به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر کسی پوشیده نیست که ایجاد تحرک در اقتصاد کشور مستلزم مشارکت بین المللی است. تعهد ما به پیگیری و افزایش این مشارکت از سویی به جلب سرمایه گذاری خارجی می انجامد و از دیگر سو بازارهای خارجی جدیدی را برای خدمات و کالاهای صادراتی ما فراهم می کند. وزیر امور خارجه کشورمان به شدت در تلاش است تا با اقدامات دیپلماتیک شرایط این تعامل را فراهم کند، ولی تلاش ها نباید در وزارت امور خارجه خاتمه یابد، بلکه صنایع بومی ما نیز باید آماده باشند تا از فرصت های پیش رو بهره برداری لازم را بکنند. در میان این صنایع بومی، بخش گردشگری یکی از اولین حوزه هایی است که از جایگاه مثبت بین المللی ایران سود خواهد برد و در ضمن به نوبه خود خواهد توانست این جایگاه را تقویت کند. بخش دولتی و خصوصی باید اقدامات لازم را انجام دهند تا مطمئن شوند که صنعت گردشگری کشور می تواند بر موانع موجود و موانع پیش رو غلبه کند. در واقع صنعت گردشگری باید هم پاسخگوی نیازهای جاری باشد و هم خود را برای نیازهای رو به فزونی آینده آماده سازد. در این راستا بخش گردشگری باید خدماتش را در سطح استاندارهای بین المللی قرار دهد تا هم در سطح منطقه و هم سطح جهانی رقابت پذیر باشد. 

ما پیشتر چالش های پیش روی صنعت گردشگری ایران را مورد بررسی قرار دادیم. کمبود تسهیلات مهمان پذیری برای مسافران داخلی و خارجی، نبود زیرساخت های مناسب حمل و نقل (به طور خاص زیرساخت های حمل و نقل هوایی) و نیز دشواری های گرفتن ویزا برای مسافران خارجی، به خصوص غربی، از جمله اصلی ترین چالش های موجود است. بهبود وضعیت مهمان پذیری، سامان دادن خطوط هواپیمایی مسافری، توسعه و بهبود راه های ماشین رو و راه آهن نیازمند تلاشی جدی از سوی دولت است. رفع این چالش ها باید بخش جدایی ناپذیری از برنامه ریزی های کوتاه مدت و درازمدت اقتصادی باشد. البته اینها اهدافی میان مدت و درازمدت است، ولی در اقدامی فوری تر ما باید سخت گیری های موجود برای دادن ویزا به گردشگران غربی را کاهش دهیم. این امر نه تنها باعث افزایش ورود گردشگر به کشور می شود، بلکه نشانگر تمایل ما به مشارکت و تعامل با کشورهای مختلف جهان نیز هست. البته به رغم پیشرفت هایی که در عرصۀ گفتگوهای بین المللی حاصل شده، نمایندگان مجلس طرح انگشت نگاری از اتباع خارجی را مطرح کرده اند. هر چند سالیان زیادی است که براساس قوانین ایران مسافران آمریکایی باید انگشت نگاری شوند، اما ادامه این سیاست تاثیر بسیار منفی روی جذب گردشگران خارجی خواهد گذاشت.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری و حضور ایران در مذاکرات اخیر پنج به علاوه یک، ممکن است که نظر گردشگران خارجی را دربارۀ ایران تغییر داده باشد. ابراهیم پور فرح، رئیس جامعۀ تخصصی تورگردانان ایران، برآورد کرده که با توجه به تعداد رزرو هتل، پس از انتخابات ریاست جمهوری حدود 35 تا 40 درصد گردشگری در ایران افزایش یافته است. در ضمن، آمار گردشگری بانک جهانی نشان می دهد که سفر خارجی ها به ایران بین سال های 2008 تا 2012 همواره رو به فزونی بوده است (به نمودار زیر توجه کنید). اما مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی می گوید که بیشتر گردشگران از کشورهای همسایه همچون عراق، آذربایجان و افغانستان هستند. توسعه صنعت گردشگری باید به گونه ای باشد تا هم پاسخگوی افزایش مسافران محلی و منطقه ای باشد و هم گردشگران ثروتمند غربی را جذب کند. با توجه به پیشرفت وجۀ بین المللی کشور، این تلاش ها از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. در این مسیر باید به بهترین نحو از فرصت ها استفاده کرد و صنعت گردشگری را با استانداردهای بین المللی منطبق نمود.

ماخذ: بانک جهانی

به رغم افزایش تعداد گردشگران طی سال های اخیر، ایران برای جذب مسافران خارجی از کشورهایی همچون ترکیه، عربستان و اردن که زمانی رقبای ما محسوب می شدند عقب مانده است. ما در سال 2012 میزبان بیش از 3,8 میلیون مسافر خارجی بودیم. این در حالی است که در زمانی مشابه این رقم در ترکیه تقریباً ده برابر ایران بود و به  35,7 میلیون گردشگر رسید. با توجه به اینکه ترکیه جمعیت و تولید ناخالص داخلی مشابه ایران دارد، این اختلاف قابل توجه است. در این میان میزان گردشگران خارجی در ایران با اردن قابل مقایسه است ولی باید توجه داشت که تولید ناخالص داخلی ایران تقریباً ده برابر اردن است. حبیبه فتحی، عضو هئیت عملی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی یادآور شده که در سال گذشته میلادی،5,4 میلیون آلمانی، 4,2 میلیون روس و 2,5 میلیون بریتانیایی به ترکیه سفر کرده اند. برای جذب گردشگر، دولت ترکیه برای کسانی که در حوزه های زیرساختی سرمایه گذاری می کند تسهیلات فراهم می کند. کاهش هزینه آب و برق، معافیت های مالیاتی و کاهش موانع اداری از جمله این تسهیلات است. بخش گردشگری ترکیه منبع مهمی برای درآمدهای ارزی است و در سال 2013 این رقم به 34 میلیارد دلار رسیده است. ما نیز توان آن را داریم که درآمد قابل توجهی از صنعت گردشگری بدست آوریم، ولی این امر تنها در صورتی میسر خواهد شد که هم دولت و هم فعالان حوزۀ گردشگری بتوانند از تجربیات کشورهایی همچون ترکیه بیاموزند و به درستی در بخش زیرساختی سرمایه گذاری کنند.


هر چند صنعت گردشگری شاید نتواند به اندازۀ صنایع تولیدی و نفت و پتروشیمی به رشد اقتصادی کشور کمک کند، اما نابخردانه خواهد بود که به توسعه این بخش بی توجهی کرد و از فرصت های موجود در این حوزه غافل شد. نباید فراموش کرد که توان ما برای پذیرایی مناسب از مسافران خارجی بخشی از تلاش های ما برای حضور در صحنه بین المللی است. توجه به صنعت گردشگری فرصتی فراهم می کند تا ما بتوانیم دیپلماسی اقتصادی را در داخل کشور پی بگیریم. بخش خصوصی هم باید نگاه مشابهی به این حوزه داشته باشد. در شرایطی که وجۀ سیاسی و اقتصادی کشور در سراسر جهان رو به بهبود است، صنعت گردشگری ما هم باید پیشرفت کند تا همچون دیگر بخش ها و صنایع در دوران پساتحریم خود را به سطح استاندارهای جهانی نزدیکتر کند. در این راستا ما باید به طور جدی با سیاست هایی که به ضرر رشد صنعت گردشگری و در تقابل با جذب مسافران جدید به کشورمان باشد مقابله کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: