به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اقتصاد نمی تواند از سیاست خارجی جدا باشد

رییس جمهوری در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد:بخش خصوصی به آینده اقتصاد کشور مطمئن باشد و این اطمینان دادن براساس برنامه، اطلاعات و نگاه دقیق به سیاست داخلی و خارجی است. دکتر روحانی با تاکید بر اینکه اقتصاد نمی تواند از سیاست خارجی جدا باشد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران امروز همه تلاش خود را بکار می بندد که شرایط تعامل اقتصادی با دنیا مهیا شود و در این عرصه سفارتخانه های ما در بخش اقتصادی باید فعال شوند. رییس جمهوری گفت: شرایط امروز ما به گونه ای است که از تحریم هم در حال خروج هستیم. دکتر روحانی در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری نیز اشاره کرد:  در سیاست خارجی به حول و قوه الهی قدم‌های شایسته‌ای را این دولت به کمک مردم و با هدایت‌های رهبری، برداشته است. امروز رابطه ما با همسایگان‌مان از دیروز بهتر است یکی دو کشور هستند که به نقطه مطلوب نرسیده است اما با بسیاری از کشورهای همسایه رابطه‌ نزدیک و بهتری داریم. وی گفت: همه قبول دارند یکی دو قدم دیگر در سیاست خارجی برداریم به طور کامل دروازه‌ها گشوده خواهد شد و خواهید دید که ایران یکی از مراکز مهم سرمایه‌گذاری در این منطقه خواهد شد.  فعالان اقتصادی به خاطر دارند که در زمان مناظره های انتخاباتی تحریم ها در حوزه اقتصاد و برنامه هسته ای در حوزه سیاست خارجی مورد بحث قرار گرفت. متأسفانه تا آن زمان رابطه مستقیم سیاست خارجی با اقتصاد مورد توجه قرار نگرفته بود. کارشناسان تاجران از اظهارات رییس جمهور در این زمینه استقبال می کنند. باور و تلاش ما بر این بوده تا این رابطه مستقیم را هر چه بیشتر معرفی کنیم تا با بازتعریف سیاست های کلان و اصلاح رویکرد سیاست خارجی بتوانیم مناقشه هسته ای را به پایان برده، تحریم ها را رفع کرده و اقتصاد را از بحران برهانیم. همانگونه که دکتر روحانی تأکید کرد امیدواریم یکی دو قدم دیگر را نیز با موفقیت برداریم و شاهد باز شدن کامل دروازه ها و آغاز دوران پساتحریم باشیم.

سرمایه گذاران خارجی آماده اند ولی نیامده اند

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: گروه هایی از کشورهای آلمان و قطر ضمن بازدید از منطقه، علاقه مندی خود را برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام کرده اند. به گزارش ایرنا، مهدی یوسفی با اشاره به دیدار گروه های خارجی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، گفت: اتاق بازرگانی ترکیه (ازمیر) نیز بتازگی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بازدید کرده و فرصت های سرمایه گذاری برای آنها تشریح شده است. چند ماه پیش نیز مدیرعامل سابق سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از دعوت سرمایه گذاران کشورهای خارجی از جمله آلمان، هلند و چین خبر داده بود. به گزارش سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی، بسته های جدید سرمایه گذاری تنها شامل پروژه های صنعتی نیست و شامل فرصت های سرمایه گذاری جدید در حوزه های گردشگری، احداث هتل، کشاورزی، گلخانه، حوزه انرژی، انرژی های نو و بهینه سازی مصرف نیز می شود. سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس به منظور تشویق سرمایه گذاران و تسهیل حضور آنان در این منطقه، بسته های جدید سرمایه گذاری تعریف کرده است. جذب سرمایه گذاری خارجی از یک سو و تنوع سازی اقتصادی از سوی دیگر نه تنها موفقیت های اقتصادی و تجاری برای ما در بر خواهد داشت بلکه گام موفقی برای تأمین امنیت ملی کشور نیز خواهد بود. ما در ایران و همسایگان ما در منطقه به خوبی از مخاطرات وابستگی به یک یا دو کشور آگاهیم. استقبال شرکتهای مختلف از کشورهای متعدد در دوران پساتحریم متضن امنیت ملی ما نیز خواهد بود.

سیاست خارجی و نجات دریاچه ارومیه

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با عمر بوگارا، نماینده بانک جهانی بر توسعه و همکاری های ایران و این بانک به ویژه در پروژه های اجتماعی، زیست محیطی و انسانی تاکید کرد. علی طیب نیا ضمن ابراز تاسف از کاهش سطح همکاری های ایران و بانک جهانی طی چند سال گذشته، به ویژه در زمینه وام دهی گفت: برداشت ما این است که یک نهاد تخصصی بین المللی مثل بانک جهانی همواره در ماموریت های خود سریع و کارآمد عمل می کند و انتظار ما این است که در خصوص یک فاجعه انسانی و اجتماعی عمده ای که در دریاچه ارومیه در حال روی دادن است با سرعت بیشتری اقدامات خود را هماهنگ کنیم. وی با اشاره به سفرهای  هیأت کارشناسی بانک جهانی درخصوص افزایش ایمنی جاده های ایران و کاهش آلودگی هوا در ماههای اخیر گفت: انتظار ما از همکاری های بین ایران و بانک جهانی بسیار بیش از سطح فعلی است و باتوجه به اینکه ایران جزو سهامداران بانک جهانی می باشد، بنابراین حق دارد از منافع و حق مالکیت خود در بانک جهانی منتفع شود  عمر بوگارا، مدیراجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی نیز از آمادگی کامل بانک جهانی به ویژه رئیس جدید بخش خاورمیانه و شمال آفریقای این بانک برای ارتقاء راهکارهای دوجانبه خبر داد. هر چند وزیر اقتصاد اشاره کرد که تحریم ها و محدودیت های بین المللی نباید مانع از همکاری های ایران و بانک جهانی می شد اما نمی توان ملاحظات سیاسی این سازمان را در این خصوص نادیده گرفت. امیدواریم با تداوم تعامل سازنده با جامعه بین المللی و همچنین ساختار نوین بانک جهانی بتوانیم از تجربه، تخصص و منابع مالی بانک جهانی برای نجات دریاچه ارومیه قدم های مثبت برداریم.

20 سال خطای اقتصادی

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از افزایش 22 نفری آمار فوتی‌ها در روزهای اضطرار آلودگی‌ هوا خبرداد. وی با اشاره به انجام مطالعاتی که در حوزه سلامت در کمیسیون تشکیل شده است، گفت: آلودگی آب، هوا و غذا نخستین موردی بود که مشخص شد. آمارها نشان می‌داد در شهر تهران سالانه 2400 مورد مرگ در اثر آلودگی هوا، 4500 مورد بستری و 2500 مورد بستری بیمار قلبی در ارتباط با آلودگی هوا صورت می‌گیرد. وی همچنین با اشاره به مسائل زیست محیطی مطرح در مورد دریاچه ارومیه تاکید کرد: دریاچه ارومیه حاصل 20 سال خطای اقتصادی ماست. زمین‌های کشاورزی اطراف دریاچه از  158هزار هکتار به 700 هزار هکتار رسیده‌اند. سدسازی‌ها راه ورود آب را بسته و حجم بسیار زیاد خاک و شن و ماسه گردش طبیعی آب را مانع شده‌اند. شرایط به گونه‌ای است که نگرانیم مبادا ریزگرد نمکی کشور ما را تهدید کند. نمودار زیر میزان دی اکسید کربن در هوای کشور در جهار دهه گذشته است.   

 

تاجران Taajeraan - دی اکسید کردن هوای ایران

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: