به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شنبه سی و یکم خرداد ماه و در چارچوب مسابقات جام جهانی 2014، ایران به مصاف آرژانتین می رود.  جدا از جذابیت ها و هیجانات این بازی که دست کم برای تیم ملی ما تجربه ای ارزنده خواهد بود بد نیست نگاهی به اقتصاد ایران و آرژانتین بیاندازیم. خوانندگان وبسایت تاجران به خاطر دارند که دو سال پیش در چنین روزهایی با توجه به نگرانی های حاکم بر اقتصاد مقاله ای در خصوص تجربه تلخ اقتصادی آرژانتین به شما تقدیم کردیم. کساد یا رکود؟ آیا ایران آرژانتین دوم خواهد شد؟  در ادامه بررسی های اقتصاد آرژانتین و وجوه تشابه و تفاوت آن با اقتصاد ایران دو مقاله دیگر نیز ارائه شد: دلاری شدن، نشان دیگری از فروپاشی اقتصادی آرژانتینی؟ و  من ایرانیم، اقتصادم بدتر از آرژانتین است.

در زمانی که آخرین مقاله را می نوشتم هر دو کشور با تورمی بالای 20 درصد دست و پنجه نرم می کردند. نرخ بیکاری ما از 15 درصد عبور کرده بود اما نرخ بیکاری در آرژانتین در رقم 7,1 درصد باقیمانده بود. در آن زمان و به واسطه تحریم ها بانک مرکزی برای تثبیت ارزش ریال در مقابل دلار با چالشی جدی مواجه بود. همزمان با این موضوع اقتصاد ما در حال انقباض قرار گرفت و صادرات نفت به شدت کاهش یافت.  واحد پول ملی آرژانتین، پزو، نیز همزمان با تلاش های دولت آن کشور برای مهار تورم، حدود 10 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. به علاوه دولت آرژانتین تحت فشار شدید بین المللی قرار داشت چراکه اقتصاددانان آن کشور معتقد بودند آمارهای منتشر شده دولتی با واقعیت ها منطبق نبود. اما با وجود اینکه اقتصاد آرژانتین رو به کساد بود ولی رشد سالیانه ای حدود 3 درصد داشت که در مقایسه با رشد اقتصادیی ما در آن مقطع بسیار قابل توجه بود.

وضعیت اقتصاد ما از آن زمان تا کنون رو به بهبود بوده. دولت تدبیر و امید توانست با ابتکار عمل و واقعبینی مذاکرات هسته ای با گروه پنج بعلاوه یک را تا سطح توافق مقدماتی به خوبی پیش ببرد که به واسطه آن توافق روند تحریم های جدید متوقف شد و برخی از تحریم ها نیز کاهش یافت و ما توانستیم شاهد رشد اقتصادی 1,5 درصدی و کاهش تورم باشیم که در حال حاضر حدود 20 درصد است.  تداوم پیشرفت در مذاکرات هسته ای باعث افزایش رشد اقتصادی و افزایش صادرات نفتی و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی خواهد شد.

 وضعیت کنونی اقتصاد آرژانتین چگونه است؟ اقتصاد آرژانتین با رشد سالانه حدود 1 درصد در حال انقباض است. چشم انداز میان مدت اقتصادی آن توأم با ریسک و نه جندان روشن است. اخیرا دولت آرژانتین مجبور به کاهش ارزش واحد پول ملی خود شد که امری ضروری بود اما غرور ملی را خدشه دار کرد. تورم همچنان در آرژانتین بالاست و بیکاری به 8,2 درصد رسیده است. آرژانتین هنوز از عواقب حاصل از مناقشات بر سر سرمایه گذاری های خارجی شرکت رپسول که بزرگترین شرکت نفتی آن کشور است رنج می برد. 

به نظر می رسد در این مدت روند بهبود وضعیت اقتصادی ما در مقایسه با آرژانتین بهتر بوده.  ایران توانسته است در این مدت قدم های مثبتی برای بهبود روابط بین المللی و حرکت سازنده در مسیر احیای اعتبار جهانی بردارد اما آرژانتین در این زمینه موفق نبوده  و این امر باعث شده نتواند اعتبار خود را در سطوح بین المللی باز یابد و در حد قابل قبولی اعتماد سرمایه گذاریان خارجی را جلب کند.  نکته قابل توجه این است که سرنوشت اقتصادی کشورها می تواند به سرعت تغییر یابد. اگر ایران نتواند در مورد مناقشه اتمی به توافق نهایی با گروه پنج بعلاوه یک برسد وضعیت اقتصادی ما رو به وخامت خواهد گذاشت و چه بسا وضعیتی بدتر از آرژانتین پیدا کند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: