به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانیت و بخش خصوصی

کمیسیون اصل 44 و محیط کسب و کار اتاق بازرگانی ایران این یکشنبه میزبان نشست هم اندیشی با حضور آیت الله موسوی بجنوردی و حجه الاسلام مصباحی مقدم است تا در خصوص جایگاه بخش خصوصی از منظر اسلام صحبت شود. به گفته رئیس کمیسیون اصل 44،  سید حمید حسینی، برای عبور از وضعیت بی ثبات فعلی وگام گذاشتن در مسیر توسعه پایدار باید در مورد پنج مولفه اساسی در كشور توافق شود: ١-عدالت اجتماعی ٢- نفت ٣- تعامل با جهان ٤- نقش وجایگاه دولت ٥- نقش وجایگاه بخش خصوصی.  با ابلاغ اقتصاد مقاومتی تكلیف كشور در رابطه با نفت وتعامل با جهان مشخص شده ، عدالت اجتماعی دارای ابهام وغیر شفاف است وتا نقش وجایگاه دولت وبخش خصوصی تبیین تشود تلاش ها برای واگذاری مالكیت ها بی نتیجه بوده وآزاد سازی اتفاق نمی افتد. از طرف دیگر قانون اساسی وسیاست های كلی نیز در این زمینه شفاف نیست وبرای برجسته كردن نقش بخش خصوصی نیاز به گفتمان سازی و تكرار مطلب داریم، لذا همه جلسات هم اندیشی كمیسیون اصل ٤٤ در این رابطه تشكیل شده وما نقش وجایگاه بخش خصوصی را از نظر تئوری وعملی، از دیدگاه تاریخی وسیاسی بررسی كرده ایم ودر این جلسه از منظر اسلام نیز بررسی خواهیم كرد. کارشناسان تاجران بر این باورند که فعالان بخش خصوصی باید از توجه روحانیت به بخش خصوصی استقبال کنند. روحانیت نیز باید همچنین در پیگیری مطالبات بخش خصوصی با دولت و مسئولان ذیربط فعالانه وارد عمل شود. از همه فعالان اقتصادی به خصوص همکاران اتاق بازرگانی دعوت می کنیم در این هم اندیشی ها شرکتی فعال داشته باشند.

وفاق ملی، توافق نهایی

عباسعلی منصوری آرانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره مواضع تند برخی گروه ها و جریان ها درخصوص عدم به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای، گفت: به طور حتم برای کسب نتایج بهتر در مذاکرات هسته ای باید در مسیر وفاق ملی حرکت کرد، به عبارت بهترآنچه که منافع ملی ما را شامل می شود باید خارج از گرایشات و ایده های گروهی و جناحی بررسی شود. عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس درباره روند مذاکرات هسته ای، گفت: به اعتقاد من مذاکرات در مسیر صحیح به پیش می رود، اگر چه در 6 ماه اول به نتیجه نخواهند رسید اما با تمدید 2 الی 3 هفته توافق نهایی حاصل می شود.  ما از اظهارات آقای منصوری آرانی به ویژه در مقام عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس استقبال می کنیم. امروز، بیش از هر زمان دیگر به توافق نهایی هسته ای و رفع تحریم ها نیازمندیم اما چنین تصمیمات حساسی در این مقطع مستلزم توافق و اتحاد و انسجام داخلی است.  نقش مجلس و دیگر نهادها در تعامل با دولت و تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری بسیار حساس است و همچون دیگر مقاطع حساس در تاریخ نظام مانند پذیرش قطعنامه 598 و عهدنامه الجزایر این بار نیز باید به منافع ملی ناظر باشیم و برگ زرین دیگری را در تاریخ میهن عزیز اسلامی مان ورق بزنیم و شکوهمندانه آغاز دوران پساتحریم را جشن بگیریم. همچنان که در فیسبوک وزیر امور خارجه کشورمان هم آمده: باز گردد عاقبت این در، بلی

هیچ خطی قرمز نیست

در مسیر صیانت از منافع ملی، هیچ خطی قرمز نیست. به نقل از ایرنا، همایش خط قرمز با موضوع مذاکرات هسته ای، لزوم تبیین دقیق خط قرمزهای نظام و تاکید بر حفظ واقعی صنعت هسته ای کشور عصر دوشنبه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. در عین حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی بیانیه ای که به امضای اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان رسیده است ضمن تشکر از تیم مذاکره کننده هسته ای ملاحظاتی را درباره مذاکرات بیان کردند.  با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از دولت برخی از شخصیت های برجسته همچون آیت الله محی الدین حائری شیرازی نسبت به اینگونه اقدامات هشدار دادند.  در حالیکه ما مخالفتی با هیچ گروهی برای بیان نظرات و عقاید خود نداریم اما این انتظار را داریم که همه در مسیر پساتحریم گام برداریم. موفقیت تاریخی تیم مذاکره کننده به حمایت ما بستگی دارد و تنها با حمایت ما می توانند حضور مقتدرانه ای بر سر میز مذاکره داشته باشند.  در هر حال در این مقطع منافع ملی از هر چیز دیگر مهم تر است و وقتی پای منافع ملی به میان می آید هیچ خطی قرمز نیست!

نرخ بیکاری واقعی

در آغاز ماه مطلبی با توجه به گزارش مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری در زمستان 1392 ارائه شد. مرکز آمار در گزارش خود نرخ بیکاری را 10,5 درصد اعلام کرده درحالیکه نرخ بیکاری در میان جوانان بیش از 20 درصد است. روز دوشنبه، ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه ای با افکارنیوز اعلام کرد مركز آمار و وزارت تعاون ، كار و رفاه اجتماعی تعریف بیكاری را بر اساس معیارهایی تعیین می كنند كه با روال جامعه ما سازگار نیست. وی افزود: بر اساس تعریف بیكاری این سازمان ها ، شخصی كه در هفته ۱ ساعت كار كند شاغل محسوب می شود و این بدین معناست كه ۴ ساعت كار ماهانه معیار محاسبه واقع شده است.  ما از ارزیابی درست این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس استقبال می کنیم.  در واقع اگر ما افرادی که در هفته 1 ساعت کار می کنند را بیکار بدانیم، نرخ بیکاری بسیار بالاتر و نگران کننده تر خواهد بود. قوای سه گانه باید با جدیت برای معضل و بحران بیکاری چاره ای بیاندیشند. در سومین نشست مشترک دولت و مجلس، دکتر روحانی گفت: مردم دلشان می‌خواهد مجلس و دولت در رفع دغدغه‌های اصلی آنان شریک، سهیم، همدل و همکار باشند. تنها در صورتی که قوای سه گانه با هم مشارکت کنند می توان به رفع مشکلات سوءمدیریت و تحریم ها امیدوار بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: