به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خیابان دیپلماسی یا دیپلماسی خیابانی

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به اقدامات برخی افراد که خود را دلواپسان انقلاب و آرمان‌های نظام معرفی می‌کنند، از جمله برگزاری تجمع و همایش بدون مجوز، گفت: برخی از این اقدامات خود به دلواپسی‌ها دامن می‌زند و باعث تعدیل و یا تسکین آن نمی‌شود.  حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: برخی از کسانی که اقدام به برگزاری همایش کرده‌اند نماینده مجلس هستند و این سوال از آنها وجود دارد که آیا راهکار رفع نگرانی‌هایی که آنها دارند برگزاری همایش است؟ آیا آنها نمی‌توانند در مجلس با توجه به ابزاری که در اختیار دارند این نگرانی‌ها را رفع کنند و مسیر قانونی موضوع را طی کنند؟ مثلا با وزیر یا رییس‌جمهور بنشینند و گفت‌وگو کنند. وی همچنین تأکید کرد که نباید در ارتباط با بیم‌ها و یا دلواپسی‌ها دچار افراط و تفریط شد.  ما «تاجران»  نیز ابراز امیدواری کردیم تا منتقدان یا حامیان سیاستگذاری های دولت در حوزه های مختلف به خصوص سیاست خارجی فرصت های برابر برای ابراز عقاید خود بیابند و با همدلی و همفکری بتوانیم راهکارهای مناسب به سیاستگذاران ارائه کنیم.  جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان همزمان با دور پیشین مذاکرات در فیسبوک خود از حقوقدانان و عموم مردم ایران دعوت کرد تا پیشنهادهای خود را در مورد مذاکرات با وی در میان بگذارند. دولت نیز مکررا اعلام کرده که تمایل به شنیدن انتقادات سازنده دارد. از طرف دیگر روابط میان نهادهای ذیربط کارآمد تر شده و نشانه های همدلی و همکاری را در نحوه کارکرد نهادهای سه قوه شاهدیم، به خصوص در رابطه دولت و مجلس. از این رو به نظر می رسد در زمانی که راه ها برای ارائه پیشنهادات و توصیه ها به نهادهای ذیربط باز است و این نهادها نسبت به گذشته بهتر با یکدیگر کار می کنند به جای دیپلماسی خیابانی، مسیر خیابان دیپلماسی را هموار کنیم.

بیانیه خانه های صنعت، معدن و تجارت

بیست و سومین اجلاس سراسری خانه های صنعت، معدن و تجارت در تبریز برگزار شد در بیانیه پایانی 7 ماده ای دو نکته قابل توجه است. یکی اشاره رؤسا و دبیران خانه های صنعت، معدن و تجارت کشور به مسئله تحریم هاست. در این بیانیه آمده: تحریم ها به همراه سیاست های اقتصادی دولت گذشته منجر به کاهش شدید ارزش واحد پول ملی، افزایش لجام گسیخته تورم و بالا رفتن هزینه نهاده های تولید گردید که در نهایت همه این موارد واحدهای تولیدی و صنعتی را با بحران سرمایه در گردش مواجه نمود. در بخش دیگری از این بیانیه آمده:  خانه های صنعت، معدن و تجارت در جهت توسعه پیوند های راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان، از سیاست ها و دیپلماسی دولت تدبیر و امید در جهت پیشبرد و تقویت اهداف اقتصادی حمایت می کنند. این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که جامعه فعالان اقتصادی متوجه رابطه مستقیم سیاست خارجی و بهبود وضعیت اقتصادی هستند.  دستیابی به اهداف قتصادی مستلزم تداوم سیاست های مناسب منطقه ای و فرا منطقه ای و تعامل سازنده با جامعه بین المللی است.  میهمانان این اجلاس همچنین با آیت‌الله شبستری، نماینده ولی فقیه در استان دیدار داشتند که یادآور اهمیت نقش کلیدی روحانیت در مسیر ایجاد هماهنگی و همدلی میان بخش های مختلف حاکمیت است.

مغزها در دوران پساتحریم

خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ با اشاره به پدیده فرار مغزها از ایران نوشت:درحالی که شرکت های بین المللی در حال طراحی استراتژی خود برای ایران بعد از لغو تحریم ها هستند، تلاش های آنها ممکن است به دلیل کمبود نیروهای ماهر در این کشور بی نتیجه بماند. سید حسن حسینی، معاون رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران روز 20 آوریل گفته بود در طی دو سال گذشته دست کم 40 درصد دانشجویان ممتاز در رشته های علوم طبیعی و مهندسی، کشور را ترک کرده اند. همچنین بر اساس تحقیقی که موسسه علوم ملی در واشنگتن در سال 2012 انجام داده است،  89 درصد دانشجویان ایرانی دکتری پس از اتمام تحصیلاتشان در آمریکا باقی می مانند.  فرار مغزها و تلاش برای بازگداندن مغزها موضوع تازه ای نیست و بارها کارشناسان اقتصادی و اجتماعی این پدیده را بررسی کرده اند.  شاید بد نباشد از دیدگاه دیگری نیز به این مسئله نگاه کنیم. معمولا «فرار مغزها» ماهیت ملی گرایانه پیدا می کند.  یعنی «مغزهای» ما از "مرزهای" ما بیرون رفته و به کشورهای دیگر می روند.  اما این پدیده فرار مغزها در داخل مرزها هم اتفاق می افتد. مهاجرت یا فرار مغزها از روستا به شهر برای ادامه تحصیلات، کاریابی، دسترسی به دستمزد و یا رفاه بیشتر نمونه بارز این امر است. آیا در دوران پساتحریم روند فرار مغزها معکوس خواهد شد؟  به نظر نمی رسد که قطعیت برای این امر وجود داشته باشد. هر چند این روند تابع بازار کار است اما تنها وابسته به عوامل اقتصادی نیست.  به نظر می رسد تمرکز ما نباید بر این باشد که چگونه این روند را کاملا معکوس کنیم تا همه مغزهای فرار کرده به داخل مرزها بیایند. بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در این مقطع باید به اندازه مناسب و مورد نیاز مغزهایی را جذب کند که شوق و انگیزه و توانایی ساختن ایرانی بهتر را دارند.  این حرکت می تواند آغاز خوبی برای معکوس کردن روند فرار مغزها و در نهایت جذب مغزها باشد.  یک شروع هوشمند می تواند مؤثر تر واقع شود. 

رشد اقتصادی و نقش بخش‌خصوصی

در نخستين همایش ملی رشد اقتصادی و نقش بخش‌خصوصی که در اتاق یزد با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران و دانشگاه‌ها و صاحبان صنایع در تاریخ 17 ارديبهشت‌ماه 1393 برگزار شد، مهم‌ترین چالش‌های موجود در خصوص موانع و راه‌کارهای رشد اقتصادی در پانل‌های چهارگانه مورد بحث کارشناسان قرار گرفت.   به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، باتوجه به شرایط رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد و برنامه‌های دولت تدبیر و امید و نیز رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و ضرورت ورود بخش‌خصوصی و تشکل‌های غیر‌دولتی به منظور برون رفت از وضعیت موجود پیشنهادهای در سه بخش با عنوان‌های وظایف اتاق‌های بازرگانی، دانشگاه و دولت تنظیم شده است که امید است با پیگیری پیشنهادها در کمیته هایی که پس از این همایش تشکیل می‌شود، نتایج مثبت آن محقق شود.  ضمن دعوت از علاقمندان به مطالعه این بیانیه و همچنین استقبال از این اقدام سازنده پیشنهاد می کنیم فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار در این مقطع توجه ویژه ای هم به لزوم افزایش سطح آگاهی عمومی نسبت به تأثیرات این اقدامات در زندگی روزمره مردم در مقاطع میان مدت و بلند مدت داشته باشند.  یکی از دلایل نگرانی ها و دلواپسی ها می تواند ناشی از عدم اطلاع درست از تأثیرات اتخاذ سیاست های کارآمد باشد. شاید این وظیفه ما فعالان اقتصادی باشد تا ضمن ارائه طریق به دولت دلایل آن را با عموم مردم نیز در میان بگذاریم تا در یک روند سازنده و با همفکری،  وحدت نظر لازم برای اجرای سیاست های مناسب و کارآمد حاصل شود.  این امر به خصوص در شرایطی که تیم مذاکره کننده کشورمان بار سنگینی به دوش دارد بیشتر اهمیت پیدا می کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: