به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقام معظم رهبری در اولین روز سال به تشریح اقتصاد مقاومتی پرداختند.  از بیانات ایشان چنین برداشت می شود که اقتصاد مقاومتی یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور است ولی منحصر به کشور ما نیست. مقاوم سازی اقتصاد دغدغه دیگر کشورها نیز هست.  این اقتصاد درون زا است اما درون گرا نیست. اقتصاد ما متکی به امکانات کشور خودمان است ولی با اقتصادهای جهانی تعامل دارد.  این اقتصاد همچنین مردم بنیاد است یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست. اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم و حضور مردم  در کنار مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دولت.  این اقتصاد دانش بنیان و عدالت محور است.  

تعریف مقام معظم رهبری از اقتصاد مردم بنیاد می تواند راه را برای خصوصی سازی بازتر کند و از ناکارآمدی اقتصاد دولتی بکاهد. اقتصاد درون زا و در عین حال برون گرا و در تعامل با اقتصادهای جهانی نیز پیام امیدوار کننده ای برای تداوم تلاش ها در حوزه سیاست خارجی و توجه لازم به دیپلماسی اقتصادی است.  ارتباط اقتصاد با سیاست خارجی نکته ای بسیار حیاتی است که مسئولین نظام به آن توجه دارند.

رییس جمهوری در دیدار نوروزی جمعی از وزرا، معاونین و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی نیز تصریح کرد در عرصه سیاست خارجی حرکت خوب، پرشتاب و مطمئنی آغاز شده و گام‌های صحیحی برداشته شده است. امروز به هر کجا که می‌رویم با شرایطی متفاوت از قبل مواجه می‌شویم و هیأت‌های فراوان اقتصادی و سیاسی به ایران سفر کرده و در سفرهای خارجی مشتاق ملاقات با ما هستند. دکتر روحانی اضافه کرد: نمی‌خواهم بگویم این پایان راه است بلکه تازه آغاز راه است که آغاز خوبی هم هست. در عرصه سیاست خارجی برای بازسازی شرایط نامناسبی که در سالهای گذشته ایجاد شده بود نیاز به زمان، تلاش، هماهنگی و انسجام داریم و باید خیلی کار کنیم.

 مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی در اولین روز سال بیان کردند قوی شدن یک ملّت فقط به این نیست که تسلیحات جنگی پیشرفته‌ای داشته باشد. البتّه تسلیحات هم لازم است، امّا فقط با تسلیحات هیچ ملّتی قوی نمیشود. این بیانات می تواند در اثبات ادعای صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای کشور نقش سازنده ای ایفا کند و از تفاسیر ناخواسته و اظهار نظرات نسنجیده در مورد برنامه اتمی که می تواند مذاکرات ما با گروه 1+5 را تحت تأثیر قرار دهد بکاهد.  گذار به دوران پساتحریم در گرو توافق نهایی هسته ای است و این قدم برای تحقق حماسه اقتصادی یک اصل حیاتی است. سایر مشکلات اقتصادی که نیاز به اصلاحات ساختاری دارد منوط به حل مناقشه هسته ای و رفع تحریم هاست. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: