به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رقابت نباشد، حمایت مخرب است

به نقل از خبرگزاری مهر، رئیس جمهور در همایش روز صنعت و معدن با تاکید بر اینکه مذاکرات برد- برد تنها با خارجی ها نیست، تصریح کرد: دولت با بخش خصوصی، تولیدگران، قانونگذاران باید مذاکرات برد- برد داشته باشد تا ببینیم مشکل از کجاست. ما نیاز به سرمایه طبیعی، سرمایه انسانی، اجتماعی داریم. در این مراسم غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، گفت : در کار توسعه ای ابتدا دولت حمایتهای لازم را از بخش تولید و صنعت به عمل بیاورد و بعد از اینکه توسعه اتفاق افتاد دولت به کنار رفته و اقتصاد را به بخش خصوصی بسپارد و خود به وظیفه اصلی نظارت برگردد. روحانی خطاب به صنعت گران گفت: اگر ما انرژی را به قیمت جهانی تحویل تولید دهیم، آیا تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؟ اگر دروازه های کشور را باز بگذاریم و تعرفه را کنار زنیم، تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ رئیس جمهور صنعت گران را به رقابت تشویق کرد و افزود: اگر در کنار حمایت، رقابت نباشد حمایت مخرب است.  سخنان رئیس جمهور شامل نکات قابل توجهی بود. پیدا کردن تعادل و توازن لازم میان حمایت و رقابت یکی از این مقوله ها بود. در عین حال سؤالی که باید به آن پاسخ داد این است که سیاست های دولت تا چه حد می تواند به شکوفایی سرمایه اجتماعی که رئیس جمهور بر آن تأکید داشت کمک کند.   موفقیت فعالان اقتصادی در جلب اعتماد رقبا و همکاران تجاری آنهاست و اگر دولت شفافیت لازم را در حوزه های سیاسی، اجرایی و قضایی نداشته باشد این عدم شفافیت می تواند مانع بزرگی برای جلب سرمایه های انسانی و اجتماعی باشد. امیدواریم دولت در مسیر شفاف سازی گام هایی استوار تر بردارد.

صادرات غیر نفتی در گذر زمان

به گزارش ایرنا، محمد رضا نعمت زاده در همایش توسعه فرصت های سرمایه گذاری گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، امسال 50 میلیارد دلار کالای غیر نفتی صادر می شود. وی افزود: رشد منفی سال های گذشته خوشبختانه مرتفع شده و تلاش می شود مشکلات بر سر راه تولید کنندگان و صنعتگران برطرف شود. وزیر صنعت و معدن تأکید کرد: با توجه به هدف گیری و برنامه های اتخاذ شده تا انتهای سال 95 بخش صنعت در زمینه تأمین و درآمد ارزی خودکفا خواهد شد و حتی به بخش های دیگر نیز کمک خواهد کرد. با توجه به اظهارات وزیر صنعت و معدن، توجه شما را به نمودار زیر جلب می کنیم که میانگین ماه به ماه میزان واردات کشور را با میانگین ماه به ماه میزان صادرات غیر نفتی در بازه زمانی 6 ساله گذشته مقایسه کرده است.

بخش خصوصی و بانک توسعه اسلامی

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه سی و نهمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی در جده - عربستان با احمد محمد علی رییس بانک توسعه اسلامی در خصوص ارتقاء همکاری های دوجانبه دیدار و گفت و گو کرد. بر اساس این گزارش، نهایی سازی سند استراتژی مشارکت کشوری موسوم به MCPS طی سال جاری و اعطای خطوط اعتباری تجاری تا سقف یک میلیارد دلار توسط شرکت اسلامی تامین مالی تجاری از جمله مهم ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بودند. از دیگر موضوعات حائز اهمیت این نشست، همکاری بانک توسعه اسلامی و نهادهای زیرمجموعه جهت افزایش نرخ جذب طرحهای منتفع از تسهیلات این بانک در کشورمان بود. به اعتقاد کارشناسان تاجران، فعالان اقتصادی باید سطح آگاهی خود را نسبت به ساز و کار تخصیص بودجه توسط بانک توسعه اسلامی در منطقه ارتقاء دهند. بسیاری از پروژه های مهم بانک توسعه اقتصادی در سراسر افریقا و آسیای میانه حتی پروژه های عظیم دولتی در این نواحی به بخش خصوصی واگذار می شود. شرکت های ایرانی باید خود را در این میدان رقابت در جایگاه مناسب قرار دهند.

سرمربی خارجی و توسعه صنعتی

حسین ساسانی، عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران، در مصاحبه ای با خبرگزاری خانه ملت گفت: باید از مدیریت فدراسیون های ورزشی ایده بگیریم و از سبک های مدیریتی آنها در مدیریت صنعتی و اقتصادی کشور استفاده کنیم. متاسفانه قابلیت‌های سیاست گذاری، برنامه ریزی، اجرایی و مدیریتی کشور برای طراحی و اجرایی توسعه اقتصادی و صنعتی پایدار و یکپارچه کافی نیست و اگر می خواهیم در سطح کلاس جهانی توسعه پیدا کنیم بایستی از سرمربیانی در کلاس جهانی که بتوانند با در نظر گرفتن شرایط ایران توسعه را هدایت کنند، استفاده کرد. عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت  در پاسخ به این سوال که طراحان و کسانی که وارد کشور می شوند تا چه اندازه می توانند به توسعه صنعتی و اقتصادی کشور کمک کنند؟ بیان کرد: این افراد که می توان از آنان به عنوان سرمربیان اقتصادی و صنعتی یاد کرد می توانند با تجربیات و توانمندی که در کلاس جهانی دارند کشور را به سمت توسعه سوق دهند.   هرچند ما با اصل استفاده از مدیریت کارآمد و یا به اصطلاح اقای ساسانی مدیریتی در کلاس جهانی استقبال می کنیم اما در عین حال این سؤال پیش می آید که قابلیت "سرمربیان" خارجی را چگونه بسنجیم.  اگر مدیریت موفق و کارآمد را ملاک قرار بدهیم بسیاری از مدیران کشور از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه به نظر می رسد که قابلیت های خود را در حیطه وظایفشان به خوبی نشان داده اند. سؤال این است که آیا کشور ما همین افراد معدود را برای مدیریت در اختیار دارد؟  آیا نخبگان ما چنانکه از آنان دعوت به مشارکت در امور شده است نمی توانند پاسخگوی نیاز مدیریتی در کلاس جهانی باشند؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: