به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چرا اقتصاد ایران از عربستان سعودی عقب مانده؟ آقای کرمانی در مقاله خود به این پرسش پاسخ داده اند. برخی از خوانندگان این مقاله پیشنهاد کردند برخی از شاخص ها در نمودار تشریح شود. برخی از ارقام و آمار اقتصادی را در مجموعه ایران به روایت ارقام بررسی کرده ایم. در ادامه نرخ تورم، صادرات نفت، سرانه تولید ناخالص داخلی و رشد تولید ناخالص داخلی ایران و عربستان را مقایسه می کنیم.

 تاجران Taajeraan - تورم

 تاجران Taajeraan - صادرات نفت

 تاجران Taajeraan -سرانه تولید ناخالص داخلی

 تاجران Taajeraan - رشد تولید

بخش هایی از مقاله آقای کرمانی به این شرح است:

گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل حکایت از آن دارد که عربستان از سال 2005 تا 2007 میلادی به طور متوسط سالانه 18 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده است. این رقم در سال 2013 نه میلیارد دلار بود. در سال های 2005 تا 2007 ایران تنها 2,4 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده و این رقم در سال 2013 تنها 3 میلیارد دلار بوده است. انتظار می رود حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی کشوری به وسعت ایران دو تا سه برابر این رقم باشد. واقعیت آنست که هیچ کشوری بدون داشتن یک اقتصاد باز و پذیرای سرمایه گذاری مستقیم خارجی نمی تواند شاهد رشد فراگیر و شکوفایی اقتصادی باشد. جمعیت عربستان سعودی نصف جمعیت ایران است اما سرمایه گذاری خارجی در آن کشور سه برابر ایران بوده است. این مشکل ناشی از تحریم ها، قوانین نامناسب سرمایه گذاری در ایران و تصدی گری بیش از حد دولت در امور اقتصادی می باشد.

بخشی از موفقیت عربستان سعودی ناشی از این است که در دسامبر 2005 این کشور به سازمان تجارت جهانی پیوست. هرچند 13 سال طول کشید تا عربستان به عضویت این سازمان پذیرفته شود اما دولت ریاض در این مدت تلاش کرد تا قوانین بانکی، سیاست های تجاری و تعرفه، مالکیت معنوی و  قوانین مربوط به مالکیت خارجی ها را متحول کند و از محدودیت ها بکاهد. در نتیجه این تلاش ها، اکنون عربستان از لحاظ بازبودن فضای تجاری و سرمایه گذاری در خاورمیانه مقام اول را داراست و این در حالی است که ایران در این زمینه در رده آخر قرار دارد.

در زمینه آموزش علوم و فناوری ایران یکی از پیشگامان در منطقه است. بر اساس گزارش یک نهاد آموزشی در اروپا، از 100 دانشگاه برتر در خاورمیانه، 21 دانشگاه در ایران است. این در حالی است که تنها 7 دانشگاه عربستان در این فهرست قرار دارند و اکثر آن دانشگاه ها هم بر علوم و فناوری تمرکز نمی کنند. بر اساس تحقیقی که بنیاد ملی علوم آمریکا در سال 2012 انجام داده، 89 درصد از دانشجویان دکترای ایرانی در آمریکا، پس از پایان تحصیلاتشان در آن کشور باقی می مانند و به ایران باز نمی گردند. این آمار هشدار دهند است و به روشنی نشان می دهد اقتصاد کشور فرصت های مناسبی برای دانش آموختگان و نخبگان فراهم نمی سازد.

بد نیست در انتها به اظهارات اخیر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در مورد روابط ایران و عربستان نیز اشاره کنیم. عباسعلی منصوری‌آرانی نماینده مردم آران و بیدگل به دورنمای روابط ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی دو کشور قدرتمند و تأثیرگذار در دنیای اسلام و جامعه بین‌المللی هستند، از این رو این دو کشور می‌توانند نقش بی‌بدیلی در منطقه ایفا کنند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: عربستان علاوه بر اینکه جزء کشورهای همسایه ماست، به لحاظ اشتراکات مذهبی و حتی مباحث اقتصادی از جمله در حوزه نفت قابلیت همکاری دارد.  

اظهارات این رایزن نظامی سابق ایران در عربستان در راستای سیاست های منطقه گرایی نیز قابل توجه است.

اهمیت منطقه گرایی از منظر اقتصادی و تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: