌های حضور و مشارکت فعال مردم را فراهم کرد. وی افزود: سازمان‌های مردم نهاد نباید، دولت ساخته باشند، باید روی پای خود ایستاده و از استقلال برخوردار باشند، البته این سازمان‌ها دولت ستیز هم نباید باشند، باید یار دولت بوده و در شرایطی حتی دولت‌ساز هم باشند. شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این که، دولت بدون مساعدت جامعه مدنی نخواهد توانست از پس مشکلات و موانع پیش رو برآید گفت: دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی باید در کنار هم قرار گیرند تا در حوزه های مختلف، اتفاقاتی که انتظار داریم رخ دهد. مرتضی میرباقری، قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: تمامی اعضا هیات دولت، استانداران کشور، قوه مقننه و قضاییه اراده جدی برای سرمایه گذاری و حل مشکلات سازمان های مردم نهاد دارند. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با بیان اینکه لایحه سازمان های مردم نهاد نگارش شده و در پورتال این وزارتخانه موجود است، گفت: امیدواریم این لایحه در مجلس به قانونی قوی و حمایت کننده از سازمان های مردم نهاد تبدیل شود. کارشناسان تاجران از توجه مسئولان کشور به اهمیت سازمان های مردم نهاد استقبال می کنند.  به نظر شما بخش خصوصی چگونه می تواند در این مسیر مشارکت داشته باشد؟ آیا ارتباطی میان بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد وجود دارد؟ نظر شما چیست؟

واحدهای حزن آور

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در همایش 50 سال تلاش سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در تهران گفت: هم اکنون کشور در شرایط مناسبی قرار ندارد و بسیاری از شهرک‌های صنعتی یا تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند و براساس گزارشی که از سوی کارگروهی به منظور بررسی صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی تهیه شده، وضعیت این واحدها "حزن آور" است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد شدید از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان، گفت: هم اکنون در چین حداقل 22 میلیارد دلار ارز برای ایران وجود دارد که باید چند برابر آن را فاینانس دریافت کنیم که به نظر می‌رسد باید در این زمینه فعال‌تر عمل کرد. وی تصریح کرد: حرکتی که دولت برای خروج از رکود آغاز کرده، می تواند به سرعت کشور را از رکود خارج کند و البته نقش بانک‌ها در این میان مهم است و دلیلی ندارد در شرایطی که وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید امسال 28 درصد بیش از سال گذشته نقدینگی جذب شده است، بانک‌ها از تولید حمایت نکنند. به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ملاحظاتی که بانک‌ها در ارائه اعتبارات به تولید دارند، بی‌حساب است و هم اکنون باید خروج از رکود اولویت اول کشور قرار گرفته و مورد حمایت همه جانبه بانک‌ها باشد. اگر کل اقتصاد کشور در این مقطع نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی است، وضعیت واحد های کوچک و شهرکهای صنعتی به مراتب حیاتی تر است و بانک ها باید در این مقطع به کمک این واحدها بشتابند. به علاوه، رشد متعادل اقتصادی متضمن افزایش قدرت خرید می شود که از پیشنیازهای رفاه اجتماعی است. این روند به موفقیت کسب و کارهای کوچک در مسیر درآمدزایی و اشتغال زایی وابسته است.

آب را وارد نکنیم

حمید چیت‌چیان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران اظهار کرد: موضوع واردات آب را مطالعه می کنیم و با برخی کشورها مذاکراتی دراین زمینه انجام داده‌ایم.وی تصریح کرد: در زمینه واردات آب نیاز به مطالعات جامع، فنی، اقتصادی و محیطی زیستی باید انجام شود که در حال انجام است. این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر این‌که مطالعات در زمینه واردات آب مطلبی نیست که سریع الوصول باشد گفت: روی این مساله نمی‌توان به صورت جدی حساب کرد و برای آن زمان نیاز است. چیت‌چیان در مورد وابستگی کشور با واردات آب گفت: واردات آب وابستگی ایجاد می‌کند. ممکن است در صورتی که واقعا نیازمند واردات باشیم این کار انجام شود البته با تعاملاتی که با کشورهای همسایه داریم جوابگو خواهد بود. ما پیشتر در مورد بحران آب مطالب متعددی منتشر کردیم واردات آب تنها یک راه حل کوتاه مدت است. مدیریت آب نیاز به تحولی ساختاری و برنامه ریزی همه جانبه و بلند مدت دارد. دکتر محمد مهدی بهکیش در دنیای اقتصاد در مقاله ای با عنوان كم‌آبی و مزیت‌های نسبی كشور نمونه های مشخصی برای اینگونه برنامه ریزی ها را تشریح کرده است. به اعتقاد ایشان: اگر مشكل محدودیت آب به موقع مورد توجه قرار می‌گرفت و با ارجاع موضوع به رخدادهایی چون خشكسالی، به امید بهتر شدن شرایط طبیعی نمی‌ماندیم، امروز در چنین موقعیتی قرار نمی‌گرفتیم و هوشیار باشیم كه اگر هر چه زودتر به موضوع نپردازیم، در آینده با مشكلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

مدیریت جهادی بحران آب

مدیریت آب - روندهایی که آینده اقتصاد را شکل می دهند

هیدروپلیتیک ایران - جغرافیای بحران آب در افق سال 1404

آب مجازی، مشکل حقیقی

آیا عراق برای تجارت امن است؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، رستم قاسمی در همایش راهکارهای روان سازی تجارت با عراق گفت: ایران گران‌ترین پول دنیا را دارد و با این پول در خارج کشور نمی توان کار کرد اما رقبای ما پول های ارزان قیمت را در اختیار سرمایه گذاران و صادرات کنندگان خود قرار می دهد. وی تصریح کرد: در حال حاضر در بخش جنوبی عراق که عموما شیعه نشین هستند، امنیت و مصرف خوبی وجود دارد. با توجه به وضعیت اخیر در عراق، کشورهای اروپایی و سایر کشورها به دلیل نبود امنیت، وارد عراق نمی شوند یا کمتر وارد می شوند و این مسئله فرصت خوبی برای ما است زیرا ما در جنوب عراق مشکل امنیتی نداریم.دبیر ستاد توسعه روابط ایران و عراق گفت: باید بازرگانان و تجار خوزستانی فرصت عراق را غنیمت بشمارند و با برنامه ریزی وارد عراق شویم. صادرات به ویژه به عراق در حال حاضر مهم ترین کمک به دولت و نظام جمهوری اسلامی می تواند باشد. هم اکنون مشکلات و موانع صادراتی در کشور شناسایی و این موانع تقدیم دولت شده است و نگاه دولت هم خروج از رکورد و هم تولید اقتصادی است. وی خاطرنشان کرد: پیش از این ساختار ادارات و دستگاه های اجرایی براساس واردات بود اما باید این ساختار را تغییر دهیم و از ساختار وارداتی به ساختار صادراتی تغییر جهت دهیم. باید اهمیت سرمایه‌گذاری را خوب بدانیم زیرا سرمایه‌گذاران و پولداران به عنوان سربازان خط مقدم هستند و دولت باید کمک کند تا سرمایه گذاران و پیمانکاران ما سرمایه بیشتری داشته باشند. کارشناسان تاجران امیدوارند با افزایش تجارت منطقه ای بتوانیم اعتدال گرایی را تشویق و ترویج کنیم. اما آیا تجارت با عراق از امنیت لازم برخوردار است؟  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: