به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 ما در پی فرصت هایی برای جذب سرمایه گذارای خارجی در کشور هستیم و این منطقی است که این روند پس از به نتیجه رسیدن توافق جامع اتمی با پنج به علاوه یک شدت یابد. به نظر می رسد دولت دکتر روحانی اقتصاد و فضای کسب و کار کشور را با تدبیر لازم ارزیابی می کند تا اقداماتی برای افزایش شفافیت در عرصه مالی و به طور خاص نظام مالیاتی کشور صورت گیرد. نظام مالیاتی شفاف، پیشبینی پذیر و باثبات به دولت امکان خواهد داد تا از فرصت های جدید ایجاد شده از توافق جامع اتمی در دوران پساتحریم استفاده حداکثری کند. البته اصلاحات برای ایجاد شفافیت بیشتر مالی و مالیاتی هنوز به طور شامل و کامل به اجرا در نیامده، ولی دست اندرکاران امور تجاری و تولیدی باید به تلاش و حمایت از اقدامات دولت در این زمینه ادامه دهند. در واقع شرکت های تولیدی و تجاری باید خود گام هایی عملی بردارد و داوطلبانه شفافیت های مالیاتی بیشتری ایجاد کنند. این امر شرایطی را فراهم خواهد کرد تا رویکرد و انتظارات فرهنگی درباره فساد مالی و اداری تغییر کند و اعتماد مصرف کنندگان و شرکای تجاری ما نیز افزایش یابد. در نهایت این روند شفاف سازی و کاهش فساد در شکلی ساختاری و همه جانبه باعث خواهد شد تا هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ما به شریکی جذابتر برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شود.

اقدامات دولت برای افزایش کلی شفافیت مالی:

دولت دکتر روحانی گام های عملی برداشته تا شفافیت بیشتری را در اقتصاد کشور ایجاد کند. از جمله مهمترین اقدامات ارتباط با صندوق بین المللی پول به منظور بهره گیری از هیئت مشاوره ماده چهار بود که مهمترین موانع و فرصت های اقتصادی کشور را آشکار کرد. نفس دعوت از صندوق بین المللی پول برای ارزیابی اقتصاد کشور گامی به سوی شفافیت است و در ضمن گزارش صندوق حاکی از آن بوده که سیاست های مربوط به اصلاحات مالیاتی کشور گام مثبتی برای کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی است ( به طور خاص از طریق محدود کردن مشوق های مالیاتی که نرخ واقعی مالیات را مخدوش می کند و نیز از طریق افزایش مالیات بر ارزش افزوده). علاوه بر این دو اقدام اصلاحی، سازمان امور مالیاتی کشور نیز مشغول طرح نظام جامع مالیاتی است که سیستم های مالیات بر درآمد، دارایی و مصرف را به روز و کارآمد خواهد کرد. اگر اجرای این طرح موفقیت آمیز باشد، پرداخت مالیات در کشور بسیار شفافتر و قابل پیشبینی تر خواهد شد. اجرای این طرح پرداخت مالیات را تسهیل خواهد کرد و به سازمان امور مالیاتی کشور هم امکان خواهد داد که به طور کارآمدتری به بررسی اطلاعات جامع مالیاتی بپردازند و اطلاحات بیشتری را در این زمینه پیگیری کند.

موفقیت های دولت در افزایش شفافیت:

محدودیت های جدیدی که برای پرداخت یارانه ها بوجود آمده، پیشرفت مهمی برای شفافیت مالی محسوب می شود. هرچند ثبت نام برای دریافت یارانه ها به طور چشمگیری از تعداد دریافت کنندگان یارانه ها نکاست،  اما نفس پیگیری ثبت نام ها پیروزی مهمی برای دولت بود. این روند نشان داد که مردم به اندازه کافی به دولت اعتماد دارند و حاضرند وضعیت مالی خانواده خود را گزارش دهند. دولت می تواند از تجربه ثبت نام برای دریافت یارانه ها به عنوان نمونه خوبی برای دریافت مالیات استفاده کند. در این روند دولت نشان داد که می تواند به خوبی از عهده اداره تارنمایی برآید که طی چند هفته پرونده نزدیک به هشت میلیون کاربر را مورد رسیدگی قرار داد. در این راستا دولت باید بتواند راه هایی را برای چک کردن اطلاعات ارائه شده از سوی کاربردان پیدا کند و روش هایی را برای جلوگیری از جعل اطلاعات طراحی نماید. در ضمن باید مشارکت پیگیر و منظم را نیز تشویق کرد. اگر دولت بتواند با موفقیت به این اهداف برسد، در آن صورت قطعاً این تحولات مقدمه ای برای نظام موثر جمع آوری اطلاعات مالیاتی خواهد شد. دولت باید به اطمینان سازی ادامه دهد و با ایجاد یک نظام جامع مالیاتی کارآمد و امن ( و نیز استفاده بهینه از اطلاعاتی که نهایتاً درجهت منافع مالیات دهندگان جمع آوری می شود) اعتماد مالیات دهندگان را تقویت کند. ثبت نام قدم مهمی برای ایجاد شفافیت در شکلی وسیع است و دولت باید از روند مثبتی که این روش ایجاد کرده برای پیگیری اصلاحات مالیاتی استفاده کند.

اقدامات لازم برای پیشبرد شفافیت مالی:

در شرایطی که کشور در پی جلب شرکای تجاری است، ایجاد اصلاحات کارآمد مالیاتی، هم برای افراد و هم شرکت ها، بسیار مهم است. اگر نظام مالیاتی ما به روشنی تعریف شود و به درستی به اجرا درآید در آن صورت شرکت های خارجی با اطمینان بیشتری در کشور سرمایه گذاری خواهند کرد. وارد شدن به بازاری جدید همواره دربردارنده ریسک است، اما ما می توانیم با کاهش عدم قطعیت در تعرفه ها و قوانین مالیاتی، ریسک سرمایه گذارای در کشور را به حداقل برسانیم. بر اساس گزارش موسوم به پیگیری تجارت که از سوی بانک جهانی و موسسه مالی بین المللی تهیه شده، ایران از لحاظ پرداخت مالیات در رده 139 قرار دارد. همانطور که در نمودار زیر هم قابل مشاهده است، متاسفانه ما در این رتبه بندی از برخی از همسایگانمان همچون امارات متحده عربی  و قطر بسیار عقب هستیم و وضعیت ما بیشتر شبیه کشورهایی همچون جمهوری آفریقای مرکزی و چاد است.

اصلاحات مالیاتی باید شامل قوانین مشخص و تعریف شده ای باشد که بر اساس درآمدهای گزارش شده از شرکت ها ( و نه درآمدهای فرضی  و دیگر فاکتورهای نامشخص ) تدوین شده باشد. اکنون ایران کشوری پر ریسک برای سرمایه گذاری قلمداد می شود. تغییر این ذهنیت زمان بر است ولی ما می توانیم با قابل پیشبینی کردن مالیات ها رفته رفته این ذهنیت را تغییر دهیم.

taajeraan-maaliyaat

جامعه کسب و کار چه باید بکند؟

افراد و گروه هایی که در فعالیت های تجاری و تولیدی هستند باید با تلاش های دولت همراه شوند و شفافیت مالی را تقویت کنند. استقبال از اصلاحات مالیاتی و اجرای شفافیت مالی در شرکت ها و واحدهای تولیدی از جمله اقداماتی است که بخش خصوصی باید انجام دهد. شرکت های ایرانی حتی بیشتر از همتایان خارجی خود از یک نظام مالیاتی شفاف و قابل پیشبینی سود خواهند برد و در این راستا باید شفافیت را در داخل شرکت خود افزایش داده و اطلاعات مالیاتی لازم را در اختیار دولت قرار دهند. شرکت ها و واحدهای تولیدی باید در تمامی سطوح، از تعامل با مشریان گرفته تا حسابرسی شرکت، شفافیت داشته باشند. رشا و ارتشاء و دیگر فسادهای مالی نباید به هیچوجه تحمل شود. مجموعه این تلاش ها باعث جذابتر شدن شرکت های داخلی برای سرمایه گذاران خارجی نیز خواهد شد.

رسیدن به توافق جامع اتمی مکمل تلاش های فوق خواهد بود و شرایط بسیار مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم خواهد کرد. اصلاحات مالیاتی، هم برای شرکت ها و هم برای افراد حقیقی، بخش کلیدی افزایش شفافیت مالی است. افراد و شرکت ها باید رابطه ای از سر اعتماد با دولت داشته باشند و این امر به طور خاص در زمینه تصمیم گیری های اقتصادی و مالی بسیار ضروری است. خوشبختانه دولت گام هایی را برای ایجاد شفافیت مالی در کشور بر می دارد و انشاالله با پیگیری این تلاش ها صداقت در ارائه اطلاعات مالی به یک اصل تبدیل شود و نه یک استثناء.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: