به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رفع تحریم ها علیه جامعه بین المللی

به گزارش ایرنا، همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات ایران با گروه پنج بعلاوه یک، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ایران و دیگر طرف های مذاکرات لازم است از خود نرمش نشان دهند.  هونگ لی گفت که انعطاف پذیری، ایستادگی بر مواضع عملی، برطرف کردن نگرانی های یکدیگر ، حل اختلافات، ایجاد شرایط مطلوب و اتفاق نظر و ساخت یک جو بهینه برای گفت وگو همگی شروط اساسی برای رسیدن به توافق نهایی است. این دور از مذاکرات با هدف دستیابی به توافق نهایی برگزار می شود.  اظهارات مقامات وزارت خارجه چین در این مقطع بسیار حائز اهمیت است و یادآور این امر که ایران تنها با غرب مذاکره نمی کند بلکه با چین و به عبارت دیگر با جامعه بین المللی مذاکره می کند.  شاید بتوان گفت که چین تنها به خاطر حسن نیت خواستار به نتیجه رسیدن این مذاکرات برای ایران و ایرانیان نیست بلکه علاوه بر آن امیدوار است از مزایایی که بازگشت ایران برای جامعه بین المللی دارد نیز بهره گیرد.  به همین دلیل روند و گام های بلند ایران برای دستیابی به توافق نهایی یک فرصت تارخی است نه تنها برای ایران بلکه برای ما و جامعه جهانی.

پروژه جهانی پساتحریم برای ایرانیان

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست بیش از 70 تن از اندیشمندان، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و نخبگان علمی و اقتصادی جامعه ایرانیان مقیم اتریش  با اشاره به سرمایه عظیم متشکل از ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: ما معدودی از کشورهای جهان را سراغ داریم که چنین سرمایه عظیمی را در اختیار داشته باشند. نگاه ما به هم وطنان خارج از کشور به عنوان یک سرمایه بزرگ برای کشور است و این دیدگاه در داخل و خارج باید تقویت شود. من با تمام وجود باور دارم که این جامعه یک سرمایه بزرگ برای کشور است ؛ این سرمایه در هر کجا که هست به طور متوسط با سوادترین، با فرهنگ ترین و موثرترین اقلیت های موجود در کشور محل اقامت خود هستند اما تلاش سازمان یافته و موثری تا کنون برای آنکه این سرمایه بزرگ در خدمت اهداف و منافع ملی کشور مورد استفاده قرار گیرد، نشده است . در همین حال محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در راستای تقویت مناسبات اقتصادی ایرانیان خارج از کشور با داخل و مستمر بودن این ارتباط و همچنین برای اینکه ایرانیان خارج از کشور هویت ایرانی خود را در کارهای آینده و نسل‌های بعدی خود از دست ندهند و از طرف دیگر از ظرفیت آنها برای توسعه اقتصادی کشور استفاده شود، پیشنهاد شد فراکسیون ایرانیان خارج از کشور در مجلس تشکیل شود. اجازه بدهید در اینجا به یک نکته بدیهی اشاره کنم. نتایج چهار اقدام می تواند در افزایش انگیزه ایرانیان خارج از کشور تعیین کننده باشد: توافق موفقیت آمیز نهایی هسته ای، پیشرفت دولت در رفع سوءمدیریت ها و افزایش کارآمدی دولت، مبارزه موفق برای رفع فساد مالی و شاخص هایی که نشان دهد جامعه کسب و کار داخل کشور زیرساخت های مناسب سرمایه گذاری خارجی را فراهم کرده باشند. 

کارآفرینی با رویکرد فرهنگی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور در چهارمین جلسه شورای عالی اشتغال برطرف شدن ریشه ای مشکل اشتغال را در گرو رونق واقعی در عرصه اقتصاد عنوان کرد. رئیس جمهور افزود: صنعت توریسم، بخش معدن، صنعت و صنایع و فناوری های نوین از جمله زمینه هایی هستند که ظرفیت های مناسبی برای ایجاد اشتغال و در ضمن ایجاد تحرک در اقتصاد دارند. دکتر روحانی گفت: رویکرد فرهنگی به مساله ایجاد اشتغال نیز بسیار اهمیت دارد و از جمله لازم است مواد، محتوا و کیفیت نظام آموزشی کشور نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا فارغ التحصیلان در هر زمینه‌ای از دوره آموزشی خود حداکثر تخصص و توانمندی را کسب نمایند. در سال پیش رو که سال اقتصاد و فرهنگ است باید کاربرد بهینه این دو مفهوم را بهتر درک کنیم. همانگونه که در مجموعه های پیشین در حاشیه خبرهای هفته نیز تأکید کرده ایم، برند فرهنگی ایران که فراتر از تاریخ و هنر و موسیقی و فیلم است، سرمایه بینظیری در دوران جدید اقتصادی کشور خواهد بود و البته فرهنگ مفهوم گسترده تری از هنر دارد. فرهنگ مجموعه ای از رفتارهای اجتماعی و سیاسی و سازمانی را هم دربر می گیرد که از نسلس به نسل بعد واگذار می شود. ما نیز در جامعه کسب و کار و یا جامعه فعالان اقتصادی باید نگاهی دقیقتر به فرهنگ کسب و کار و تجارت بیاندازیم. چه جنبه هایی از این فرهنگ باید اصلاح شود؟ کدام جنبه ها باید تقویت شوند؟ برای داشتن فرهنگی پویا باید قابلیت تغییر و اصلاح داشته باشیم.  کارشناسان تاجران پاسخ مشخصی برای این سؤالات ندارند ولی معتقدند باید نسبت به این موضوع حساس باشیم و در مقابل تغییرات لازم در ماهها و یا سال پیش رو مقاومت نکنیم.

 اعتماد به نظام

همه ما می دانیم که در پی دستور رئیس جمهور مبنی بر برخورد با ویژه خواران و دلالان تحریم، بابک زنجانی دستگیر شد. رئیس جمهور در مناسبات متعدد تأکید کرده است که دور زدن تحریم ها، دور زدن منافع ملی است. ایشان همچنین وزارت اطلاعات را ترغیب کردند تا تمام تلاش خود را برای برخورد با فساد مالی و ویژه خواران تحریم ها به کار بندد که به اعتقاد احمد توکلی، نماینده مجلس، به فساد سیستماتیک تبدیل شده است. حل مشکل فساد مالی و رانت خواری منحصر به تعداد انگشت شماری از خاصان نیست که برای جیب خود سرمایه اندوزی کرده اند و با تلاش نیروهای امنیتی و نظامی با آنها برخورد می شود. سؤال اصلی تر این است که چگونه این فساد پایه های اعتماد مردم را به نظام سست می کند. در این زمان که به دوره جدیدی از اقتصاد گام نهاده ایم و رهبر معظم انقلاب تأکید کرده اند که تک تک آحاد مردم باید نقش خود را ایفا کنند، بر همه ماست تا بکوشیم و فساد را ریشه کن کنیم تا بدینسان پایه های مشارکت و اعتماد مردم به نظام را تقویت نماییم و در مسیر گذار موفق به دوران پساتحریم و تحقق حماسه اقتصادی گام برداریم. 

آینده نگری

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن اعلام کرد از سال 84 تاکنون یک میلیون و 398 هزار واحد مسکونی روستایی بهسازی شده است. آقای تابش در نشستی خبری به مناسبت 21 فروردین سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افتتاح حساب 100 امام  با اشاره به عملکرد بنیاد مسکن در سال 92 اظهار داشت: 38 هزار و 131 روستای بالای 20 خانوار در کشور داریم که 5 میلیون و 547 هزار خانوار در آن زندگی می کنند. رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بودجه ما در سال 93 ، 5.2 برابر دریافتی سال 92 است، گفت: در حال حاضر بودجه مصوب بنیاد مسکن 1300 میلیارد تومان است که البته قرار است همه آن را تخصیص دهند.  اشاره به آینده نگری کردیم و شاید برخی از ما این سؤال را از خود بپرسیم که چگونه می توان به بهبود و بهسازی روستاها کمک کرد و آن را یک کسب و کار مناسب تلقی کرد. اگر به معنای حقیقی آینده نگر باشیم و نه به فکر بازگشت سریع سرمایه نباشیم می توانیم به دنبال ایده های اقتصادی باشیم که ظرفیت رشد داخلی دارند. برای نمونه، روستاهای بسیاری هستند که می توانند محل احداث مجموعه های تولیدی یا کارخانجات باشند و به جای دریافت وام و تسهیلات و آبرسانی و ... از بنیاد مسکن می توانند محل مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باشند تا از این طریق به بهسازی و توسعه آنها کمک شود. از دید اقتصادی هم، بازده آنها برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در درازمدت بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: