به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نسخه پی دی اف خبرنامه 25 تاجران

نخستین ماه از سال 93 را پشت سر گذاشتیم. از حمایت های روزافزون شما از بسط گفتمان اقتصادی سپاسگزاریم و امیدواریم در کنار دیگر فعالان اقتصادی و انتشارات موفقی که در همین زمینه فعالیت می کنند بتوانیم سهم خود را در افزایش میزان واقعبینی و تبادل دانش و تجربه برای رسیدن به راهکارهای مناسب اقتصادی و سیاستگذاری های کارآمد ایفا کنیم.

رهبر، روحانی و اقتصاد نود و سه نخستین مقاله سال جدید بود و  در همین خبرنامه تقدیم شده است.  به اعتقاد کارشناسان تاجران  تعریف مقام معظم رهبری از اقتصاد مردم بنیاد می تواند راه را برای خصوصی سازی بازتر کند و از ناکارآمدی اقتصاد دولتی بکاهد. اقتصاد درون زا و در عین حال برون گرا و در تعامل با اقتصادهای جهانی نیز پیام امیدوار کننده ای برای تداوم تلاش ها در حوزه سیاست خارجی و توجه لازم به دیپلماسی اقتصادی است.  ارتباط اقتصاد با سیاست خارجی نکته ای بسیار حیاتی است که مسئولین نظام به آن توجه دارند.

بحران روسیه و اوکراین و تغییر دورنمای تجاری ایران پربیننده ترین مقاله این ماه بود. آقای فرامرزی با توجه به تحولات اخیر تأکید کرده اند که رابطه اقتصادی با روسیه بیش از پیش با چالش روبرو شده و از همین رو ادامه تلاش ها برای بهبود روابط با دیگر کشورها و تلاش برای رفع تحریم ها رویکردی کاملاً منطقی است. نباید فراموش کرد که تنوع سازی اقتصادی، هم در داخل و هم در رابطه با مشتریان تجاری، کلیدی برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور است.

آقای پورمجد در ادامه سلسله مقالات خود در خصوص صنعت گاز طبیعی اینبار مقاله ای با عنوان صادرات گاز طبیعی و فرصت های جدید در منطقه ارائه کردند.  به اعتقاد ایشان سالهاست که اروپا در خصوص تامین گاز طبیعی نگرانی داشته و در دوره های مختلفی تلاش کرده تا وضعیت را بهبود بخشد. اخیراً این تلاش ها پیچیده تر هم شده و با منافع سیاسی برخی کشورهایی که گذرگاه خطوط لوله هستند تقابل پیدا کرده است. این خطوط لوله، گاز طبیعی خاورمیانه و دریای خزر را به بازارهای گاز اروپا منتقل می کند و از همین رو اهمیتی فرا منطقه ای دارد.


در این شرایط ما فرصت خوبی داریم تا به یکی از عرضه کنندگان جدید گاز طبیعی اروپا بدل شویم و در همین راستا باید آماده باشیم تا از فرصت های تاریخی که در پی بحران اوکراین و روسیه ایجاد می شود استفاده کنیم .

آقای امیدوار از مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی مقاله ای با عنوان حاکمیت شرکتی و مسئولیت های هیأت رییسه اتاق های بازرگانی ارائه کردند. در جمعبندی این مقاله آمده که اتاق بازرگانی یک کشور باید طلایه دار اصول حاکمیت شرکتی و تبلور واقعی آنها باشد. اتاقی که با اصول حاکمیت شرکتی بیگانه است نمی تواند با اطمینان بالایی حمایت از حقوق اعضا و کارآیی خود را تضمین کند. چارچوب حاکمیت شرکتی اتاق باید به گونه ای باشد که جهت دهی استراتژیک، تدوین خط مشی ها و نظارت بر اجرای آنها را از سوی هیأت رییسه تضمین کند. همچنین این چارچوب باید انطباق قوانین و مقررات داخلی، استانداردهای اخلاقی، مدیریت توانمند و مسئولیت پذیری هیأت رییسه را به صورتی کارآمد و شفاف امکان پذیر نماید.

ضرورت تشکيل اتاق بازرگاني مستقل در مناطق آزاد مقاله ای بود از آقای طاهرخانی.  به اعتقاد ایشان اتاق های بازرگانی در راه جذب سرمایه گذاران و نیز حمایت از فعالیت های تجاری صنعتی معدنی و کشاورزی به عنوان نمایندگان بخش خصوصی در تعامل با دولت و نیز همسان سازی قوانین جاری با عرف بازار می تواند راهگشای توسعه ی پایدار و در مقام مشاوره دولت حافظ منافع بخش خصوصی در مقابله با تسلط اقتصاد دولتی بر بازار و اجتماع بوده و هم به عنوان بازوی اجراییی دولت در یک دیپلماسی اقتصادی مورد تایید بخش خصوصی  باشند.  پیشنهاد آقای طاهرخانی این است که شورای عالی مناطق آزاد در یک همکاری دو سویه با اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نسبت به تاسیس اتاق بازرگانی در مناطق آزاد اقدام نماید.

اکنون سرعت اینترنت در ایران تقریباً سه مگابایت در ثانیه است که یک دهم سرعت متوسط اینترنت در جهان است. به عنوان مثال سرعت اینترنت در کشور پیشتازی همچون هنگ کنگ 72 مگابایت در ثانیه است. سرعت اینترنت موضوعی است که دولت به اهمیت آن واقف است و اخیراً دولت نسبت به رفع مشکلات مربوطه ابراز امیدواری کرده اند. بر اساس وبسایت نت ایندکس هم اکنون ایران از لحاظ سرعت اینترنت در مقام صدو شصت و هشت قرار دارد. آقای علیزاده در مقاله خود به این پرسش پاسخ داده اند که آیا در تجارت الکترونیک هنوز عقب هستیم؟

هر روز نقش شبکه های اجتماعی افزایش بیشتری می یابد و این شبکه ها به اولین راه ارتباطی برای تجارت الکترونیکی در سطح جهانی بدل می شوند. برای مثال در چین، تقریباً 40 درصد کسانی که می خواهند آنلاین خرید کنند برای دریافت نظرات کارشناسانه و بررسی کالای مورد نظرشان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. آقای علیزاده به موانع و فرصت های کارآفرینی مجازی و تجارت الکترونیک پرداختند.

ارزیابی کارشناسان تاجران حکایت از آن دارد که باید در رفع محدودیت های اینترنتی قدم های مصمم و جدی برداریم. در این زمینه باید اقداماتی اساسی صورت گیرد تا سرعت اینترنت افزایش یابد و هر چه سریعتر مشکلات زیرساختی کاهش یابد. برای تعامل سازنده تر با جهان باید از ابزار روز و روش های متداول بهره برد.

چرا هدفمندی یارانه ها به هدف هایش نرسید؟  آقای مهران ارشادی فر در این پژوهش حاصل بررسی برنامه کاهش یارانه انرژی در بیست کشور دنیا است که این برنامه را پی گرفتند و با شکست ها و کامیابی هایی روبرو بودند را ارائه کردند تا با استفاده از تجربه های موفق و ناموفق این کشورها، برنامه هدفمندی یارانه ها در ایران، آسیب شناسی شود. این مقاله به عنوان مقاله برگزیده ماه در همین خبرنامه درج شده است.

در راستای فراخوان آقای مسعود نیلی مبنی بر اینکه چه صنایعی خواهند توانست تا پایان سال 93 نرخ رشد اقتصادی کشور را به 3 درصد برسانند یکی از چالش های پیش روی ما یافتن راه هایی است تا طی سال آینده رشد اقتصاد کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم. در این راستا خوب است بدانیم چطور اقدامات برای رشد کوتاه مدت را با تنوع سازی اقتصادی در درازمدت همراه کنیم. پیشتر در مقاله ایتاکید کرده بودم که صنایع نفت و گاز گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری فوری و کوتاه مدت هستند ولی صنایعی همچون سیمان و فولاد گزینه های چندان مناسبی در این زمینه محسوب نمی شوند. آقای پورمجد در مقاله خود با عنوان چشم انداز صنعت سیمان و رشد سه درصدی اقتصاد، اشاره می کنند که منابع ما محدود است و باید بدانیم که می خواهیم تمرکز کشور را ابتدا بر روی کدام صنعت معطوف کنیم و احیاء کدام یک از صنایع را در اولویت قرار دهیم. این مهم تنها در صورتی امکان پذیر خواهد شد که بدانیم صنایع مختلف کشور چه ظرفیت هایی برای به حداکثر رساندن رشد اقتصادی دارند. طی یک دهۀ گذشته در ایران، صنعت سیمان اهمیت زیادی پیدا کرده، اما باید گفت که در حوزۀ سرمایه گذاری فوری و کوتاه مدت، این صنعت از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار نیست. به اعتقاد ایشان علاوه بر هزینه، صنعت سیمان سرمایه زیادی نیاز دارد و ظرفیت بالایی هم برای ایجاد فرصت های شغلی ندارد. این خصوصیات باعث می شود سیمان در مقایسه با صنایع دیگر از ظرفیت پائینی برای تقویت اقتصاد کشور برخوردار باشد. می توان گفت صنعت فولاد و صنایع پتروشیمی گزینه های بهتری است. به رغم وضعیت نامعلوم کنونی صنعت فولاد، در این بخش ما بهتر می توانیم از ذخایر گاز طبیعی کشور استفاده کنیم. در ضمن صنعت فولاد فرصت های شغلی بیشتری هم ایجاد می کند و هزینۀ حمل ونقل کمتری نسبت به سیمان دارد. البته صنایع پتروشیمی شاید بهترین گزینه در این میان باشد، زیرا تقاضاها برای تولیدات پتروشیمی روندی باثبات تر دارد و کمتر از تلاطمات فعالیت های زیرساختی تاثیر می پذیرد. در ضمن ما در تولیدات پتروشیمی می توانیم از گاز ارزان قیمت کشور هم استفاده بهتری کنیم و ارزش افزودۀ بیشتری نسبت به صنعت فولاد داشته باشیم. با توجه به این مزایا شاید بتوان گفت برای رشد اقتصادی کوتاه مدت و میان مدت، تمرکز بر صنایع پتروشیمی یکی از بهترین گزینه های ما باشد و مزایایی بسیار فراتری از صنعت سیمان در بر داشته باشد.

در حاشیه خبرهای هفته عنوان یک سری هفتگی جدید است که به همت خانم زهرایی تقدیم فعالان اقتصادی و خوانندگان وبسایت تاجران می شود. خانم زهرایی در صحبت با کارشناسان تاجران و دیگر صاحبنظران به نکات قابل اهمیت تحولات منعکس شده در اخبار اشاره می کنند. این مجموعه مورد استقبال بسیاری از خوانندگان قرار گرفته و جمعه ها از طریق ایمیل مشترکین خبرنامه ارسال می شود تا بعد از هفته ای طولانی، با فراغت نگاهی به حاشیه خبرهای هفته و آنچه که می تواند برای جامعه فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار قابل توجه باشد بپردازد.

در هفته آخر ماه همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از شرایط رکود تورمی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. این همایش با مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف بررسی شرایط فعلی حاکم براقتصاد ایران و تدوین راهبردهای خروج آن از شرایط رکود تورمی برگزار شد و مورد استقبال بسیاری از علاقمندان و فعالان افتصادی قرار گرفت.  همچنین چهلمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در اولین جلسه سال 93 به مساله رکود تورمی و تصویر پیش روی اقتصاد ایران اختصاص یافت. تصویر پیش روی اقتصاد ایران در سال 93 با ارائه نسخه عملیاتی خروج از افزایش تورم و تشدید رکود در حالی موضوع مورد مطالعه پژوهش اتاق تهران بود که به گفته فعالان بخش خصوصی، دولت بعد از تورم باید بیشترین توجه خود را بر مساله رکود متمرکز کند. کارشناسان تاجران از توجه فعالان دلسوز اقتصادی به مسئله مهم رکود تورمی استقبال می کنند و امیدوارند با تداوم این همفکری ها بتوان راهکارهای عملی را با سیاستگذاران دولت در میان گذاشت.              

با تشکر – مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: