به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اگر روستا خالی شود

محمد ناظمی اردکانی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور، در همایش مراسم روز جهانی جمعیت گفت:‌ در حال حاضر با مهاجرت از روستاها به شهرهای کوچک و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مواجه هستیم که این وضعیت می‌تواند عواقب منفی را به دنبال داشته باشد. وی با اشاره به موضوع مهاجرت اظهار کرد: اگر روستاها از جمعیت خالی شود و مردم به شهرها بیایند تبعات منفی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گریبان کشور را می‌گیرد و باید پدیده مهاجرت را هرچه زودتر و با اعمال سیاست‌های دراز مدت اصلاح کنیم. بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت کار متفاوت بودن شرایط اشتغال در شهرها و روستاهای کشور نشان می دهد در حالی که تنها 37 درصد افراد جویای کار ساکن در شهرها موفق می شوند تا در کمتر از 6 ماه وارد بازار کار شوند اما این وضعیت در روستاها بهتر است به نحوی که حدود 50 درصد کل جویندگان کار در روستاها می توانند در 6 ماه اول جستجو، شغلی را برای خود دست و پا کنند. در عین حال، بالغ بر 30 درصد کل کارجویان زن و مرد ساکن در روستاهای کشور یا خواستار کار در روستاها نیز دوره های بالاتر از 19 ماه را در انتظار کار به سر می برند. عوامل مختلفی را در خصوص این فرایند می توان برشمرد. مهران ارشادی فر، از فعالین بخش خصوصی، با توجه به سیاست های اخیر دولت برای مقابله با رکود نکته ای را به تاجران متذکر شده است که برای معکوس کردن روند مهاجرت از روستا به شهر نیز می تواند مؤثر واقع شود. به اعتقاد ایشان در حوزه انرژی یکی از سیاست های پیشنهادی دولت گاز رسانی به روستاهاست که این سیاست به نظر درست نمی آید. موضوع انرژی روستایی یکی از موضوع هایی است که در دنیا دیدگاه نوینی در باره آن وجود دارد. ورود انرژی از هر نوع از خارج از روستا باعث می شود که روستا دیگر نهاد مستقل اقتصادی نباشد و به نهادی وابسته تبدیل می شود. هر چه تعداد نهاد های مستقل در حوزه اقتصاد بیشتر باشد اقتصاد پایدار تر است. دیگر اینکه بخشی از درآمد روستا که می تواند صرف آبادانی روستا شود به خارج از روستا انتقال می یابد. بخشی از پسماندهای کشاورزی که پیش از این برای تامین انرژی به کار می رفت به مشکل زیست محیطی تبدیل می شود. بنابراین استفاده از انرژی های نو در روستاها پیگیری می شود. این انرژی ها که شامل انرژی باد، خورشیدی، زمین گرمایی و فراورش پسماندها می شود می تواند به یک منبع انرژی مستقل ، پایدار و قابل توسعه تبدیل شود. ین گونه پروژه ها می تواند توسط بخش خصوصی به اجرا درآید تا هم سرمایه و توان بخش خصوصی را به حرکت در آورد و هم اشتغال مفید ایجاد کند.

هر خصوصی سازی، خصوصی سازی نیست

حسن رضا صفری، عضو انجمن مهندسی دریایی ایران درباره زیان 441 میلیارد تومانی شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در سال 1392 گفت: این زیان حاصل بی تدبیری دولت قبل در خصوصی‌سازی غلط این شرکت است. در همین حال اطلاعات منتشر شده در بورس نیز نشان می دهد که صدرا در سال 1390  با زیان خالص پس از کسر مالیات معادل 213 میلیارد تومان مواجه شده بود که این زیان در سالهای 1391 و 1392 به ترتیب به 385 و 331 میلیارد تومان رسید.  همچنین جمع بدهی های شرکت صدرا نیز که در سال 1390 به 1839 میلیارد تومان رسیده بود در سالهای 1391 و 1392 به ترتیب به 2996 و 3453 میلیارد تومان رسید.  به این ترتیب صدرا در سال گذشته شرکتی کاملا زیانده بود و حتی جمع بدهی این شرکت از جمع دارایی های آن پیشی گرفت.   در مرداد سال 1392 مدیریت و سهام شرکت صدرا از قرارگاه خاتم الانبیا به یک پیمانکار بخش خصوصی سپرده شد.  وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در نشست خبری خود با اشاره به اینکه خریدار واحدهای دولتی باید صاحب صلاحیت باشد، عنوان کرد: شرکت صدرا به بدترین شکل ممکن واگذار شد و این شرکت عملا نمی تواند کار کند.  محمدرضا نعمت زاده با بیان اینکه دولت یازدهم خصوصی سازی با روش رد دیون را ممنوع کرده است، گفت: اگر دولت می خواهد بدهی خود را پرداخت کند، سهام فروخته و  پول طلبکاران را بدهد نه اینکه سهام شرکت‌ها را بابت رد دیون واگذار کند. وی تاکید کرد: ما تقاضا کردیم برخی از واحدهای بزرگ که آماده خصوصی سازی بودند به دولت بازگردند تا بعدا به صورت اصولی این واحدها را واگذار کنیم.  با نگاهی به این نمونه خصوصی سازی در می یابیم که هر خصوصی سازی، خصوصی سازی نیست. بیکاری بیش از 600 نفر از پرسنل صدرا تنها مشکلی در ساختار صدرا نیست و اینگونه بیکاری ها تأثیرات نامطلوبی بر کل اقتصاد کشور دارد.

چابهار و روابط ایران و هند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با سفیر هند در تهران، بندر چابهار را قطب کالایی ایران در آینده ای نزدیک ارزیابی کرد و گفت: سرمایه گذاران این منطقه آینده خوب و مطمئنی خواهند داشت.غلامحسین شافعی در این جلسه با اشاره به تغییر و تحول مسیرهای ارتباطی ایران بعد از تحریم ها، افزود: مسیرهای ارتباطی ایران در امر تجارت با کشورهای همسایه بعد از تحریم ها دچار تغییر شده و دولت ایران توسعه حمل و نقل ریلی را جز برنامه های اصلی خود قرار داده است.   هر چند این پروژه ها به خصوص پروژه توسعه بندر چابهار مزیت های بالقوه ای برای اقتصاد کشور دارد اما نباید چالش های پیش رو را نادیده بگیریم. این پروژه نیاز به سرمایه گزاری سنگین دارد و دولت در حال حاضر قادر به تأمین بودجه برای چنین پروژه هایی نیست. سریو استاوا، سفیر هندوستان،  یادآور شد: دولت هندوستان افزون بر ۳۰۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در این بندر در نظر گرفته است.  اما هنوز تضمینی برای انجام این معامله و توافق نیست. شافعی در سخنان خود به پروژه اتصال راه آهن مشهد به هرات افغانستان اشاره کرد و از آغاز برنامه های توسعه ای در منطقه سرخس نیز خبر داد. سفیر هند نیز گفت: برقراری ارتباط داخل سرزمینی از چابهار به زاهدان و سپس بندرعباس البته از طریق خطوط ریلی در اولویت بعدی قرار دارد. همانگونه که پیشتر نیز اشاره کردیم نگرانی های هند در مورد تجارب تجاری گذشته با کشورمان را می توان در سه دلیل عمده خلاصه کرد:  نگرانی های امنیتی حاصل از خشونت و عدم ثبات در دو سوی مرزهای ایران و پاکستان در بلوچستان، عدم توافق در مورد قیمتگذاری ها و تعرفه های ترانزیت و همچنین محدودیت های حاصل از تحریم های بین المللی.  امیدواریم با تداوم اراده ملی برای رفع تحریم ها و تعامل سازنده با جامعه بین المللی بخشی از نگرانی های امنیتی هند برای انجام این سرمایه گذاری رفع شود.

همکاری منطقه ای: آب در مقابل انرژی

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه سفر به زابل گفت:در صورت تامین آب مورد نیاز تالاب هامون از سوی افغانستان، برق و سوخت  به آن کشور صادر می شود. هاشمی گفت: بسترسازی لازم برای گرفتن امتیاز عرضه سوخت به افغانستان انجام شده است و استان ما می تواند در جهت تامین نیاز آن کشور به انرژی ایفای نقش کند. کارشناسان تاجران از این اقدام در مسیر توسعه روابط منطقه ای استقبال می کنند.  یافتن راه حل های مبتکرانه با آگاهی از نیازها و توانایی های موجود در منطقه می تواند در درازمدت به توسعه منافع مشترک در دوران پساتحریم بیانجامد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: