به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 

دریافت خبرنامه تاجران taajeraan

فعالان اقتصادی گرامی، همکاران محترم،

تیرماه به پایان رسید و توافق مقدماتی ژنو با مهلت شش ماهه آن وارد مرحله جدیدی شد. هر چند تمدید مذاکرات دستاورد ایده آلی در مقایسه با توافق جامع و رفع تحریم ها نبود اما باید در این مقطع از زحمات تیم مذاکره کننده و همت و تعهد آنها در پرتو حمایت همه جانبه مردم و در سایه همدلی و همراهی مسئولان ذیربط تشکر کنیم. رسیدن به توافق نهایی تنها راه رهایی از آثار مخرب و ویرانگر تحریم هاست و امیدواریم با تداوم حمایت مقام معظم رهبری در چهار ماه آینده راه ها برای رسیدن به توافق جامع و آغاز دوران پساتحریم و تحقق حماسه اقتصادی هموار تر شود.

همکاران شما در وبسایت تاجران نیز در این ماه چون ماه های گذشته در کنار دیگر فعالان اقتصادی و رسانه های اقتصادی و تجاری در مسیر بسط گفتمان اقتصادی کوشیدند که در ادامه مروری خواهیم داشت بر تلاش های آنها.

آقای مرادپور در مقاله ای با عنوان یادداشتی درباره اثر توماس پیکتی. در نوشتار"در حاشیه خبرها" و در مقالۀ مربوط به کتاب سرمایه در قرن بیست و یکم، بحث های اصلی توماس پیکتی را مورد بررسی قرار داده بودیم. مطالب متنوعی در این خصوص نوشته شده است.  به اعتقاد آقای مرادپور هر چند عنوان کتاب پیکتی یادآور کتاب کارل مارکس است ولی برای پاسخ دادن به پرسش های فوق لازم نیست به مارکس رجوع کنیم. در واقع جواب این سوال ها را می توان در آثار اقتصاددانان کلاسیک همچون آدام اسمیت و دیوید ریکاردو پیدا کرد. آقای مرادپور پس از بررسی تحقیقات پیکتی از منظر اسمیت و ریکاردو در نتیجه گیری خود می نویسد: در پایان باید گفت داده های تحقیق توماس پیکتی به این معنی نیست که معامله و تجارت و سود و رشد اقتصادی فی نفسه بد است. بلکه تنها به این معناست که این روند نباید به حال خود رها شده و بی لگام خلاف وحدت و آرمان اجتماعی و ملی عمل کند. بر اساس تحقیق پیکتی تضمینی وجود ندارد که افراد یا گروهها، که کورکوانه به دنبال منافع اقتصادی و نیازهای روزمره خود هستند، به طور اجتناب ناپذیری به سوی جامعه ای عادلانه و موفق پیش بروند. تمامی بخش ها و گروه های جامعه باید منافعی فراتر از سود شخصی داشته باشند و به منافع کشور، به عنوان مجموعه ای شامل، توجه داشته باشند.

آقای علیزاده در مقاله خود با عنوان نظام مالیاتی شفاف و پیشبینی پذیر، اشاره کرد: روند شفاف سازی و کاهش فساد در شکلی ساختاری و همه جانبه باعث خواهد شد تا هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ما به شریکی جذابتر برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شود. ایشان در انتهای این مقاله به این پرسش پاسخ می دهد که جامعه کسب و کار چه می تواند بکند؟

به اعتقاد ایشان افراد و گروه هایی که در فعالیت های تجاری و تولیدی هستند باید با تلاش های دولت همراه شوند و شفافیت مالی را تقویت کنند. استقبال از اصلاحات مالیاتی و اجرای شفافیت مالی در شرکت ها و واحدهای تولیدی از جمله اقداماتی است که بخش خصوصی باید انجام دهد. شرکت های ایرانی حتی بیشتر از همتایان خارجی خود از یک نظام مالیاتی شفاف و قابل پیشبینی سود خواهند برد و در این راستا باید شفافیت را در داخل شرکت خود افزایش داده و اطلاعات مالیاتی لازم را در اختیار دولت قرار دهند. شرکت ها و واحدهای تولیدی باید در تمامی سطوح، از تعامل با مشریان گرفته تا حسابرسی شرکت، شفافیت داشته باشند. رشا و ارتشاء و دیگر فسادهای مالی نباید به هیچوجه تحمل شود. مجموعه این تلاش ها باعث جذابتر شدن شرکت های داخلی برای سرمایه گذاران خارجی نیز خواهد شد. رسیدن به توافق جامع اتمی مکمل تلاش های فوق خواهد بود و شرایط بسیار مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم خواهد کرد. اصلاحات مالیاتی، هم برای شرکت ها و هم برای افراد حقیقی، بخش کلیدی افزایش شفافیت مالی است. افراد و شرکت ها باید رابطه ای از سر اعتماد با دولت داشته باشند و این امر به طور خاص در زمینه تصمیم گیری های اقتصادی و مالی بسیار ضروری است.

درسی از برزیل برای اصلاح یارانه ها عنوان مطلبی بود که آقای فرامرزی ارائه کردند که پربیننده ترین مقاله ماه بود و در همین خبرنامه درج شده است.

خانم زهرایی مقاله ای ارائه کردند با عنوان وزارت نفت، پرچمدار برنامه ریزی برای پساتحریم. این مقاله به عنوان مقاله برگزیده ماه در این خبرنامه درج شده است. امیدواریم همه وزارتخانه ها و نهدهای ذیربط از هم اکنون برای دوران پساتحریم برنامه ریزی کنند تا از فرصت های پیش رو  بهترین استفاده را ببریم.

آقای کرمانی در سه مقاله و از دیدگاه های مختلف به موضوع سرمایه گذاری پرداختند. نخستین مقاله با عنوان ایران، بهشت سرمايه گذاری در دوران پساتحریم ارائه شد. آقای کرمانی در این مقاله نوشته است: هرچند توجه رسانه ها بیشتر معطوف به نیازهای صنعت نفت و گاز بوده ولی مهم است که به بخش های پر ظرفیت دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفته نیز توجه شود. ایشان حوزه های کشاورزی ارگانیک، کالاهای مصرفی و صنعت نساجی را مورد بررسی قرار دادند. به اعتقاد ایشان ظرفیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی زمانی به حداکثر می رسد که پروژهایی با همکاری و مالکیت مشترک شرکت های داخلی و خارجی انجام پذیرد. یکي از ويژگي هاي مهم قانون جذب سرمايه گذاري خارجي امکان ثبت شرکت ايراني با 100 درصد سرمايه خارجي است. ما باید به سرعت صنایع خود را گسترش دهیم و تنها بر صنعت نفت و گاز تکیه نکنیم و در این راه در پی همکاری های مشترک با شرکت های خارجی باشیم. در واقع ما به آن دسته از شرکت های خارجی نیاز داریم که هم فن آوری و هم سرمایه لازم را وارد کشور کنند و به افزایش فرصت های شغلی کمک نمایند.

آقای کرمانی در مقاله سرمایه گذاری خارجی به سبک مکزیکی و با توجه به رویکرد جدید وزارت نفت در قبال قراردادهای نفتی نوشت: دولت مکزیک برای سال ها نگران سرمایه گذاری خارجی در بخش انرژی بود و بیم داشت که شرکت های بین المللی دوباره تلاش کنند تا ذخایر کشور را غارت کنند. اما دولت جدید مکزیک به رهبری انریکه پنیا نیتو دریافت که برای رشد اقتصادی کشور و افزایش تولید و تصفیه نفت، مکزیک باید قوانین انرژی این کشور را تغییر دهد تا امکان سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت و گاز فراهم شود. بدون سرمایه و تکنولوژی خارجی شرکت ملی نفت مکزیک نمی تواند از منابع غیر سنتی نفت و گاز بهره برداری کند. بنابر این در سال 2013 دولت مکزیک قانونی را به تصویب رساند تا بخش انرژی این کشور به روی سرمایه گذاری خارجی باز شود و انحصاری که شرکت ملی نفت بر کشور دارد رفع گردد. همکنون مجلس مکزیک افزایش آزادی سرمایه گذاری در بخش انرژی این کشور را بررسی می کند. خواندن این مقاله را به علاقمندان توصیه می کنم.

بسترهای لازم برای سرمایه گذاری خارجی سومین مقاله آقای کرمانی در سومین مقاله خود در خصوص سرمایه گذاری در این ماه بسترهای لازم برای سرمایه گذاری خارجی را بررسی کردند. به اعتقاد ایشان ما قوانین زیادی برای تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسانده ایم، اما بزرگترین مشکل این قوانین تمرکزشان بر تشویق به جای حراست از سرمایه گذاری خارجی است. متاسفانه این قوانین به دولت اجازه میدهد تا اموال شرکت های خارجی را ضبط کند و قراردادها را لغو نماید و حتی پس از پایان پروژه از استرداد اموال سرمایه گذاری شده و سود بدست آمده جلوگیری کند. در خرداد ماه امسال مقام های وزارت اقتصاد اعلام کردند که این وزارتخانه بسته تازه ای از مشوق ها را برای سرمایه گذاران خارجی آماده کرده است. این خبر خوشی است، اما تنها در صورتی می توان به جذب سرمایه گذاران خارجی خوش بین بود که محدودیت های فضای تجارت در داخل کشور مورد توجه قرار گیرد و قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی اصلاح شود.افزون بر این، نتیجه مثبت مذاکرات اتمی فرصتی برای زمینه‌سازی و انطباق قواعد و رویه‌های داخلی با هنجار‌های بین‌المللی می باشد، امید است بتوان از این فرصت استفادهای مطلوبی به عمل آوریم.

در حاشیه خبرهای هفته : تنوع سازی صادرات

ایران و کویت همشاگردی درکلاس اقتصاد عنوان مقاله دیگری بود از آقای فرامرزی. دولت دکتر روحانی تلاش می کند تا روابط و تجارت منطقه ای را از طریق دیپلماسی اقتصادی احیا کند. افزایش تجارت با کشورهای همسایه همچون کویت علاوه بر افزایش درآمدهای ارزی به ثبات اقتصادی منطقه نیز می انجامد. در ضمن افزایش تعامل تجاری به کاهش  هزینه حمل و نقل و مبادله کالاها هم منجر خواهد شد. یکی از نکات جالب در این مقاله این بود که برخی از اقتصاددان ها پیشبینی کرده اند که اگر کویت به پرداخت یارانه های کنونی ادامه دهد و به متنوع سازی اقتصادی نپردازد، تا سال 2017 بخش بزرگی از ذخایر نفتی اش را مصرف خواهد کرد. به همین علت است که کویت در پی توسعه بخش خصوصی است. اتاق بازرگانی ما می تواند در مشارکت با اتاق کویت تجربیات خود را در زمینه توسعه بخش خصوصی در اختیار کویت بگذارد.

آقای فرامرزی همچنین مقاله ای با عنوان اهمیت منطقه گرایی از منظر اقتصادی و تجاری ارائه کردند. در این مقاله وضعیت کنونی و فرصتهای تجاری برای بخش خصوصی در کشورهای ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی مورد بررسی قرار گرفته است.  

در حاشیه خبرهای هفته : صادرات غیر نفتی در گذر زمان

همگامی مجلس و دولت در گذار به پساتحریم عنوان مقاله دیگری بود از خانم زهرایی. به اعتقاد بهروز نعمتی امروز وقت آن است که به دور از هرگونه افراط و تفریط به سمت رفع مشکلات حرکت کنیم. وی نوشته است نشست‌های مشترک بین دولت و مجلس در این راستا بسیار تأثیرگذار است و به نظر می‌آید حتی اگر به صورت ماهانه انجام شود، چه بسا تأثیرگذاری بیشتری هم داشته باشد؛ بخصوص که رهبر معظم انقلاب هم بر انجام دیدارهای سران قوا و نشست‌های مشترک بین دولت و مجلس تأکید دارند. کارشناسان تاجران در مقاطع مختلف بر اهمیت همدلی و همکاری میان مردم، دولت و مجلس تأکید کرده اند و امیدوارند در این مقطع تاریخی و با تداوم حمایت حاکمیت از تلاش های دیپلماتیک گام های استواری در مسیر گذار به دوران پساتحریم برداریم.  

با تشکر- مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: