به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر کسی پوشیده نیست که ورود به کارزار اقتصاد و تجارت دلیری می طلبد. ما فعالان و دست اندرکاران امور اقتصادی و تجاری، در تمامی مراحل صبر و شجاعت پیشه کرده ایم و در حال حاضر منتظریم مذاکرات آتی اتمی به خوبی پیش رود و گفتگوها فرصت هایی را برای احیاء کسب و کار و تجارت در کشور فراهم کند.

ما صبورانه منتظر نتیجه تلاش هایمان هستیم. طی سال های اخیر، با دشواری فعالیت هایمان را در زیر فشار تحریم ها پیش برده ایم و هر چند نتایج بسیار محدودی بدست آورده ایم، اما هرگز ناامید نشده ایم. ما همچون نهری در زمینی سنگلاخی راه پیموده ایم و در مواجه با صخره تحریم ها، راه های جدیدی را پیش گرفته ایم و روش های بدیلی را برای واردات و صادرات پیدا کرده ایم. البته این راه ها پر هزینه بوده است. در ضمن تورم نیز بدهی های ما را بالابرده است. در این میان ما بیش از پیش از اروپا و دیگر شرکای اصلی تجاری که در گذشته داشتیم دور و منزوی شده ایم.

ما اقدامات دولت دکتر روحانی را برای اصلاح اقتصادی کشور ضروری می دانیم و از این تلاش ها حمایت می کنیم. صرفه جویی، تغییر مسیر تخصیص بوجه و ارتباط فعالانه با دولت هایی که پیشتر دشمن تلقی می شدند از جمله این تلاش هاست. ما واقفیم که مسیر اعمال این اصلاحات طولانی خواهد بود. نباید فراموش کرد که وضعیت بد کنونی یک شبه پیش نیامده و زمان زیادی طول کشید تا اوضاع به وخامت کنونی رسید و بالطبع دوران نقاهت نیز زمان بر خواهد بود. در این راستا ما از تغییرات گام به گام و تدریجی، که برای تحول امور ضروری است، حمایت می کنیم.

دوستان، اکنون زمان آنست که دست در دست هم تلاش کنیم تا مذاکرات بر سر برنامه هسته ای موفقیت آمیز به انجام رسد. نباید تسلیم کسانی شد که چشم دیدن آبادانی ایران را ندارند. دور اول مذاکرات موید تاثیر مثبت اقتصادی این گفتگوها بود و موفقیت آن مذاکرات شرایطی را بوجود آورد تا بتوانیم نفت بیشتری صادر کنیم. نرخ تورم نیز در حال کاهش است. نرخ تورم طی دوازده ماه منتهی به آذر 1392 بیش از 35 درصد بود و انتظار می رود این رقم تا پایان پائیز 93 به 23 درصد کاهش پیدا کند. به رغم تلاطمات قیمت ارز طی هفته های اخیر، نرخ برابری ریال و ارزهای خارجی نیز رو به ثبات است. طی سال گذشته میلادی حجم صادرات ما به 5,4 درصد افزایش یافت. در همین حال صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که طی سال جاری میلادی توافق مقدماتی ژنو به همراه اصلاحات اقتصادی در کشور باعث شود تا تولید ناخالص داخلی 1,5 درصد افزایش یابد. توافق های بعدی رشد بیش تری را نیز به ارمغان خواهد آورد و تولید ناخالص داخلی را در سال 2015 به حدود 2,3 درصد خواهد رساند. گزارش صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که در پی موفقیت مذاکرات، وضعیت ایران در سطح جهانی به طور دائمی بهبود خواهد یافت.   

شماری از مقامات و مسئولان نیز بر لزوم تغییرات تاکید کرده اند. حسین ابویی مهریزی، معاون برنامه ریزی وزارت صنعت در پاسخ به پرسشی در خصوص نگرانی ها از صنعت خودروسازی از گفته وزیر امور خارجه استقبال کرد و گفت ما دلاوریم و دلواپس صنعت خودرو نیستیم و مذاکره با طرف های خارجی را دنبال می کنیم تا با ایجاد منافع مشترک، زمینه توسعه صنعت خودروسازی را فراهم کنیم. غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران هم تاکید کرده که " ابتدا باید تداوم شیوه های گذشته را که بنابر تجربه نمی تواند منجر به رشد درازمدت اقتصاد کشور شود کنار گذاشت و سیاست های اقتصادی را به منظور ایجاد اقتصاد رقابت پذیر در مقیاس جهانی دگرگون کرد."

حقیقت آنست که به چالش کشیدن روش های ناکارآمد گذشته اقدامی شجاعانه است و نشان از دلسوزی و تلاش برای پیشرفت و آبادانی کشور دارد. ما نتیجۀ پافشاری بر روش های ناموفق گذشته را دیده ایم و بهتر آنست که دیگر آزموده ها را نیازمائیم. گفتم وفا نداری گفتا که آزمودی،  من جرب المجرب حلت به الندامه...

ملت بزرگ ما شایستۀ آینده ای بهتری است. جوانان و نوباوگان ما که باید فشار مشکلات اقتصادی والدینشان را تحمل کنند، شایسته آینده ای بهترند. کشور ما سزاوار این تحریم ها نیست و برازندۀ ایران عزیز است که بخش بزرگ و جدایی ناپذیری از جامعه بین المللی اقتصادی باشد. ما شایستۀ آنیم که با غرور و سربلندی با کشورهای جهان ارتباط داشته باشیم. ما شایستۀ آنیم که از موضعی برابر با کشورهای مختلف تعامل تجاری داشته باشیم. ما شایسته آنیم که شریکی دلخواه در تعاملات اقتصادی باشیم. کشور ما مملو از ذخایز طبیعی و ظرفیت های بالای فکری و تخصصی است و شایسته است که چنین مرز و بومی مقصدی جذاب برای کشور ها و شرکت ها و بازارهای مختلف باشد و خطر زیادی برای سرمایه گذاری نداشته باشد.

ما همه مسئولیم برای تضمین آینده ای بهتر و سزاوارتر برای ملت تلاش کنیم. ایجاد تغییرات سازنده باید چراغ راه ما باشد و در گفتگو با قانونگذاران، قوه قضائیه، روحانیان، دوستان و آشنایان و مردم عادی بر این مهم تاکید کنیم. نیاید از یاد برد که تغییرات سیاسی و اقتصادی در خلا رخ نمی دهد. مشکلات اقتصادی و تجاری ما بیش از آنست که بگذاریم بی عملی غلبه کند و البته هزینۀ بی عملی بسیار سنگین خواهد بود. باید موضعی شفاف اتخاذ کرد. باید شجاعت داشت. باید با دلیران همراه شد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: