به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیشتر به برخی از نظرات متفاوت کارشناسان و فعالان اقتصادی در مورد سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود اشاره کردیم.  همچنین بررسی بسته پیشنهادی دولت توسط مرکز پژوهش های مجلس را با شما در میان گذاشتیم.  واکنش های برخی از نمایندگان بخش خصوصی را در ادامه مرور خواهیم کرد. کارشناسان تاجران از فعالان اقتصادی دعوت می کنند که با ارائه نظرات خود در این هم اندیشی ها شرکت کرده و مسئولان را از دیدگاه های خود مطلع کنند.  اتخاذ سیاست های مناسب مستلزم هم اندیشی و همفکری فعالان دلسوز اقتصادی با گرایش های مختلف است.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد که اجرای لایحه خروج از رکود دولت به زمان نیاز دارد و دولت به سرعت نخواهد توانست به موارد مورد نظر عمل کند.  وی اعلام کرده است که دولت باید کنترل های لازم برای پایبندی به قانون را اعمال کند تا دیگر قوه هایی فراقانونی همچون بانک ها نتوانند از اجرای قانون سر بازدند. وی بهترین راهکار خروج از رکود را در ورود سرمایه‌گذاری خارجی اعم از کوچک و بزرگ نامید کع می‌تواند بدون آنکه اثر تورمی داشته باشد، ما را از رکود خارج کند، به شرط آنکه بهبود فضای کسب و کار را جدی بگیریم.

یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: یک ‌سری تناقض‌ها در بسته سیاستی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود دیده می‌شود که دولت باید به آنها توجه کند. وی گفت: دولت به ‌دنبال این است که منابع بودجه را به وسیله مالیات بالا ببرد، چون چیزی حدود 29 تا 30 درصد بودجه کشور با مالیات تامین می‌شود، اما در این بسته عنوان شده که مالیات کاهش یابد. رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران  به تناقضی دیگر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عنوان کردند برای خروج از رکود به واحدهای بخش پیشران اقتصاد همچون نفت، گاز، پتروشیمی و گردشگری توجه شود و در تجهیز منابع بانکی و مالی اولویت به این بخش‌ها داده شود تا رشد پیدا کنند، اما از طرف دیگر عنوان می‌کنند که ما می‌خواهیم به واحدهای کوچک و متوسط توجه کنیم؛ چرا که بیشترین اشتغال در واحدهای کوچک و متوسط است و بیشترین آسیب‌ها و نارسایی‌ها را در این سال‌ها این بخش‌ها دیده‌اند.

احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون فضای کسب‌وکار، کارآفرینی و مقررات اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه فضای کسب‌وکار، یک اصطلاح فراگیر است، گفت: دولت در نظر دارد تا این بسته سیاست‌های اقتصادی برای خروج از رکود تورمی را جایگزین قانون حمایت از تولید کند. با توجه به اینکه بند بهبود محیط کسب‌وکار در این بسته دیده شده، به نظر می‌رسد اگر به موقع اجرایی شود، بر محیط کسب‌وکار موثر است و حتی می‌تواند مکمل قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار نیز باشد.

محسن خلیلی، رییس کمیسیون صنعت و معدن،با اشاره به این بسته سیاستی، بر ایجاد آزادی های اقتصادی در کشور تاکید کرد و گفت: رشدتولید ناخالص داخلیدر کشورها نسبت مستقیم با آزادی های اقتصادی دارد و بررسی کشورهای مختلف نیز این واقعیت را به خوبی نشان می دهد که در هر کشوری که آزادی های اقتصادی حاکم است، رشد اقتصادی نیز به وقوع پیوسته است. وی در بخش دیگری از سخنانش به مقوله حکمرانی خوب  یا Good Governance اشاره کرد و افزود: داشتن حکمرانی خوب و گام برداشتن در این مسیر، رشدتولید ناخالص داخلیرا برای کشورها به همراه خواهد داشت که این مقوله برای ایران نیز صادق است. رییس کمیسیون صنعت و معدن با بیان اینکه بنگاه هایی که بر این مسیر حرکت کنند در نهایت بهره وری بالا را برای مجموعه خود به همراه خواهند آورد، تصریح کرد که مقوله حکمرانی خوب باید در دولت و شرکت های داخل کشور احیا شود.

مهدی پورقاضی نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن نیز به موضوع تداوم قیمت گذاری ها اشاره کرد و معتقد است که با وجود آنکه در بسته سیاستی خروج از رکود تورمی، قیمت گذاری ها مزمت شده است اما بر روی ارز همچنان قیمت گذاری می شود و تاکید کرد که دولت باید از بازار ارز خارج شده و اجازه دهد نرخ ارز بر اساس قواعد اقتصادی تعیین شود. وی در بخش دیگری از سخنانش به پیش نویس لایحه حمایت از تولید اشاره کرد که در بخشی از این لایحه بر افزایش سرمایه بانک ها تاکید شده است. پورقاضی با انتقاد از این تصمیم، هرگونه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای افزایش سرمایه بانک ها را به ضرر اقتصاد کشور دانست و معتقد است که اگر دولت اقدام به پرداخت بدهی های خود به بانک ها کند دیگر نیازی به افزایش سرمایه بانک ها با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی نیست.

جمعبندی دیدگاه های کارشناسان تاجران به زودی به اطلاع شما همکاران خواهد رسید. از شما دعوت می کنیم ضمن مطالعه متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود  در این هم اندیشی ها شرکت کنید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: