به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بخشی از سخنان اخیر رییس جمهور در همایش روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور واکنش های متفاوتی را به خصوص در شبکه های اجتماعی در بر داشت. دکتر روحانی در بخشی از سخنان خود در خصوص تعامل هراسی و مذاکره هراسی گفت: می گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید الکتریسیته خطرناکی اینها دارند به اینها نزدیک نشوید یک آقایی می گوید هر وقت ما با خارجی ها مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد این همه امام فریاد زد خود باوری، خود باوری و این همه رهبری نظام فریاد زد خودباوری ،‌خود باوری و اعتماد نفس ، اعتماد به نفس ما این است؟ ما می ترسیم؟ از کی می ترسیم؟ ما در منطق کم نمی آوریم، دیپلماتهای مجربی داریم امروز در راس وزارت خارجه افرادی هستند که نه تنها در منطقه که در جهان جزو برترین دیپلمات ها هستند. بروید صورت مذاکرات سالیان دراز گذشته را بخوانید من اینقدر دیدم بعضی ها هراسان زندگی می کنند و چون خود اعتماد به نفس ندارند گفت کافر همه را به کیش خود پندارد دیگران را هم این چنین می بینند ناچار شدم چند مورد مذاکرات خودم را با دیپلماتهای هسته ای بیاورم با اینکه عرفش این نبود این کار را من کار کردم تا بخوانند و ببینند ترسوها یک عده به ظاهر شعار می دهند ولی بزدل سیاسی اند هر وقت می خواهد مذاکره شود عده ای می گویند ما هم داریم می لرزیم خوب به جهنم، بروید یک جای گرم برای خودتان پیدا کنید. چکار کنیم خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده ما چکار کنیم.

کارشناسان تاجران ترجیح می دهند به جای بحث در مورد نوع گفتار رییس جمهور توجه همکاران را به وضعیت اقتصاد کشور جلب کنند. همه ما با آسیب های تحریم آشناییم و از آسیب های اقتصاد غیر رسمی که به مراتب کشنده تر از آسیب های تحریم ها بود نیز آگاهی داریم. برخی به بهانه دور زدن تحریم ها، منافع ملی را دور زدند و همین دلالان تحریم و ویژه خواران بودند که برای خود بهشت اقتصادی و برای ما جهنم اقتصادی ساختند. اکنون نیز که با رهنمودهای رهبری و با اراده و انسجام ملی در مسیر ورق زدن یک برگ تاریخی دیگر و رفع تحریم ها و آغاز دوران پساتحریم هستیم عده ای دلواپسند و خطوط قرمزشان مانع از صیانت منافع ملی کشور شده است.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دنیا باید بداند، ما شعار نمی دهیم و تعارف نمی‌کنیم. ما یک روابط صمیمانه و برد – برد نه تنها در بحث هسته‌ای بلکه در تمام روابط‌مان می خواهیم .ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط ، مشوش و مشبه جلوه دادند، برگردانده و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنیم. ما دلمان می‌خواهد با همه جهان و همه آنهایی که می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند، مسائل مان را حل کنیم ، حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشتیم ،اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد. حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت ؛می‌توانیم به روابط عادی در آینده برسیم البته اگر اطمینان کنیم که منافع ملی ما تضمین است. خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست؛ همه جا خط قرمز ،فقط منافع ملی ما است. آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود، آنجا خط قرمز ما است و جایی که منافع ملی ما تضمین شود ،آنجا چراغ سبز ما است و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.

ما نیز پیشتر بر این موضوع تأکید داشتیم که خطوط قرمز، منافع ملی ما را تعریف نمی کند بلکه این منافع ملی است که تعیین کننده خطوط قرمز است. امیدواریم در این فرصت تمدیدی مذاکرات با همدلی و همکاری و با ابتکار عمل گام های استوار در مسیر توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها برداریم. در این مقطع باید به تیم مذاکره کننده اعتماد کامل داشته باشیم و بگذاریم آنها ضمن صیانت از منافع ملی ثبات و آرامش اقتصادی و سیاسی را برای ما به ارمغان بیاورند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: