به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اقدامات اخیر روسیه در اوکراین تاثیرات گسترده ای بر روابط تجاری ما دارد. این تاثیرات محدود به تجارت با روسیه نمی شود، بلکه بر روابط تجاری ما با اکراین و کشورهای غربی هم تاثیر خواهد گذاشت. این تحولات نکات مثبت و منفی برای ما دارد. همانطور که پیشتر آقای پورمجد اشاره کردند ما می توانیم به عرضه کنندۀ جدید گاز طبیعی به اروپا بدل شویم و تحولات اخیر هم می تواند این امر را تسهیل کند. از سوی دیگر متاسفانه اقدامات روسیه در اوکراین نتایج منفی هم خواهد داشت. اقتصاد روسیه وارد دوره ای از رکود می شود و با توجه به افزایش انزوای بین المللی روسیه، اقتصاد این کشور زمان بیشتری برای خروج از رکود نیاز خواهد داشت. در همین راستا تجارت ما با روسیه و اوکراین هم احتمالاً محدود تر و دشوار تر خواهد شد. برای کاهش این تاثیرات منفی، ما باید به ایجاد تکثر در روابط تجاری خود بپردازیم و به آن دسته از کشورهایی که با دولت های غربی در ارتباط هستند هم توجه کنیم.

حجم روابط تجاری ایران و روسیه در سال 2012 بالغ بر 2,33 میلیارد دلار بود، ولی این رقم در سال 2013 به 1,59 میلیارد دلار کاهش یافت. گفتگوهایی برای افزایش روابط تجاری به طور خاص در بخش انرژی در جریان بوده است و در ضمن گزینه هایی هم مطرح شده تا شرکت های ایرانی محصولات متالورژی و ماشین آلات و لوازم مربوط به بخش انرژی را از روسیه خریداری کنند. شرکت لوک ایل، که دومین شرکت نفتی روسیه است، نسبت به توسعه برخی از میادین نفتی ایران ابراز تمایل کرده است. مذاکرات جاری شامل مبادلۀ نفت به ازای کالا به ارزش 1,5 میلیارد دلار در ماه است و قرار است روسیه در ازای ارائه کالاهای روسی، روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران بخرد.

متاسفانه اقدامات روسیه در اوکراین روابط تجاری ما با آن کشور را دشوار تر هم می کند. در حالی که ما به شدت در تلاشیم تا تحریم های موجود را رفع کنیم، تحریم های تازه ای علیه روسیه وضع شده است. تحریم های جدید از سوی آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا مقامات ارشد دولت مسکو، یک بانک روسی و افرادی را هدف قرار می دهد که از دولت روسیه حمایت می کنند. تحریم ها تاثیر خود را بر اقتصاد روسیه خواهد گذاشت و البته ما در ایران به وسعت آسیب های اقتصادی حاصل از تحریم ها واقف هستیم. در پی این تحریم ها، روسیه با افزایش قیمت کالاهای وارداتی، همچون غذا، لباس و خودرو روبرو خواهد شد و صادرات کالاها و خدمات روسی هم دشوار خواهد گشت.

فشارها و تحریم ها علیه روسیه  همکنون هم بر اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته است. روسیه از گروه کشورهای هشت به سرعت اخراج شد. موسسات اعتبار سنجی بین المللی همچون اس اند پی و فیچ هم ارزیابی منفی از چشم انداز وضعیت مالی روسیه ارائه داده اند. اکنون رتبه اعتباری روسیه متوسط است ولی موسسات اعتبار سنجی می گویند این رتبه  ممکن است در آیندۀ نزدیک تنزل کند. شرکت های ویزا و مسترکارت هم خدمات پرداخت وجوه برای بانک اس ان پی روسیه را متوقف کردند. روسیه در تعامل با سرمایه گذاران خارجی هم با چالش روبروست و همکنون سرمایه گذاری روی پروژه های بزرگ با خطر روبرو شده است. برآورد می شود طی سه ماه گذشته 70 میلیارد دلار سرمایه  از روسیه خارج شده باشد. رشد اقتصادی روسیه در سال 2013 تنها 1,3 درصد بود و انتظار می رود در سال جاری میلادی روسیه رشدی نداشته باشد.

با توجه به تنزل اقتصادی روسیه، تجارت ما با این کشور هم بسیار محدود خواهد شد. در ضمن ما در زمینۀ صادرات حامل های انرژی هم با روسیه رقابت نزدیکی خواهیم داشت. به طور خاص اگر کشورهای اروپایی تحریم ها علیه ایران را رفع کنند و تحریم ها علیه روسیه باقی بماند، رقابت ما با روسیه در اروپا شدید خواهد بود.

باید انتظار داشت که اقدامات روسیه، بر روابط تجاری ما با اوکراین هم تاثیری منفی داشته باشد. در سال 2011 تجارت ایران و اوکراین حدود یک میلیارد دلار بود و به طور رسمی قرار بود حجم تعاملات تجاری به 2 و نیم میلیارد دلار برسد. ما همکنون سیزدهمین بازار خارجی برای صادرات اکراین هستیم. ایران آجیل و میوه خشک، دارو، شیشه و خودرو به اوکراین صادر می کند. اکراین هم دام، ذرت، گندم، آهن و محصولات فولادی، کامیون، ذغال سنگ و کک و نیز موتورهای درون سوز پیستونی به ایران صادر می کند. اکنون با توجه به ناآرامی ها در اوکراین، ما ناچاریم عرضه کنندگان دیگری برای این محصولات پیدا کنیم. برای مثال مجارستان خواستار صدور ذرت، مواد و ماشین آلات کشاورزی شده است. توجه به این کشورهای جایگزین برای ما بسیار مهم است زیرا بعید به نظر نمی رسد که بحران روسیه و اکراین به زودی حل شود.

رابطه اقتصادی با روسیه بیش از پیش با چالش روبرو شده و از همین رو ادامه تلاش ها برای بهبود روابط با دیگر کشورها و تلاش برای رفع تحریم ها رویکردی کاملاً منطقی است. نباید فراموش کرد که تنوع سازی اقتصادی، هم در داخل و هم در رابطه با مشتریان تجاری، کلیدی برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور است.

 آن روی سکه تجارت با روسیه

مخاطرات جدی تهاتر نفت با کالا

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: