به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همانطور که پیشتر نیز اشاره کرده ایم، دولت دکتر روحانی تلاش می کند تا روابط و تجارت منطقه ای را از طریق دیپلماسی اقتصادی احیا کند. در این راستا دیدار اخیر امیر کویت با مقام های کشورمان قابل توجه است. هر چند هدف اصلی این ملاقات برقراری ثبات و امنیت منطقه ای بود، ولی افزایش تجارت با کویت هم از جمله مسائل مهم مورد گفتگو بود. گسترش روابط ما با دولت و بخش خصوصی کویت نه تنها امکان ثبات بیشتر منطقه را فراهم می کند، بلکه بازارهای بیشتری را نیز برای شرکت ها و کارخانه های ما فراهم می سازد.

 تجارت دوجانبه با کویت امکان پیشرفت زیادی دارد. تجارت ما با این کشور طی سال های اخیر کاهش زیادی داشته است. اکنون حجم تجارت ایران و کویت به 150 میلیون دلار در سال می رسد، اما این رقم در سال 2005 بالغ بر 500 میلیون دلار بود. این کاهش در وهله اول ناشی از نگرانی های کویت نسبت به برنامه اتمی ما بوده و تا حدی هم ناشی از این واقعیت است که ایران و کویت منابع مشابهی برای درآمدهای ارزی دارند ( نفت تقریباً 95 درصد از صادرات و درآمد دولت کویت را شامل می شود). ما همکنون آجیل، فرش و محصولات صنعتی به کویت صادر می کنیم، اما باید توجه داشت که ظرفیت صادرات ما به کویت بیشتر از اینهاست و ما می توانیم خودرو، احشام، مواد غذایی و وسائل صنعتی نیز به کویت صادرکنیم. افزایش تجارت با کشورهای همسایه همچون کویت علاوه بر افزایش درآمدهای ارزی به ثبات اقتصادی منطقه نیز می انجامد. در ضمن افزایش تعامل تجاری به کاهش  هزینه حمل و نقل و مبادله کالاها هم منجر خواهد شد. 

در پی امضای موافقت  نامه های  با کویت، توافق نامه های همکاری و یادداشت های تفاهمی به امضا رسید. طی گفتگوها توافق شد تا تعداد پروازهای هفتگی میان ایران و کویت  از 21 به 55 پرواز افزایش یابد و محدودیت ها برای پروازهای باری نیز از میان برداشته شود. در این توافقنامه ای به امضا رسیده بر تبادل اطلاعات تجاری، فنی و آماری  اشاره شد و شرایط لازم برای تبادل متخصصان فراهم شود. همکاری های گمرکی و تبادل اطلاعات در این حوزه، در راستای افزایش امنیت منطقه ای از طریق مبارزه با قاچاق است و در ضمن این همکاری ها به تسهیل تجارت نیز خواهد انجامید. یک یادداشت تفاهم هم به امضای مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و عواد الخالدی، مدیر عامل شرکت فولاد کویت رسید تا طی چهار مرحله و با سرمایه گذاری مشترک ایران و کویت، یک مجتمع فولادسازی در ایران احداث شود. این توافق ها و نیز ملاقات کمیته تجاری مشترک کویت و ایران در تهران در اردیبهشت ماه امسال چشم انداز مثبتی از روابط ایران و کویت ارائه می دهد. هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی باید بر این روند تاکید و تمرکز داشته باشند.

  اگر هر دو طرف این روند را ادامه دهند، گفتگوهای اخیر می تواند به افزایش تجارت و همکاری بانجامد. البته برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری، حوزه های دیگری هم وجود دارد. در ادامه به برخی از این حوزه ها که از ظرفیت های بالایی برخوردار است اشاره می کنیم:

 صنعت نمک زدایی: کویت نیز همچون ایران با کمبود منابع آب روبروست. کویت از منابع غنی آب های زیرزمینی بی بهره است و با توجه به کمبود بارندگی، ذخیر آب این کشور نسبت به جمعیتش بسیار پائین است. صنعت نمک زدایی کویت به بیش از 60 سال پیش باز می گردد و تقریبا 15 درصد از ظرفیت جهانی این صنعت در کویت فعال است. در ضمن کویت اصلی ترین مصرف کننده تکنولوژی تبخیر آنی چند مرحله اي (MSF) برای تبدیل آب شور به آب شیرین است. از همین رو این کشور می تواند شریک بسیار خوبی برای همکاری در زمینه تکنولوژی نمک زدایی تلقی می شود. قابل ذکر است که کویت نیز همچون ما به تصفیه فاضلاب می پردازد و در مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می دهد.  ما به تلاش برای گسترش صنعت نمک زدایی  و یافتن راه های جدیدی برای جبران کمبود آب ادامه می دهیم و در این راستا می توانیم از همکاری کویت بهره مند شویم.

  استخراج نفت از میادین استحصال شدنی (فعال): بیشتر نفت کویت از میادین فعال در جنوب شرقی این کشور، به طور خاص میدان بورقان، استخراج می شود. کویت می خواهد ظرفیت تولید نفت خود را تا سال 2020 از2.8میلیون بشکه در روز به 4 میلیون بشکه در روز برساند. در این راستا کویت در تلاش است بهره برداری از میادینی را که استخراج نفت از آنها دشوار است ( همچون میدان نفت سنگین رتقا در شمال این کشور ) گسترش دهد. ما می توانیم در این تلاش هاو تبادل دانش  با کویت همکاری کنیم .

  فعالیت های زیرساختی: کویت برای توسعه درازمدت اقتصادی اش، چندین پروژه بزرگ زیرساختی را آغاز کرده است که بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه را به خود اختصاص داده است. کویت می تواند از دانش تخصصی ما در صنعت راه و ساختمان استفاده کند. فعالیت های زیرساختی کویت بسیار متنوع است و تجربه اجرایی و منابع ما در این حوزه از ما شریک جذابی می سازد.

  بخش خصوصی: برخی از اقتصاددان ها پیشبینی کرده اند که اگر کویت به پرداخت یارانه های کنونی ادامه دهد و به متنوع سازی اقتصادی نپردازد، تا سال 2017 بخش بزرگی از ذخایر نفتی اش را مصرف خواهد کرد. به همین علت است که کویت در پی توسعه بخش خصوصی است. اتاق بازرگانی ما می تواند در مشارکت با اتاق کویت تجربیات خود را در زمینه توسعه بخش خصوصی در اختیار کویت بگذارد.

  سرمایه گذاری در ایران: ما به کارآفرینان کویتی در ایران نیاز داریم. دکتر روحانی با اشاره به ضرورت توسعه روابط با کویت اظهار کرده اند که ایران هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی میان دو کشور نمی بیند. رئیس جمهوری محترم تاکید داشته اند در مناطقی همچون آبادان و خرمشهر زمینه های فراوانی برای سرمایه گذاری های کارآفرینان و سرمایه گذاران کویتی، اعم از از دولتی و خصوصی، فراهم شده است. فرصت های اقتصادی البته در تمامی نقاط کشور و در صنایع مختلف قابل دسترسی است. 

 گاز:  مصرف گاز کویت بالاست و از سال 2007 این کشور وارد کننده گاز بوده که بیشتر برای کارخانه های تولید برق مورد استفاده قرار گرفته است. همکنون کویتی ها در پی قراردادی برای خرید گاز ایران هستند. امسال کویت 15 میلیارد دلار گاز از شرکت های بی.پی و شل خریداری کرد. این افزایش تقاضا ناشی از افزایش جمعیت و توسعه صنعتی کویت است. هر چند کویت خواهان خرید نفت ایران است، ولی نباید از یاد برد که تا زمانی که تحریم ها علیه کشور ما رفع نشود ما در صادرات گاز به کویت با چالش روبرو خواهیم بود.

  چالش های اقتصادی ما در بسیاری از موارد شبیه کویت است. کمبود منابع آب، وابستگی به نفت و لزوم توسعه بخش خصوصی از جمله چالش هایی است که هر دو کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند. با توجه به این تشابه ها ما می توانیم با هم همکاری کنیم و به تبادل اطلاعات و فن آوری بپردازیم تا مشکلات مشابهمان را حل کنیم. روابط دوجانبه اقتصادی ما می تواند به بهبود امنیت منطقه ای نیز بیانجامد و در جهت رفع نیازهای دو کشور باشد. باید به خاطر داشت که بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور در کنار هم مسیر خواهد شد.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: