به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سرمایه در قرن بیست و یکم

سرمایه در قرن بیست و یک عنوان کتابی 700 صفحه ای است از نویسنده فرانسوی، توماس پیکتی، در خصوص افزایش نابرابری ها میان فقیر و غنی. این کتاب به یکی از مباحث داغ در رسانه های بین المللی تبدیل شده است.  نقطه نظر پیکتی کاملا روشن است. او معتقد است نابرابری فاحش میان فقیر و غنی که در بسیاری از کشورها مشاهده می شود نتیجه توانایی افراد غنی در سرمایه گزاری در مستغلات، کارخانه ها، سهام و ... غیره است در حالی که بقیه افراد جامعه به حقوق ماهیانه وابسته اند.  از آنجاییکه دستمزدها با شیب کندتری در مقایسه با بازده سرمایه گزاری افزایش میابد به مرور شاهد گسترده تر شدن شکاف میان آنهایی که سرمایه دارند با آنهایی که حقوق بگیر هستند می شویم.  توماس پیکتی چیزی معادل بیش از 200 سال اطلاعات را بررسی کرده است.  به نظر می رسد نظریه او نظریه برنده جایزه نوبل اقتصاد یعنی سیمون کوزنتس را به چالش می کشد. کوزنتس معتقد است نابرابری در مراحل اولیه توسعه اقتصادی یک کشور روی می دهد و بعد در طول زمان این نابرابری به نفع منافع عمومی تمام و محو می شود.  پیکتی می گوید قضیه برعکس است و از دهه 80 میلادی در آمریکا، اروپا و ژاپن چنین نبوده. رفاهی که مردم این کشورها در سالهای پس از پایان جنگ جهانی دوم از آن برخوردار بودند به واسطه نظام کاپیتالیستی نبود بلکه به خاطر مهاجرتهای دوران جنگ و دخالتهای سنگین دولتی و موسسات بین المللی بر مبنای دیدگاه کنزینگتون بود.  انتشارات متعددی از بیزنس دیلی در آفریقای جنوبی گرفته تا آیریش تایمز و اکسپرس در هند در خصوص نابرابری های جوامع خود سخن می گویند.

می دانیم هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که بطور کامل یا خالص اقتصاد کاپیتالیسم بازار آزاد را اعمال کرده باشد. اقتصادهای ملی ترکیب و تلفیقی از تئوریهای اقتصادی موجودند و موسسات بین المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و یا سازمان تجارت جهانی نقش موثری در اقتصادهای خرد و کلان بازی می کنند.  هر چند بحث و تبادل نظر در مورد تئوری پیکتی همچنان ادامه خواهد داشت اما در یک نظر اجمالی می توان گفت که یک اراده تمام عیار توسط بخشهای مختلف جامعه از قبیل دولت، بانک ها، فعالان اقتصادی، اقتصاددانان، بازرگانان، ارتش، کشاورزان، معلمین و اساتید دانشگاه و کارگران باید برای تعیین رفاه در جامعه حضور داشته باشد. جامعه پیچیدگیهای بسیار دارد که نمی توان آن را به یک ایده "بازار" واگذار کرد.  امیدواریم دوستانی که موفق به خواندن این کتاب شده اند و یا در انتظار ترجمه آن هستند در زمان مناسب در مورد تئوری پیکتی به بحث و همفکری بپردازند. 

یارانه فرهنگی

جواد قربانی آتانی در روزنامه مردم سالاری مقاله ای با عنوان عوامل ناکامی در مجاب کردن مردم به انصراف از یارانه  نوشت طبق اعلام دولت 2 میلیون و چهارصد هزار نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف دادند که پایین تر از برآوردهای دولت بود. یکی از عواملی که در این مقاله به آن اشاره شده فرهنگ عمومی است. نگارنده معتقد است: از منظر فرهنگی، اغلب مردم چندان خود را به جامعه متعهد نمی‌دانند از این رو، جامعه بیشتر محلی برای استحصال و انتفاع است تا آنکه تلاش برای ساختنش شود. اکثر ایرانیان تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره را از جامعه ببرند در حالیکه کمترین تعهد را نسبت به آن دارند. بنابراین در شرایطی اینچنینی کمتر کسی حاضر می‌شود تا از منافع خود در راستای اهداف اجتماعی بگذرد،‌ هر قدر هم که گفته شود، اعتبار پس‌انداز شده در مواردی همچون تامین اجتماعی، محیط زیست و... که منافعش به همه می‌رسد، هزینه خواهد شد،‌ کمتر کسی به آن وقعی می‌گذارد.

 این مطلب صحت دارد ولی این یک پدیده فرهنگی منحصر به کشور ما نیست و به نوعی مشکل فعالیت های گروهی و خرد جمعی که در تمام جوامع و فرهنگ ها با شدت و ضعف متفاوت دیده می شود. در اکثر کشورهای جهان، افرادی که منافع شخصی خود را ارجح می دانند برای انجام فعالیت هایی که منافع عام را در نظر دارد همراه نمی شوند حتی اگر بدانند که کار درستی است. این گروه از مردم یا به واسطه مشوق و یا ترس از قانون کار درست را انجام می دهند. امیدواریم که خرد جمعی و فعالیت های جمعی در جهت منافع عمومی در کشور افزایش یابد.

من یار مهربانم

رئیس جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران گفت: کتاب، به معنای ظهور و بروز خرد و اندیشه انسان است و به همان اندازه که اندیشه و خرد دارای حرمت است، کتاب، نویسنده کتاب، نشردهنده آن و خواننده کتاب نیز دارای حرمت و احترام است. وی افزود: اسلام آیینی است که تعلق به قوم و قبیله ای ندارد و دریچه ورود و حقایق و علم و دین و فرهنگ را عقل و دل می داند، نه طایفه و سرزمین؛ پس کتاب همانند فرهنگ و دین مرز نمی شناسد بلکه ارزشی ورای همه مرزهای سیاسی و جغرافیایی است.

قصد ما این نیست که مطلبی به مطالب رئیس جمهور اضافه کنیم. حق مطلب ادا شده و فقط از همکاران و خوانندگان عزیز وبسایت تاجران دعوت می کنیم از نمایشگاه بازدید کنند و اگر اقتصاددان هستند شاید انتشارات مربوط به حوزه علوم سیاسی را جذاب بیابند و اگر در حوزه علوم سیاسی فعالیت می کنند سری به بخش هنر بزنند.  هر کدام از ما می توانیم حوزه جدیدی برای خود پیدا کنیم و دیدگاه خود را برای درک بهتر پیشینه و آینده مان گسترده تر کنیم.

کسب و کار و رسانه

دانشکده رسانه خبرگزاری فارس افتتاح شد. دانشکده فارس از پاییز سال 92 مجوزهای لازم را از دانشگاه علمی کاربردی دریافت کرد و به صورت رسمی از هفته گذشته روند آموزشی خود را آغاز کرده است.  نکته قابل توجه برای فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار این است که ما نیاز مبرم به گزارش های اقتصادی و مالی چه در حوزه کسب و کار چه اقتصاد کلان کشور داریم. همچنین می دانیم که خبرنگاران تا چه اندازه نیاز دارند تا در این حوزه ها اطلاعات اختصاصی و تجارب شخصی پیدا کنند.  دانشکده صدا و سیما و یا دانشکده رسانه خبرگزاری فارس از نمونه فعالیت هایی هستند که جامعه فعالان اقتصادی باید از آنها استقبال کند. شاید بتوانیم برخی از خبرنگاران را به محیط های کسب و کار خود، کارخانه ها، صنایع و ... جذب کنیم تا از نزدیک دقایق کار و دغدغه های تجارت، تولید و بازرگانی را از دید بخش خصوصی درک کنند.

ربوکاپهای آینده ساز

به گزارش ایرنا رقابت های چهارمین دوره مسابقات آزاد روبوکاپ آلمان از 12 تا 16 فروردین ماه در شهر ماگدبورگ کشور آلمان برگزار شد. مسابقات روبوکاپ آزاد آلمان در شش لیگ برگزار شد و دو تیم از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رقابت ها حضور داشتند. در این مسابقات دانشجویان تیم دانشگاه آزاد قزوین موفق شدند در لیگ شبیه سازی سه بعدی فوتبال پس از تیم های پرتغال و آلمان قرار گرفته و با شکست کشورهای روسیه و فرانسه رتبه سوم لیگ ربات فوتبالیست انسان نما را به دست آورند.  اینگونه جوانان افتخارآفرین می توانند در صنایع مختلف کشور جذب شده و با بهره گیری از ابتکار و خلاقیت و دانش خود راه های نوینی پیش روی صنایعی از قبیل نفت و گاز، حمل و نقل، کنترل ترافیک، انبارداری و بازرسی تأسیسات و مرزبانی قرار دهند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: