به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

گسترش روابط تجاری، کاهش افراط گرایی

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، به دعوت شورای بازرگانی ایرانیان دبی، آقای محمد رضامرتضوی رئیس خانه صنعت معدن استان تهران به عنوان یك نماینده بخش خصوصی در گردهمایی ماهانه شورا حاضر شدند. در این گردهمایی نمایندگان شوراهای بازرگانی کشورهای هنگ کنگ و فرانسه و همچنین آقای دکتر فیاض سفیر محترم ایران در امارات نیز حضور یافتند. جمع بندی سخنرانی این بود که در این موقعیت حساس، شایسته است كه فعالان بخش خصوصی در ایران و دیگر كشور ها نیز از تمام ارتباطات خود با افراد با نفوذ و تصمیم گیر استفاده نمایند تا با پرهیز از افراط گرایی در منطقه و ایران ، به سمت اعتدال، هم گرایی و هم افزایی پیش برویم.  کارشناسان تاجران از این رویکرد استقبال می کنند.  در یکی دو سال گذشته نیز تأثیر تلاش های پیگیر فعالان بخش خصوصی برای رسیدن به دیدگاهی واقعبینانه نسبت به تأثیرات مخرب و ویرانگر تحریم ها و لزوم دستیابی به توافق نهایی هسته ای را شاهد بوده ایم. امیدواریم با گسترش روابط تجاری، نمایندگان بخش خصوصی بتوانند سیاستگذاران را در مسیر اعتدال، هم گرایی و هم افزایی سوق دهند. 

هیجان ملی گرایی و اقتصاد سیاسی

دکتر محمد طبیبیان در مقاله ای با عنوان چشم انداز اقتصادی سال در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته اند آنچه مشخصا در حیطه اقتصادی به ‌صورت بارز انجام گرفته لااقل برای یک ناظر بیرونی دال بر وجود یک استراتژی اقتصادی قابل تشریح و دفاع نیست. اما پیش از این نتیجه گیری، دکتر طبیبیان مقدمه قابل توجهی برای این بحث مطرح می کند. به نقل از ایشان در ابتدای سال ٢٠١٣، نرخ سالانه رشد روسیه 3 درصد برآورد شده بود که این رقم به 3/1 درصد و اخیرا به 2/0 درصد کاهش یافت. طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، خروج سرمایه‌ای معادل 100 میلیارد دلار از روسیه در سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود. او افزود مقبولیت ولادمیر پوتین پس از اقدامات نظامی در شبه جزیره کریمه به حدود ٨٠ درصد افزایش یافته است. به این نحو دولت روسیه از جانب آثار منفی تحریم‌ها بر زندگی مردم و عکس‌العمل آنها نگرانی نخواهد داشت، زیرا فعلا هیجان ملی‌گرایی جبران آن را می‌کند. 

هر چند بحران اقتصادی روسیه در اواخر دهه 90 میلادی بیشتر متأثر از مخالفت با سیاست های دولت در مجلس دوما بود که منجر شد بوریس یلتسین زمام امور را از دست بدهد، اما دکتر طبیبیان تجربه قابل توجهی را برای برنامه ریزان اقتصادی مطرح کرده است.  اقتصاد تنها در شاخص های و محاسبات اقتصادی محدود نیست بلکه "روح حیوانی" جان مینارد کینز هم باید در این معادلات محاسبه و منظور شود. همانگونه که دکتر طبیبیان نوشته است، تا کنون اقدامات دولت که اثر اقتصادی به جا گذارده است همان موفقیت‌های دیپلماتیک بوده که اثر خود را بر آرامش بازار ارز نیز نشان داد. به این معنی که به‌ نظر می‌رسد امتیاز آرامش شرایط اقتصادی بیشتر مدیون سیاست خارجی دولت بوده تا سیاست‌های اقتصادی داخلی. کما اینکه زمانی که معرفی نماینده سازمان ملل مطرح شد و عکس‌العمل منفی آمریکا را به همراه داشت. دکتر طبیبیان، همانگونه که ما نیز در حاشیه خبرهای هفته گذشته تأکید کردیم، عدم انصراف از دریافت یارانه را رأی منفی ملت به دولت نمی داند و آن را محصول "داوطلبانه" بودن آن می خواند. به اعتقاد ایشان این رویکرد، نتیجه طبیعی بود که می‌توانست به سادگی پیش‌بینی شود. یعنی حل موسوم به تعارض زندانی برای یک بازی رقابتی بود. هر کس به این نتیجه می‌رسید که اگر انصراف بدهد همسایه یا آشنای دیگر ممکن است این کار را نکند و درنتیجه او از انصراف به نسبت دیگران زیان ببیند بنابراین تصميم بهينه انصراف ندادن داوطلبانه است.  در عین حال چشم اندازی که دکتر طبیبیان ارائه می دهد جنبه های مثبتی هم دارد.  هم اکنون که در مسیر گذار به دوارن پساتحریم قرار داریم، موفقیت سیاست های کارآمد اقتصادی به نوع نگرش مردم و انتظارات و ذهنیت مردم نسبت به آن سیاست ها بستگی دارد و این مهم باید در کنار اصلاحات سازوکار اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد. اگر نمی خواهیم کاسه ها را در آخر بر سر سیاست های دولت بشکنیم بهتر است مدیریت واقعبینانه انتظارات خود و مردم  را وظیفه خود بدانیم نه وظیفه برناه ریزان اقتصادی و یا سیاستگذاران.

استقلال فکری و فرهنگی

رییس جمهوری در مراسم تجلیل از معلمان نمونه گفت اساس دین و انقلاب ما یک پایه اصلی‌اش استقلال است، ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم، در برابر فرهنگ های دیگر اگر نکته خوبی دارند می گیریم و می آموزیم اشکالی هم ندارد. ممکن است هر فرهنگی یک نکته مثبتی داشته باشد، ما از آن نکته مثبت می گیریم و استفاده می کنیم ،مشکلی نیست، علم و هنر را از همه می آموزیم، اگر سبک زندگی درست و خوبی است از همه می آموزیم، اشکالی ندارد، اما در عین حال چارچوب فکری، استقلال فکری و هویت فرهنگی‌مان بسیار مهم است. این نکات در میان نکات دیگری بود که دکتر روحانی در این سخنرانی و سخنرانی مشابه دیگر خود در تقدیر از اساتید نمونه بیان نمود.  شاید بد نباشد که یادآوری کنیم هویت فکری و فرهنگی چیزی نیست که بتوان آن را درون صندوقچه ای گذاشت و از آن پاسداری کرد. فکر و فرهنگ ما و بقیه مردم جهان هر روز در حال تحول است و آنچه استقلال آن را تضمین می کند میزان تولید روزانه فکر، اندیشه و فرهنگ است.  برای نمونه به یکی از مصادیق این مهم در جوامع آمریکای لاتین اشاره می کنیم.  جوامع آمریکای لاتین در قرن بیستم به موسیقی، ادبیات و سینمای خود می بالیدند به حدی که از دیدگاه هنری تولیدات "غربی" قابلیت رقابت با آنها را نداشت و در واقع بسیاری از قالب های هنری و فرهنگ غرب از این تولیدات تأثیر گرفته بود.  به عبارت دیگر، جوامعی که به شدت در چمبره استعمار بودند، هویت و عناصر فرهنگی جدیدی خلق کردند که موجب غرور ملی آنها را فراهم آورد و تا پیش از آن وجود نداشت. "واکسنی" که ریاست جمهوری به آن اشاره کرد و برای "محافظت از نوجوانان" در برابر "تهاجمات" لازم است چیزی نیست جز فرصت دادن به نوجوانان و جوانان تا فکر و فرهنگ خود را در یک فرایند مستمر در غالب عناصر مختلف فرهنگی و هنری تولید و عرضه کنند. 

تحصیل حرام است!

نام بوکوحرام را در اخبار و گزارشات شنیده ایم، "تحصیل به روش غربی حرام است." مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات نیجریه و ربوده شدن دست جمعی صدها دختر دانش آموز از سوی گروه شورشی و افراطی بوکوحرام اظهار داشت: ما مراتب نگرانی خود را نسبت به این موضوع اعلام می کنیم و از نظر ما این اقدام غیرانسانی کاملا غیرقابل قبول است.  نگرانی ها نسبت به سرنوشت این 276 دختر دانش آموز از دوشنبه هفته گذشته شدت گرفت. رهبر این گروه ستیزه جوی اسلامی، ابوبکر شکاو، در پیام ویدئویی خواستار پایان دادن به تحصیلات به روش غربی شد و گفت من این دختران را دزدیم و آنها را در بازار خواهم فروخت. خداوند به من دستور داده که آنها را بفروشم و من هم این کار را خواهم کرد.  به نظر می رسد این گروه افراطی خواستار توقف تحصیلات غربی نیست بلکه با تحصیل به شکل عمومی آن مشکل دارد. اینگونه گروه های افراطی مخالف هر گونه تحصیل، چه غربی و چه اسلامی هستند.  انزجار بین المللی از اعمال و افکاری اینچنین ارتجاعی نماینگر این واقعیت است که تا چه اندازه ما با آمریکایی ها، اروپائیان، اعراب، هندی ها، آفریقایی ها، چینی ها و تمام دنیای متمدن، مشترکات داریم.  باید به مشترکات بیندیشیم نه مفترقات. 

غول های نفتی در انتظار پساتحریم

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت با حضور ٣٣ کشور و با حضور٦٠٠ شرکت خارجی و ١٢٠٠ شرکت داخلی به مدت ٤ روز در محل دائمی نمایشگاه بین المللی نفت برگزار شد. به گزارش شانا، نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران به عنوان بزرگترین نمایشگاه حوزه صنعت نفت خاورمیانه با شعار "گسترش دیپلماسی انرژی و تقویت تولید داخلی" از صبح روز سه شنبه ١٦ اردیبهشت ماه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی سفیران کشورها و نمایندگان رسانه های خارجی آغاز به کار کرد. تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران در دوران پساتحریم قابل لمس بود. آیا ایران برای جذب این سرمایه گذاران بالقوه در صنعت نفت و گاز قدمهای مثبتی برداشته است؟ یکی از کارشناسان تاجران با توجه به تخصص خود در قراردادهای نفتی اظهار داشت به نظر می رسد وزارت نفت برای اصلاح قراردادهای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه بالادستی اقداماتمناسبی انجام داده است. طبیعتا، یافتن نرخ حقیقی بازگشت سرمایه در لابلای جزئیات قراردادها کار ساده ای نیست اما نکته ای که توجه مرا به خود جلب کرد میزان درآمدی است که شرکت های خارجی از هر بشکه می توانند کسب کنند.  ایران آمادگی خود را برای پرداخت تقریبا 5 دلار برای هر بشکه در میادینی چون آزادگان که با کشورهای همسایه هم مرز است اعلام کرده است.  این پیشنهاد در مقایسه با پیشنهاد 3 دلار برای هر بشکه که انتظار می رود امارات ارائه کند بسیار جذاب است. به نظر من وزارت نفت تلاش های مثبتی برای جذب سرمایه در دوران پساتحریم انجام داده است. فقط به نظر می رسد که باید منتظر توافق نهایی و رفع تحریم ها باشیم.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: