به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مراقب پروژه ها و توصیه های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول باشیم

ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی با شرکت در جلسه مشترک روسای کل بانک های مرکزی منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی که با حضور مدیرعامل صندوق بین الملی پول و به منظور تبادل نظر در خصوص چالش های موجود منطقه در واشنگتن تشکیل شده بود گفت: عمیقا معتقدیم در چند سال آینده شاهد تغییرات ساختاری مهمی در اقتصاد ایران خواهیم بود که براساس آن رشد اقتصادی باثبات و غیر تورمی که تمام مردم ایران، منطقه و دنیا را منتفع خواهد کرد را به همراه دارد. وی افزود: ارزیابی ها و کمک های فنی صندوق بین المللی پول در حل چالش های مختلف موجود در این منطقه مفید است. علی طیب نیا، وزیر اموراقتصادی و دارایی ایران نیز در دیدار با خانم کریستین اندرسون معاون خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی در حاشیه اجلاس بانک جهانی گفت: لازم است این بانک در خصوص اعطای کمک های فنی در زمینه های محیط زیست، آلودگی هوا، امنیت جاده ای و مدیریت بلایای طبیعی کمکهای فنی به ایران ارایه کند. وی با اشاره به تحولات اخیر اقتصادی کشور، بهبود ارتباطات و مبادلات تجاری با سایر کشورها و گسترش روابط خارجی را از مهمترین اقدامات دولت یازدهم در این مدت دانست و افزود: اولویت این دولت ارتقا همکاریها با مجامع بین المللی به ویژه بانک جهانی است.  در عین حال که ما از افزایش همکاری ها با مؤسسات بین المللی استقبال می کنیم و اذعان داریم که باید از تجارب و تخصص های این مؤسسات بهره ببریم اما باید آگاه باشیم که بهره برداری از این منابع همانند تیغی دو لبه است. نگاهی به سابقه مداخله بانک جهانی در اقتصاد کشورهای در حال توسعه و یا اقتصادهایی که در حال بازسازی هستند شواهدی از پروژه هایی به دست می دهد که چندان برای کشور میزبان مناسب نبوده است:  پروژه هایی چون احداث پل ها و جاده هایی که به ناکجاآبادها ختم شده و یا پروژه های که تنها به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت کارآیی دارند.  جامعه کسب و کار کشور و فعالان اقتصادی باید جزئیات پروژه های پیشنهادی یا توصیه های ارائه شده توسط صندوق بین المللی پول یا بنک جهانی را به دقت بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود این پیشنهادات و توصیه ها مشخصا با مختصات و ویژه گی های اقتصاد کشور همخوانی و تناسب داشته باشند.  

جایگاه شایسته زنان

توران ولی‌مراد دبیر ائتلاف اسلامی زنان در مصاحبه ای با ایسنا گفت: زنان تربیت‌کننده نسل بعد هستند و وجود آسیب و اشکال در بروز هویت آنان جامعه تاثیرمنفی می‌گذارد.  وی افزود: وی گفت: مشکل این جاست که ریاست‌ها و تصمیم گیری‌ها به طور انحصاری در اختیار مردان است که خود موجب کم توجهی به جایگاه انسانی زنان می شود. ولی‌مراد افزود: مشکل اینجاست که تصمیم گیری‌ها در انحصار مردان بوده است و به همین دلیل همه امکانات در اختیار آنان است که خود موجب حفظ و بازتولید مشکلات زنان و خانواده در فرم های جدید شده است. وی تاکید کرد: لازم است برخی دیدگاه‌های القاء شده به زنان بازنگری شود که اگر این عمل انجام شود، از توانمندی‌های زنان در مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز هم بهره برداری می‌شود. بیشتر از این نمی توان شاهد نگاه مردسالار و قیم مآبانه نسبت به زنان باشیم، چرا که این امر ریشه بسیاری از آسیب‌ها به خانواده و جامعه است.  شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده،  در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اشتغال زنان وضعیت مناسبی ندارد، چرا که حدود 12درصد زنان ایرانی، شاغل هستند و این آمار در خوشبینانه ترین حالت 14 درصد است. از سوی دیگر3 درصد نمایندگان مجلس را زنان تشکیل می‌دهند و 12.1 درصد زنان، سرپرست خانوار هستند که 82 درصد آنان بیکارند. مولاوردی افزود: حمایت اجتماعی از زنان بهبود یافته را در دستور کار داریم و در این زمینه تفاهم نامه چهارجانبه‌ای با وزارتخانه‌های بهداشت،‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور امضاء کرده‌ایم.  لازم به ذکر است که اخیرا اجلاس بین المللی در مورد نقش مدیریتی زنان در جامعه توسط سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی در پاریس به کار خود پایان داد.  نتایج پژوهش های ارائه شده در این اجلاس نشان می دهد که اقتصادهایی بالندگی و شکوفایی پیدا می کنند که در آن زنان ضمن برخورداری از تحصیلات عالیه به شکل کامل و جامعی در اقتصاد آن کشور جذب و ادغام شده باشند. همچنین برابری های جنسیتی در بازار کار و مراکز تحصیلی به رشد اقتصادی کمک می کند.  می دانیم که جذب زنان در اقتصاد یک راه مشخص و خاص ندارد و نمی توان برای آن نسخه ای پیچید که در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. در این زمینه موارد فرهنگی و ساختاری باید مورد توجه قرار بگیرند اما نتیجه آن یعنی حضور فعال زنان در سیاستگذاری ها و تصمیمگیری ها و مدیریت ها و کارآفرینی ها و ... باید تضمین شود. جامعه کسب و کار این تعهد و وظیفه را دارد تا راه های مختلف جذب زنان در اقتصاد و مدیریت را مورد بررسی قرار دهد و بهترین راه ها را توصیه کند و به کار ببندد.

بیمه همگانی، امنیت همگانی

به گزارش واحد مرکزی خبر، انوشیروان محسنی بندپی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان،  گفت:‌ طرح بیمه همگانی در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و برنامه های دولت تدبیر و امید و همچنین اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر پوشش بیمه پایه همگانی و اجباری آحاد مردم اجرا می شود. وی افزود: براساس این طرح افرادی که تحت پوشش هیچ یک از بیمه های پایه سلامت یا درمان نیستند بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار می گیرند.  به گفته محسنی بندپی شمار ایرانیان بی بهره از بیمه بین هفت تا هشت میلیون تن است و دولت در تلاش است با تکیه بر منابع مالی حاصل از مرحله دوم هدفمندی یارانه ها تا پایان سال 1393 دستکم پنج تا 6 میلیون نفر را زیر پوشش بیمه همگانی قرار دهد. بهبود وضعیت بیمه همگانی تنها از دید انسانی آن مورد اهمیت نیست. نتیجه بهداشت و سلامت همگانی تضمین کننده نیروی انسانی سلامت تر و شاداب تر و کارآمدتری است که علاوه بر بازدهی بهتر و بیشتر در بازار کار می تواند متعاقبا مشارکت به سزایی در تضمین امنیت و ثبات کشور داشته باشد. این نیرو حقیقتا از هر سیستم تسلیحاتی قوی تر و مؤثر تر خواهد بود.

برنامه را ارائه دهید سردار 

به گزارش ایرنا، سرلشگر محمدعلی جعفری گفته است: دولت از توان بسیج و سپاه در اقتصاد مقاومتی استفاده کند. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تقدیر و تشکر از بسیج به خاطر فعالیت های آن درباره اقتصاد مقاومتی گفت:متاسفانه دولت از پیشنهادات، اقدامات و توان موفق بسیج و سپاه برای اقتصاد مقاومتی استقبال نکرده و امیدواریم از این ظرفیت عظیم استفاده کند.  هر کشور مدرن و پیشرفته ای به مشارکت تمام اقشار جامعه در اقتصاد، بخش خصوصی و دولتی، شهروندان غیرنظامی و نظامیان نیاز دارد.  ما به عنوان بخشی از جامعه فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار مشتاقیم ببینیم جزئیات پیشنهادات سردار جعفری چیست و راه هایی که برای مشارکت سپاه و بسیج در اقتصاد پیشنهاد می کنند کدام است. امیدواریم این پیشنهادات به بهبود فضای کسب و کار کمک کند و در این راستا رقابت سازنده و شفافیت را نیز در بر داشته باشد. 

تقصير از ستارگان ما نيست، بلکه از خود ماست

نخستین همایش جهانی شکسپیر در ایران از سوی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. این همایش جهانی به همت دکتر مریم بیاد و دکتر اسماعیل سلامی، شکسپیرشناسان ایرانی و استادان دانشگاه تهران، برگزار می‌شود. در این گزارش آمده مارتین لینگز، شکسپیرشناس سرشناس انگلیسی که به اسلام گروید و زندگی حضرت رسول (ص) را به زبان انگلیسی نوشت، در کتاب خود تحت عنوان «شکسپیر در پرتو هنر قدسی» نشان داد که در آثار این نمایشنامه نویس انگلیسی، رگه‌های عرفان اسلامی به خوبی مشهود است. در اینجا لازم به ذکر است که آثار شکسپیر که همه آنها به فارسی نیز ترجمه شده است علاوه بر جنبه های عرفانی شامل بسیاری از جنبه های روزانه و عینی زندگی نیز هست. یکی از این آموزه ها در تراژدی ژولیوس سزار و در بحث کاسیوس به بروتوس است. کاسيوس به بروتوس می‌گويد: بروتوس عزيز ، تقصير از ستارگان ما نيست، بلکه از خود ماست که اينطور زير دست مانده ايم. به قول خودمان "از ماست که بر ماست."

تبدیل پیشرفت ها به سود

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و امارات متحده عربی در سخنانی اظهارداشت پیشرفت های علمی و فناوری ایران در جهت منافع درازمدت تمامی منطقه است. وزیر امورخارجه اعلام کرد که پیشرفت های علمی و فناوری ایران و توافقات و دستاوردهای فرامنطقه ای آن در جهت منافع درازمدت کل منطقه و همسایگان خواهد بود. هرچند اهمیت تبادل پیشرفت های علمی و فناوری در جهت منافع مشترک که البته تشریح نشده قابل انکار نیست اما مفهوم این سخنان این است که این پیشرفت های علمی و فناوری باید به محصولات، کالا و خدماتی تبدیل شود که دیگر کشورها خواهان خرید آن باشند.  اگر به دوران رقابت شوروی سابق با آمریکا نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که بدون شک در بسیاری از مقاطع پیشرفت های علمی و  فناوری شوروی از آمریکا بیشتر بود اما آیا کسی به دنبال خرید کالاهای "ساخت شوروی" بود؟ یکی از مثال  های مشهور قطع روابط چین و شوروی در آن زمان بود و دلیل آن را به طنز اینگونه عنوان می کنند که هتل های ساخت روسیه در چین از استاندارد راحتی برخوردار نبودند. 

رکود تورمی مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گرفت

در این هفته همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از شرایط رکود تورمی در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. این همایش با مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف بررسی شرایط فعلی حاکم براقتصاد ایران و تدوین راهبردهای خروج آن از شرایط رکود تورمی برگزار شد و مورد استقبال بسیاری از علاقمندان و فعالان افتصادی قرار گرفت.  همچنین چهلمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در اولین جلسه سال 93 به مساله رکود تورمی و تصویر پیش روی اقتصاد ایران اختصاص یافت. تصویر پیش روی اقتصاد ایران در سال 93 با ارائه نسخه عملیاتی خروج از افزایش تورم و تشدید رکود در حالی موضوع مورد مطالعه پژوهش اتاق تهران بود که به گفته فعالان بخش خصوصی، دولت بعد از تورم باید بیشترین توجه خود را بر مساله رکود متمرکز کند. کارشناسان تاجران از توجه فعالان دلسوز اقتصادی به مسئله مهم رکود تورمی استقبال می کنند و امیدوارند با تداوم این همفکری ها بتوان راهکارهای عملی را با سیاستگذاران دولت در میان گذاشت.  برخی از مقالات پیشین تاجران در این زمینه عبارتند از رکود تورمی، مشکلی با راه حلی دشوار، بازبینی مشکل تورم، تورم مزمن، رکود تورمی و ابرتورم، خروج از تورم ۴۵ درصدی چقدر طول می کشد؟، آیا می توان به شیوه برزیلی تورم را کنترل کرد؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: