به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 "حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای بیژن نامدار زنگنه می رسد.

در این نوشتار می خواهیم مروری داشته باشیم بر اقدامات و رویکردهای بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت تدبیر و امید. آقای زنگنه به علت سابقه طولانی و موفق در وزارت به شیخ الوزرا ملقب شده اند. در واقع تجربیات زنگنه در مقام وزیر نیروی دولت هاشمی رفسنجانی و وزیر نفت دولت خاتمی به ایشان توانایی استثتایی داده تا با چالش های کنونی اش در مقام وزیر نفت روبرو شود. همکنون تلاش های دیپلماتیک کشور در جهت رفع تحریم هاست و انشاالله با موفقیت مذاکرات، ما وارد دوران پساتحریم خواهیم شد. در این شرایط رویکردها و اقدامات آقای زنگنه می تواند نمونۀ موفقی از سیاست هایی باشد که گذار کشور به دوران پساتحریم را تسهیل می کند و عملگرایی و توجه به منافع اقتصادی کشور را در مرکز توجه قرار می دهد. اقدامات و اظهارات آقای زنگنه از یک سو نشانگر تعهد به قدرت و استقلال کشور است و از دیگر سو موید تلاش برای تبدیل ایران به عضوی فعال در اقتصاد جهانی می باشد.

آقای زنگنه فعالانه در تلاش بوده تا تجارت برون مرزی را افزایش دهد و این تلاش ها در واقع یکی از راهبردهای اصلی ایشان برای احیاء صنعت نفت کشور بوده است. در این راستا و برای پیگیری دیپلماسی اقتصادی، ایشان تلاش کرده در ملاقات با شرکای منطقه ای موضوع احیاء و گسترش تعامل و تجارت در بخش نفت و گاز را مطرح کند. برای مثال ایشان با الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، قربان قلی بردی محمدف رئیس جمهور ترکمنستان و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ملاقات کرد. پس از ملاقات با آقای اردوغان، زنگنه اظهار داشت: " بر اساس پیشنهاد ترک ها، مذاکره هایی برای افزایش حجم صادرات گاز ایران از 10 میلیارد به 20 میلیارد متر مکعب انجام شده است که در صورت توافق، حجم صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه تا دو برابر افزایش خواهد یافت." این امر نه تنها به سود بخش انرژی است بلکه می تواند به افزایش قابل توجه تولید ناخالص داخلی نیز بیانجامد.

علاوه بر پیگیری دیپلماسی اقتصادی، زنگنه در تلاش است تا روابط تجاری بین المللی کشور را نیز توسعه دهد. در جریان مجمع جهانی اقتصاد در داووس ایشان با مقام های شرکت های بین المللی انرژی ملاقات داشتند تا روابط کشور را با سرمایه گذاران بالقوه ایجاد و یا احیاء کنند. آقای زنگنه در حاشیه نشست داووس، اظهار داشت که حضور ایران در این اجلاس بسیار مثبت بود و " واکنشی که شرکت های معتبر جهانی در این مورد داشتند هم گواه این موضوع بود است." آقای زنگنه افزود که شرکت های معتبری علاقمند به همکاری با ایران هستد و با تعداد زیادی از آنها برای انجام مذاکره قرار گذاشته شده است. تمامی این اقدامات مثبت و نوید بخش است. البته تحولات سیاسی روند خود را خواهند داشت و به نتیجه رسیدن مذاکرات پنج به علاوه و از سرگیری کامل تعاملات تجاری برون مرزی زمان خواهد برد. ولی به هر حال اقداماتی که آقای زنگنه انجام داده گامی بسیار مهم است و ایشان تاکنون از فرصت های ایجاد شده پس از توافق موقت ژنو بهترین استفاده را کرده اند.

در ضمن وزیر نفت دولت تدبیر و امید به این مهم واقف است که ایجاد روابط تجاری زمان می برد و دقیقاً به همین علت است که ایشان در حال زمینه سازی است تا ما در دوران پساتحریم در وضعیت مناسبی قرار داشته باشیم. در همین راستا کارشناسان وزارت نفت مشغول تنظیم چهارچوبی کلی و به روز شده برای قراردادهای این وزارتخانه هستند. در واقع بسیاری از قراردادهای وزارت نفت به شکل بیع متقابل بوده و لزوماً با شرایط جدید همخوانی ندارد. بسیاری از شرکت های نفت و گاز همچون انی، توتال، بی پی، لوک اویل و گازپروم نفت خواستار سرمایه گذاری در ایران هستند و قراردادهای جدید وزارت نفت می تواند چهارچوب خوبی برای ارتباط تجاری با این شرکت ها فراهم کند. با رفع تحریم ها برای شرکت های غربی قابل قبول تر خواهد شد که به طور مستقیم با ایران معامله کنند و گفتگوهای اولیه برای حرکت در این مسیر بسیار با ارزش خواهد بود.

توجه به اقتدار ملی هم یکی از مشخصات مهم رویکرد بیژن زنگنه بوده است. آقای زنگنه حداکثر تلاش را برای افزایش تعامل بین المللی اقتصادی انجام داده و خواستار جذب سرمایه گذاری های جدید بوده، اما همزمان ایشان همواره بر قدرت و استقلال کشور تاکید داشته و تلاش کرده تا ایران بازیگری قدرتمند در صحنه اقتصاد جهانی باشد. هر چند برای بالفعل کردن تمامی ظرفیت های منابع نفت و گاز کشور ما نیازمند کمک و سرمایه گذاری شرکت های خارجی هستیم، ولی آقای زنگنه به هیچ وجه اجازه نمی دهند که منابع کشور به طور غیر عادلانه ای مورد استفاده قرار گیرد. در این رابطه می توان به مواضع ایشان درباره استخراج از میادین نفتی ایران در دریای خزر اشاره کرد. آقای زنگنه تاکید کرده: "از حق نفتی ایران در دریای خزر نمی گذریم و هیچ کشوری اجازه حفاری در گسترده آب های ایران در دریای خزر ندارد". هر چند اظهارات فوق به مذاق رهبران روسیه خوش نخواهد آمد، ولی این مواضع دقیقاٌ در جهت منافع اقتصادی و اقتدار ملی ماست. چنین اظهاراتی باعث می شود که دیگر کشورها متوجه اهمیت منابع انرژی دریای خزر برای صنایع پتروشیمی ما باشند و بدانند که ایران از حقوق خود در این حوزه نخواهد گذشت. 

بیژن زنگنه برای تقویت جایگاه ایران در اوپک هم تلاش کرده است. وی از تثبیت سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه نفت حمایت کرده و این تصمیم را همسو با بنیادهای بازار ارزیابی کرده است. در ضمن زنگنه در موضعی که عربستان سعودی را به چالش می کشد تاکید کرده که حتی در صورت کاهش قیمت نفت، ایران سطح تولید روزانه خود را به 4 میلیون بشکه خواهد رساند. باید گفت که قدرت و اعتماد به نفس بیژن زنگنه نشانگر آنست که وزارت نفت اجازه نخواهند داد سابقه تحریم ها موجب تضعیف جایگاه ایران در اوپک شود، و در عوض تلاش ها در جهت هر چه نقش آفرین تر کردن ایران در صحنه تجارت بین الملل خواهد بود.

اقدامات آقای زنگنه نمونه خوبی از تلاش هایی است که کشور را به سوی شکوفایی اقتصادی در دوران پساتحریم هدایت می کند. تعمق و تکیه بر نظرات کارشناسی، عملگرایی اقتصادی، تعهد به تعامل بین المللی و عزمی جزم برای تبدیل ایران به شریکی مورد احترام و قدرتمند در صحنه بین الملل از جمله خصوصاتی است که از بیژن زنگنه سیاستمداری موفق ساخته و به وی جایگاهی کلیدی در گفتمان اقتصادی کشور داده است. امیدواریم که رویکرد ایشان به رویه ای جاری در اقتصاد کشور تبدیل شود و مذاکرات اتمی نیز شرایط لازم سیاسی را فراهم کنند تا حداکثر ظرفیت های این رویکرد محقق گردد.

حرف حساب - محمدمهدی بهکیش

حرف حساب - محمدرضا نعمت زاده

حرف حساب - اکبر ترکان

حرف حساب – ایرج ندیمی

حرف حساب - نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد

حرف حساب – پدرام سلطانی

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

 حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

 حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: