به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در این چند روز باقی مانده به پایان توافق اولیه ژنو لازم است به اهمیت تاریخی مذاکرات هسته ای در این مقطع بیشتر توجه کنیم و با تلاش و تعهدی مضاعف در مسیر حل مناقشه هسته ای و رفع تحریم ها گام هایی استوارتر برداریم.  دستیابی به توافق نهایی باید هدف ما باشد و در صورت تمدید مذاکرات با حفظ وحدت ملی به حمایت همه جانبه از تلاش های دیپلماسی ادامه دهیم تا با سرافرازی به دوران پساتحریم وارد شویم و شاهد تحقق حماسه اقتصادی نیز باشیم.

مسئولان بلندپایه نظام در مقاطع مختلف با تصمیمگیری های دشوار مواجه بوده اند و در موارد متعدد و تا حدودی مشابه با اتخاذ رویکردهایی منطقی و عملگرایانه از آرمانهای انقلاب و منافع ملی صیانت کرده اند.  همسنگران و هم دوره ای های بنده می دانند که در ماه ها و روزهایی که به پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت و یا امضای عهدنامه 1981 الجزایر انجامید همین دلهره ها و عدم اطمینان ها وجود داشت. با وجود دیدگاه های متفاوت و رویکردهای پیشنهادی متعدد در این دو مقطع حساس، سرنوشت نظام و منافع کشور با عملگرایی و درایت رقم خورد و امروز بهتر از آن زمان در می یابیم که پایان جنگ تحمیلی و بحران گروگانگیری تا چه اندازه از منافع ملی ما صیانت کرد.  گرچه هنوز هم هستند کسانی که معتقدند این تصمیمات درست نبود اما غاطبه مردم و مسئولین می دانند که هر چند در مواردی با تأخیر اما به هر حال تصمیمات درست گرفته شد و شجره انقلاب به رشد و نمو خود ادامه داد. یکی از دوستان که در آن زمان ها در جریان مذاکرات بود اشاره داشت که یکی از دلایل عمده موفقیت در مذاکرات در آن مقاطع پیگیری روند مذاکرات به شیوه های ابتکاری و به شکلی انقلابی بود و مجاری و کانال هایی در نظر گرفته شد تا روند نتیجه گیری تسریع شود و در بند دیوانسالاری نماند.

امروز نیز در شرایطی مشابه قرار داریم و به گفته وزیر امور خارجه کشورمان این فرصت تاریخی نباید از دست برود.  مقام معظم رهبری هم در مقاطع مختلف بر تلاش های دستگاه دیپلماسی صحه گذاشتند و در یکی از آخرین بیانات خود گفتند از تمام توان خود برای کمک به دولت استفاده خواهند کرد و به مسئولان بلندپایه دولت اعتماد دارند. ما نیز باید چنین کنیم و با حفظ همدلی و تداوم همفکری، تجلی اراده ملی در حل مناقشه هسته ای را شاهد باشیم.

آحاد مردم، به خصوص فعالان اقتصادی آثار ویرانگر تحریم ها را می دانند و در سال های گذشته علیرغم ملاحظات سیاسی هشدارها و پیشنهادهای لازم را در این خصوص به مسئولین نظام داده اند. در یک سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری شاهد بسط گفتمان اقتصادی و توجه جدی مسئولان و حتی مقام معظم رهبری به مسئله تحریم ها و شرایط بحران زده اقتصادی بودیم. خوشبختانه با تحقق حماسه سیاسی و رهنمودهای رهبری مسئله تعامل با جامعه جهانی مورد توجه لازم قرار گرفت.  تعهد و اقدامات دولت برای رفع تحریم ها ستودنی است و این روند باید ادامه پیدا کند.  همه به یاد داریم که تا همین دو سال پیش سخن گفتن در مورد آثار مخرب تحریم ها تا چه اندازه دشوار بود. خوشبختانه امروز دولت نه تنها به زیان های تحریم ها اذعان دارد بلکه با تمام قوا در مسیر حل مناقشه هسته ای و رفع آنهاست. کلید حل مشکلات اقتصادی در حل مناقشه هسته ای است. دستاوردهای دستگاه دیپلماسی تا اینجا بسیار موثر بوده و چنانچه رییس جمهور اعلام کرد امروز زنجیر تحریم ها گسسته و کاسه تحریم ها شکسته شده است.  ما نباید از ادامه مذاکرات دلسرد شویم. حتی اگر طرفین مذاکره دلسرد شوند ما باید ابتکار عمل را در دست داشته باشیم و تا توافق نهایی از میز مذاکره فاصله نگیریم.  تحریم ها قابل بازگشت هستند اگر ما از میز مذاکره پا پس بگذاریم.  پس بیایید با اقتدار و همدلی و وحدت ملی در این دو راهی تاریخی همچون زمان تصمیمگیریهای دشوار همچون عهدنامه الجزایر و قطعنامه 598 به منافع ملی و منافع نظام ناظر باشیم و از هیچ تلاشی در این مسیر فروگذار نکنیم. من الله توفیق   


اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: