به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مجلس و روند مذاکرات

محمد جواد ظریف در جلسه غیر علنی مجلس حاضر شد و گزارشی از روند مذاکرات ارائه کرد. به گزارش ایسنا، محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در مجلس در این خصوص گفت: آقای ظریف گزارش افتخارآمیزی به نمایندگان ارائه کردند و ما به عنوان خدمتگزاران مردم به چنین دیپلمات‌هایی افتخار می‌کنیم که اینقدر قوی، متقن و مستدل از منافع ملت ایران در یک فضای بسیار پیچیده، ابهام‌آمیز و سخت دفاع می‌کنند. تابش ادامه داد: بر اساس گزارش آقای ظریف اگر همان‌طور که تاکنون به تعهدات‌مان در توافق ژنو عمل کرده‌ایم، در چهار ماه آینده نیز به این تعهدات عمل کنیم و اعضای 1+5 هم متعاقبا تعهداتشان را عملیاتی کنند می‌توانیم پیش از پایان دوره چهار ماهه به توافق همه‌جانبه‌ای دست پیدا کنیم. تابش در پایان گفت: به اعتقاد من وجدان عمومی مجلس گزارش آقای ظریف را تحسین و قبول کرد که تیم مذاکره‌کننده در راستای منافع ملی و تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری نسبت به ایفای حقوق ملت اهتمام به خرج داده است.به اعتقاد کارشناسان تاجران، فعالان اقتصادی باید از این نوع رویکردهای مثبت مجلس در مسیر حمایت از تیم مذاکره کننده استقبال کنند. بدون شک اگر همه ما و حتی آنهایی که هنوز نگرانی ها و دغدغه هایی نسبت روند مذاکرات دارند در این مقطع به دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم و آنها را در به نتیجه رساندن مذاکرات و دستیابی به توافق نهایی و رفع تحریم ها تشویق و حمایت کنیم، آینده درخشانی را در دوران پساتحریم شاهد خواهیم بود. 

لایحه فوریتی خروج از رکود

هیات دولت به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، گزارش سیاست های اقتصادی دولت را برای خروج غیرتورمی از رکود طی سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، بررسی کرد. این گزارش مشتمل بر ۱۷۳ بند در چهار حوزه سیاست های اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب و کار ، تامین منابع مالی و فعالیت ها و محرک های خروج از رکود است. در این گزارش، سیاست های اصلاح مالیاتی به منظور تشویق فعالیت های بخش خصوصی، جهت دهی به سمت تجهیز بیشتر منابع مالی برای بنگاه های اقتصادی و توسعه صادرات غیرنفتی و سیاست های مربوط به چگونگی مدیریت و تسویه بدهی های دولت در راستای سیاست های مالی ، مورد توجه قرار گرفته است. رییس‌ جمهوری، مهمترین مساله دولت در سال ۹۳ را «خروج از ركود» دانست و تصریح كرد: بخشی از بسته عملیاتی و سیاستگذاری خروج از ركود نیاز به قانون دارد كه دولت در همین راستا و با هدف ورود به مرحله رونق اقتصادی، لایحه فوریتی را پس از تعطیلات به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد كرد. به اعتقاد کارشناسان تاجران رکود تورمی چالش بزرگی برای اقتصاد کشور است و برای مقابله با آن یک فرمول ساده وجود ندارد. پژوهش در مورد تجارب کشورهای دیگر در مقابله با رکود تورمی نیز می تواند در این مسیر موثر باشد. در این مقطع دستیابی به توافق جامع هسته ای و رفع تحریم ها می تواند کمک بزرگی باشد. به گزارش سایت ریاست جمهوری، هیات وزیران در راستای رویکرد مشارکت جویی دولت تدبیر و امید و با توجه به اهمیت موضوع رونق و خروج از رکود، کلیه صاحبنظران و نخبگان را به مشارکت فکری در بررسی این بسته سیاستی دعوت نمود. صاحبنظران می توانند حداکثر ظرف ۱۰روز از زمان انتشار این گزارش،  دیدگاههای خود را به دفتر هیات دولت به پست الکترونیکی  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدارسال کنند.
متن کامل سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود طی سالهای 93 و 94

کسب و کار فقط فهرستی از بایدها و نبایدها نیست 

آن دسته از همکارانی که مطبوعات و انتشارات بین المللی را دنبال می کنند می دانند که این روزها صحبت بر سر کتابی است که فروش آن از فروش کتاب سرمایه در قرن بیست و یکم توماس پیکتی نیز سبقت گرفته است. نام این کتاب Business Adventures است که می توان آن را به ماجراجویی های کسب و کار ترجمه کرد. این کتاب اثر جان بروکز است و برای اول بار در سال 1969 میلادی به چاپ رسید. این کتاب مجموعه مقالاتی است که جان بروکز برای مجله نیویورکر نوشته بود. چاپ مجدد و فروش این کتاب مدیون اظهارات بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت است. بیل گیتس گفته این کتاب بهترین کتابی است که او در مورد کسب و کار خوانده است. هر چند هنوز نسخه ای از این کتاب به دست ما نرسیده و تا جایی که اطلاع داریم تنها نسخه انگلیسی آن منتشر شده است اما بازخوردها حاکی از آن است که این کتاب به کسب و کار به عنوان مجموعه ای از آزمون و خطا نگاه نمی کند بلکه آن را یک فرایند پیچیده می داند و نه به شکلی که این روزها مد شده است کاری که در چند قدم و یا چند اقدام خلاصه شود. کسب و کار موفق نیاز به رهبری و مدیریت قوی، آزمون و خطا و تعهد به ارائه خدمات و محصولات موردنیاز مشتریان دارد. فراتر از این ها یک کسب و کار موفق مستلزم داشتن بینش و دوراندیشی است. یکی از نمونه های موفقی که در این کتاب ذکر شده شرکت زیراکس است. زیراکس در تحقیقاتی سرمایه گذاری کرد که در آن مقطع مدیران آن نیاز فوری به آن نداشتند و کاربردی در کوتاه مدت برای آن متصور نبودند. نتایج آن تحقیقات که در مورد اترنت و رابط کاربری بود به ایجاد و رشد شرکت هایی مانند مایکروسافت و اپل منجر شد.  به مجرد اینکه نسخه ای از این کتاب به دست ما برسد، نکات جالب آن را برای استفاده مدیران و فعالان اقتصادی بازگو خواهیم کرد. اگر دوستان دیگری زودتر از ما این کتاب را به دست آوردند می توانند برداشت خود را با ما و شما در میان بگذارند.

سوءمدیریت عمومی در کردستان

به گزارش خبرنگار مهر، منصور خاكسار در جریان دیدار نماینده ولی فقیه با شماری از نخبگان استان كردستان اظهار داشت: متاسفانه بنا به دلایل مختلف و بر اساس بررسی های صورت گرفته در حال حاضر 80 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی استان كردستان تعطیل هستند.  نخستین سؤالی که به ذهن خطور می کند این است که آیا خاکسار به سوءمدیریت در سطح واحدهای تولیدی اشاره می کند یا سوءمدیریت در سطح کلان؟  از نظر آماری، بعید به نظر می رسد که 80 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی استانی چون استان کردستان به خاطر سوءمدیریت مدیران تعطیل شده باشند.  شاید عامل اصلی سوءمدیریت در سیاستگذاری هایی است که باعث غفلت از تولید شده و شرایطی را به وجود آورده است چرخ تولید نه تنها در کردستان بلکه در سایر استانها نیز درست نمی چرخد؟

مبارزه با قاچاق آثار سینمای ایران

سینماگران ایرانی به مخاطبان اینترنتی آثار سینمای ایران نامه‌ نوشتند. به گزارش ایسنا، 202 سینماگر در بخشی از این نامه نوشته اند: حضور هر فیلم در شبکه‌های مجازی، وقتی بدون رعایت حقوق صاحب مادی و معنوی آن اثر صورت می‌گیرد، بلافاصله نبرد نابرابری را میان سودجویان با کلیه‌ی تولیدکنندگان و پخش‌کنندگان قانونی آن اثر آغاز می‌کند که شکست مظلومانه صاحبان آثار، نتیجه قطعی آن است. این سیناماگران از مخاطبان خود می خواهند که نسبت به آسیبی که بر آنها وارد می‌شود، حساسیت و احساس مسئولیت بیشتری داشته بشند. وب‌سایت‌هایی که بدون داشتن هر نوع قراردادی با مالکان آثار، به طور غیرقانونی فیلم‌های داستانی، مستند و کوتاه را به شما عرضه می‌کنند، خسارت‌های غیرقابل جبرانی را بر سینماگران وارد می‌کند. در بخش دیگری از این نامه آمده: اخیراً با یکی از سایت‌های مستقر در اروپا توافقاتی انجام داده‌ایم که به موجب آن شما می‌توانید در هر جای جهان که هستید، فیلم‌های ما را روی وب سایت www.IMVbox.com و یا سایت‌هایی قانونی دیگری که مشخصات آن‌ها در این وب سایت ذکر شده، ببینید. از هموطنان عزیز می خواهیم تا درخواست این سینماگران را اجرا کنند و استدلال رندانه سارقان هنری را نپذیرفته و سند "کپی رایت" آثار ایرانی را در محکمه‌ی وجدان فرهنگی خود امضا کنند.  در عین حال، باید بدانیم که چالش مالکیت معنوی آثار هنری چالشی جهانی است.  برای نمونه، کشورهای فیلیپین، هند، روسیه و آمریکا نیز با در تلاش مبارزه با اینگونه سرقت ها هستند. کشورهای عربی برای مقابله به این مشکل با یک اتحادیه ضد سرقت اثار هنری همکاری می کنند که با Motion Picture Association of America  و گروه MBC  و NileSat همکاری دارد. علاوه بر هماهنگی های لازم با مجاری قانونی، یکی دیگر از راهکارهای مفید، ارائه سریع این آثار به شکل قانونی توسط شرکت های معتبر پخش است.  این راهکار توسط برخی از استودیو های فیلم سازی هالیوود با همکاری شبکه مجازی گسترده چینی Tencent  مورد استفاده قرار گرفته است.  به عبارت دیگر، بسیاری از مخاطبان مایل به خرید اثار هستند اما راه سریع قانونی آن را در دسترس ندارند و اگر آثار در اسرع وقت برای خرید آماده باشند می توان امیدوار بود که مخاطبین مشتاق به جای دانلود غیرقانونی از مراجع معتبر آثار را بخرند.  از طرف دیگر، تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها نیز باید مجهز به نرم افزارهای مقابله با دانلود غیرقانونی اینگونه اثار باشند. در نهایت، همانگونه که در نامه نیز قید شده سند کپی رایت این آثار را باید در محکمه وجدان فرهنگی خود امضا کنیم. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: