به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به رغم مشکلات موجود در بخش بهداشت و درمان کشور شاهد تحولات مثبتی هم بوده ایم و به نظر می رسد که گام هایی در راه بهبود این بخش برداشته می شود. در این راستا می توان به خط مشی های ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری و نیز اظهارت رئیس جمهوری در خصوص بیمه همگانی اشاره داشت که نویدبخش آینده ای بهتر برای بخش بهداشت و درمان کشور است. اما اجرای موفقیت آمیز این سیاست ها مستلزم هماهنگی و همکاری نزدیک بسیاری از نهادها و سازمان هایی باید باشد که به طور مستقیم و غیر مستقیم با بخش بهداشت و درمان مرتبطند. اهمیت بخش بهداشت و درمان بر کسی پوشیده نیست و همه ما باید به وضعیت این بخش توجه ویژه ای داشته باشیم. در این راستا هم شرکت های بزرگ و هم شرکت های کوچک باید در تشویق و ترویج نظام مستحکم بیمه کوشا باشند.

خوشبختانه دست اندرکاران و مقام های مسئول متوجه مشکل شده اند و برنامه هایی اصولی را برای کمک به بهبود وضعیت موجود ارائه کرده اند. در بهمن ماه سال گذشته، دکتر روحانی وعده بیمه همگانی را داد که در مرحله اول، بر قشر آسیب پذیر جامعه تمرکز خواهد کرد. چندی بعد، آیت الله خامنه ای در مشورت با شورای مصلحت نظام، سیاست های کلی سلامت را ارائه فرمودند. ارائه این سیاست ها موج مثبتی را در میان مقام های بهداشت و درمان کشور بر انگیخته و آغازگر بحث هایی در مورد اجرای صحیح این سیاست ها بوده است.  

چهارده بند سیاست های کلی ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری، خط مشی هایی را برای بهبود نظام بهداشت و درمان کشور ارائه می کند که می تواند برای همه ایرانیان مفید واقع شود. در ادامه نگاهی می اندازیم به برخی از مسائلی که در این سند مورد تاکید قرار گرفته است:

ارائه خدمات بهداشت جسمی و روانی با توسل به اصول و ارزش های انسانی - اسلامی

آموزش و پرورش کارشناسان

اولویت پیشگیری بر درمان

تحول در محیط های عملی و دانشگاهی متناسب با ارزش های اسلامی و اخلاق پزشکی

آگاه سازی مردم از حقوق و مسئولیت های اجتماعی

کاهش مخاطرات و آلودگی های تهدیدکنندۀ سلامت

صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران

تولید محصولات دارویی و واکسن

ساماندهی عرضه داروهای تجویزی

اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه

بهبود کیفی و کمی بیمه های درمان

همگانی ساختن بیمه پایه درمان و ایجاد بیمه تکمیلی

ترویج و توسعه طب سنتی

افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری

اطلاع رسانی شفاف

تحول راهبردی پژوهش علوم پزشکی

پس از انتشار این راه کارها، بسیاری از دست اندرکاران جامعه پزشکی از سیاست ها و خط مشی های ارائه شده از سوی مقام معظم رهبری قدردانی کردند:

- حسن ابوالقاسمی، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  نسبت به تاکید رهبری بر نقش کلیدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز خرسندی کرد.

- دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز قدردانی از رهنمون های رهبری، خط مشی های ارائه شده را افق روشنی در برابر مسئولات و کارشناسان نظام کشور دانست.

- دکتر علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با قدردانی از خط مشی های رهبری، از به کارگیری همه ظرفیت ها برای به اجرا گذاشتن این سیاست ها سخن گفت.

- دکتر محمد مهدی گلمکانی، مدیر ادارۀ سلامت شهرداری تهران، سیاست های ارائه شده را نقشۀ راه و افقی روشن برای حل مشکلات حوزۀ سلامت ذکر کرد.

- سیامک مره صدق، نماینده مجلس، گفت با اجرای فرامین رهبری در حوزه سلامت می توانیم در مدت 10 سال به عنوان قدرت برتر از نظر سلامت در کل آسیا باشیم.

- انوشیروان محسنی بندپی، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان هم در حمایت از بیمه همگانی گفت ما برای اولین بار به سمت بیمه های بهداشتی می رویم و پنج خدمت درمان پزشکی را که شورای عالی بیمه مصوب کرده اجرا می کنیم. در همین حال محسنی بندپی یادآور شد که حرکت در جهت پیشگیری و آموزش است و تلاش ها بر جایگزین کردن نگاه درمان محور با نگاه سلامت محور است.

این دست اندرکاران بهداشت و درمان از نحوه اجرایی کردن خط مشی های مقام معظم رهبری نیز سخن گفته اند و بر هماهنگی  سازمان های مربوطه نیز تاکید داشته اند تا میوه های تلاش ها به کام همه مردم شیرین شود.

در سیاست های کلی سلامت ارائه شده از سوی مقام رهبری، آیت الله خامنه ای از وزارت بهداشت و درمان به عنوان مقام تولیت نظام سلامت (شامل سیاست گذاری های اجرای، برنامه ریزی های راهبردی و ارزیابی و نظارت) یاد کرده اند. 

- دکتر هاشمی به سرعت از تشکیل کارگروهی برای اجرایی کردن سیاست های ابلاغ شده مقام معظم رهبری خبر داد و در ضمن از در نظر گرفتن 50 ماموریت در رابطه با سیاست های ابلاغی سخن گفت که در هر کدام از این ماموریت ها باید وزارت از مجلس و دولت کمک بگیرد.

- مره صدق بر نقش بیمه های درمان در اجرایی شدن سیاست ها تاکید کرد و گفت سیستم بیمه کشور ناهمگون است و صندوق های بیمه ای به رغم برنامه قبلی هنوز به صورت واقعی باهم ادغام نشده اند و برخی از بیمه ها به نوعی از این قضیه شانه خالی می کنند. مره صدق اضافه کرد که سیستم های بیمه باید باهم هماهنگ شوند تا جلوی هدر رفتن منابع مالی گرفته شود.

- بندپی اشاره کرد که تقریباً سه درصد از 23 میلیون نفری که در مناطق غیرشهری زندگی می کنند و تقریبا 22 درصد جمعیت شهری از پوشش بیمه درمان برخوردار نیستند. بندپی افزوده است که قرار است تا سال 93 حداقل پنج تا شش میلیون نفر از این افراد تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند و مابقی در سال 94 زیر چتر بیمه قرار گیرند. به گفتۀ بندپی دولت از منابع فاز دوم هدفمندی یارانه ها 800 میلیارد تومان را برای این کار در نظر گرفته است.

نبود یک سیستم جامع اطلاعاتی برای بخش بهداشت و درمان مشکل بزرگی است که نیازمند رسیدگی است. هر چند تولد و وفات و سابقه واکسیناسیون به طور فراگیری در سراسر کشور ثبت می شود، ولی سیستم هماهنگی برای تحلیل داده های بهداشت و درمان در سراسر کشور وجود ندارد. وجود چنین سیستمی اقدامات بهداشتی و درمانی را تسهیل کرده و کار را برای عرضه کنندگان خدمات پزشکی و بهداشتی راحت تر خواهد کرد. خوشبختانه سیاست های جدید، امیدها برای ایجاد سیستمی همگاهنگ و یکچارجه را افزایش داده است.

بسیاری از کشورها پس از آزمودن سیستم های مختلف بهداشت و درمان، نظام بیمه همگانی را برگزیدند تا کیفیت و دسترسی به خدمات درمانی برای تمامی آحاد جامعه تضمین شود. متاسفانه در کشور ما هزینۀ خدمات درمانی فشار مضاعفی مالی برای خانواده ها دارد. هم اکنون 70 درصد جمعیت بدون کمک بیمه مخارج پزشکی را می پردازند. بر اساس تحقیق اخیر دو دانشگاه، طی سال های 82 تا 91 تعداد کسانی که به علت هزینه های پزشکی به زیر خط فقر سقوط کردند دو برابر  شد.

ثبت نام برای بیمه همگانی آغاز شده است و ما به بنیادی مستحکم، مدیریتی مناسب و محیطی عاری از فساد نیازداریم تا سیستم بیمه کشور را به نظامی موثر و ماندگار بدل کنیم. با عزمی جزم و امید به رفع سریع تحریم ها باید به جلو پیش برویم و برنامه موفقی را در زمینۀ بهداشت و درمان سامان دهیم تا همانطور که مقام رهبری تاکید داشته اند در جهت تبدیل شدن ایران به قطب پزشکی منطقه آسیای جنوب غربی و جهان اسلام حرکت کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: