به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 تنوع سازی در صادرات

روز دوشنبه شانزدهم تیر،خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش کرد که ابوطالب بدری، معاون سازمان توسعه تجارت، اظهار داشته که بر اساس پیش بینی وی صادرات ایران به اروپا در آینده ای نزدیک 40 درصد افزایش خواهد یافت.

 آقای بدری افزود میزان تجارت ایران و اروپا پیش از تحریم ها بالا بود و انتظار می رود که پس از نتیجه بخش شدن مذاکرات پنج به علاوه یک در آینده نزدیک، تجارت با اروپا به سطح پیشین خود بازگردد. همچنان که در نمودار فوق قابل مشاهد است، پس از اعمال آخرین دور تحریم ها، اروپا و دیگر کشورهای ثروتمند خریداران عمده کالاهای صادراتی ایران بودند. اما در سال های اخیر مناقشه اتمی کشور و تحریم هایی که در پی این مناقشه علیه ایران وضع شد به کاهش تجارت با اروپا انجامید. در واقع هرچند ما برافزایش صادرات به کشورهای منطقه و اقتصادهای نوظهور آسیایی تمرکز کرده ایم، ولی نباید بازارهای اروپایی را نادیده بگیریم، زیرا این بازارها یک پنجم تولید ناخالص جهانی را تشکیل می دهند. ابوطالب بدری همچنین افزوده است که ایران هیئت های نمایندگی را برای امضای یادداشت های تفاهم به دیگر کشورها فرستاده است. ما تلاش های سازمان توسعه تجارت را برای افزایش صادرات ایران تحسین می کنیم، ولی نباید فراموش کرد که یادداشت های تفاهم با دیگر کشورها زمانی به نتیجه واقعی می رسند که ما به توافقی قطعی با جامعه جهانی در زمینه برنامه اتمی کشور رسیده باشیم.  قابل توجه است که به جز خاورمیانه، صادرات در میان همسایگان منطقه ایران و در حوزه آسیا و اقیانوس آرام تنوع بیشتری یافته است. تحقیقات مستقلی باید انجام شود تا مشخص گردد چگونه می توان صادرات به خاورمیانه را افزایش داد. هرچند تنش های منطقه ای یکی از فاکتورها در این زمینه است، اما باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد و این سوال پاسخ داده شود که آیا این تنش ها اصلی ترین عامل در محدودیت صادرات به کشورهای خاورمیانه محسوب می شود و یا عوامل عمده دیگری نیز در این میان نقش بازی می کنند. این تحقیقات روش هایی را نیز پیش پای صادرکنندگان ما قرار خواهد داد تا سطح تجارت با کشورهای خاورمیانه را افزایش دهیم.

طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری  

 چهارشنبه، هجدهم تیر، خبرگزاری مهر گزارش کرد که چند تن از نمایندگان مجلس خواستار استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری شده اند. هر چند که رئیس مجلس پیشنهاد تعویق یک ماهه این روند را داد ولی این نمایندگان به استیضاح وزیر علوم اصرار دارند. در این مرحله حساس از تاریخ کشور، ما باید از دولت حمایت کنیم تا تلاش های دیپلماتیک در خصوص مناقشه اتمی کشور به ثمر رسد. در واقع اکنون مناقشات سیاسی تنها به تلف شدن انرژی کشور می انجامد و دولت را از تلاش های مهمش باز می دارد. اگر ما با هم متحد نباشیم و از این فرصت تاریخی استفاده نکنیم، در آن صورت نخواهیم توانست ظرفیت های اقتصادیمان را به طور احسن به فعلیت برسانیم

سرمایه گذاری خارجی و مهارت های بومی

دوشنبه، شانزدهم تیر، خبرگزاری شانا گزارش داد که ما برای به سرانجام رساندن حدود 71 پروژه پتروشیمی کشور، تقریبا به 33 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش نیاز داریم. تابستان سال گذشته وزیر نفت گفته بود که ایران می تواند تولید سالانه پتروشیمی کشور را دو برابر کند و به 40 میلیارد دلار برساند. هرچند برای توسعه بخش پتروشمی، دولت باید در پی سرمایه گذاری مستقیم خارجی باشد، ولی ما باید هر زمانی که بتوانیم در پی بهره برداری بیشتر از توان مدیریت و مهندسی و فن آوری اطلاعات بومی کشور نیز باشیم.  

رقابت در توسعه میادین

سه شنبه، هفدهم تیر ماه، خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان گزارش داد که فاز اول توسعه میدان نفتی یادآوران قرار است در ماه دسامبر آغاز شود. انتظار می رود روزانه از این میدان 85 هزار بشکه نفت استخراج گردد، اما به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، پیمانکار چینی توسعه فاز اول را با 17 ماه تاخیر به انجام می رساند. این تاخیر 2,7  میلیارد دلار برای ما خسارت در بر دارد. شرکت ملی نفت چین طرف قرارداد توسعه میدان نفتی پارس شمالی، میدان مشترک نفتی یادآوران، میدان نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و نیز فاز یازدهم میدان گازی پارس جنوبی است. به علت تاخیر های متعدد شرکت چینی از پروژه های پارس جنوبی و پارس شمالی اخراج شده و در آستانه اخراج از پروژه آزادگان جنوبی است. ظرفیت میادنین نفتی کشور بیش از 560 میلیارد بشکه نفت برآورد شده که از این میزان، حدود 140 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال است. لازم به توجه است که این تاخیرها از یک سو و ظرفیت های عظیم میادین نفتی کشور از دیگر سو، رسیدن به توافق جامع با پنج به علاوه یک را ضروری تر می کند. این توافق به ما امکان خواهد داد تا به جای سر کردن با تعداد محدودی پیمانکار، بهترین شرکت های جهان را برای بهره برداری از پروژه های مربوطه به کار گیریم.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: